Biyografi

Georges Simenon Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Georges Simenon kimdir?, Georges Simenon kaç yaşında?, Georges Simenon evi nerede?, Georges Simenon nerelidir? Georges Simenon ev adresi?, Georges Simenon kaç yaşında?, Georges Simenon nerede oturuyor?, Georges Simenon nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Georges Simenon hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 13.Şubat.190303.Eylül.1989 senesinde doğan Georges Simenon şu an için 86 yaşında ve Kova burcundandır. Georges Simenon doğum yeri ise Liege, BelçikaLozan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Georges Simenon Kimdir? – Georges Simenon Evi Nerede? – Georges Simenon Nerede Oturuyor?

Georges Simenon Kimdir?, evi nerede?

Hayatı boyunca kaleme aldığı 450’nin üzerinde eseri ile toplam olarak 550 milyon kitap satışı gerçekleştirmiş olan Belçika’lı yazar. Eserlerini Fransızca olarak kaleme alan Simenon, 20. yüzyılın en üretken yazarlarından birisi olmanın bunun yanında, Agatha Christie ve Sir Arthur Conan Doyle ile beraber polisiye dalının en büyük adlarından biri olma özelliğini taşır. 2003 yılı, ünlü yazarın doğumunun 100. yılı olması sebebiyle Simenon Yılı etkinlikleriyle kutlanmıştır.

Georges Simenon, 13 Şubat1903 tarihinde, Liege, Belçika’da dünyaya geldi. Desire ve Henriette Simenon çiftinin ilk çocuğu olan yazar, gençlik senelerının çoğunu Liege’de geçirdi. Henüz üç yaşındayken okuma yazma öğrenen ve göz alıcı bir eğitim yaşamının yer alacağının ilk izlerini gösteren Simenon, 19081914 senelerı içerisinde Saint-Andre Enstitüsü’nde eğitim aldı ve daha sonra ise Saint-Louis Lisesi’nde devam etti. Babasının 1914 senesinde yaşamaya başladığı kalp poblemleri sebebiyle liseden mezun olamadan ayrılmak zorunda kalan Simenon, gençlik senelerında birden fazla düşük gelirli işte çalışarak ailesinin geçimine katkıda bulundu.

1919 senesinde, halen 16 yaşındayken Gazette de Liege adlı yerel bir gazetede çalışmaya başlayan Simenon, bu sayede hem şehrin ileri gelenlerinden, polis ve suçlulara kadar birden fazla farklı tabakadan insanla tanışma fırsatı yakaladı, hem de editörlük yaptığı zaman içinde çok hızlı ve düzenli yazılar kaleme almayı öğrendi; bu kabiliyetleri yazarlık senelerında kendisine büyük bir fayda sağlayacaktı.

Gazette de Liege’de çalışırken, G.Sim takma adı altında 150’den fazla makale kaleme alan Simmons, ilk romanı olan Au Pont des Arches’i ise 1919 senesinde bitirdi ve gazetede kullandığı G. Sim takma adı ile 1921 senesinde paylaştı.

Babasının 1922 senesindeki vefatının sonrasında Paris’e taşınan Georges Simenon, 1933 senesinde ressam Regine Renchon ile evlendi. Yazar 19221933 senelerı içerisinde, Paris’te yaşadığı zaman diliminde, 150’nin üzerinde roman ve bundan daha yüksek sayıda hikaye kaleme aldı. Günde 70 sayfanın üzerindeki ortalama yazım hızıyla, eşi görülmemiş bir üretkenlikte eserlerini hayranlarına kazandıran Simenon, 1929 senesinde ise, Joseph Kessel’in de ısrarlarıyla yeni bir polisiye roman kişiliğini dünyaya tanıttı; Komiser Jules Miagret. Bu karakter kısa zaman zarfında o kadar fazla sevildi ki, devam kitapları ile birlikte yazarın ölümünde 75 roman ve 28 kısa hikayelik arşiviyle dünyanın en uzun süre tek yazar tarafından devam ettirilen serilerinden birisi olarak tarihe geçti.

Romanlarının gösterdiği büyük başarı ile beraber maddi durumu da iyileşen yazar, kendisini dünyayı gezmeye verdi. Bir yandan dünyanın farklı kültürleri ile tanışırken, öte yandan da romanları için malzeme toplayan Simenon, 1930’lu senelerdan beri Mısır, Afrika, Amerika, Panama ve Fransa gibi birden fazla farklı mekanı gezme fırsatı buldu.

İkinci Dünya Savaşı senelerında kağıt bulmanın çok zorlaştığı Fransa’da eserlerini yeterince basamamaktan şikayet eden yazar, kendisini Alman yanlısı olarak gören bir grup insanın zorlaması ve Fransa’nın gittikçe kalitesizleşen hayat şartlarından bıkarak, 1945 senesinde, ailesi ile beraber Fransa’yı terkederek New York, ABD.’ye yerleşti. Burada karısından boşanarak sekreteri olan Denyse Ouimet ile evlenen Simenon, on yıl kadar ABD’de yaşadıktan sonra 1955 senesinde tekrar Avrupa’ya döndü; iki yıl kadar Fransa’da yaşadıktan sonra ise İsviçre’ye yerleşti. Burada yaşadığı zamanda kaleme aldığı otobiyografisi ise, yazarın vefat ettiği senelerda 21 ciltlik dev bir eser olmuştu.

Hayatının ilerleyen senelerında roman türüne verdiği ağırlığı minimumaanı, tıp ve psikoloji dallarında eserler kaleme alan yazar, eserlerinin sinema ve tv’ye uyarlanmasıyla ününün zirvesine çıktı. 1978 senesinde, kızı Marie-Jo’nun intihar etmesinin haberiyle yıkılan Simenon, 3 Eylül1989 tarihinde, Lozan’da hayata gözlerini yumdu. Geriye onlarca sinema uyarlaması, sayısı 500’e yaklaşan ve edebiyatın çoğu alanını kapsayan bir eser yığını ve 550 milyon kopya kitap satışı ile dev bir hayran ordusu bırakmıştı. Yazarın vasiyeti üzerine oğulları, Simenon’un ölümünü basından öğrendi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün