Biyografi

Geronimo Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Geronimo kimdir?, Geronimo kaç yaşında?, Geronimo evi nerede?, Geronimo nerelidir? Geronimo ev adresi?, Geronimo kaç yaşında?, Geronimo nerede oturuyor?, Geronimo nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Geronimo hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 16.Haziran.182917.Şubat.1909 senesinde doğan Geronimo şu an için 80 yaşında ve İkizler burcundandır. Geronimo doğum yeri ise Gila River, New MexicoFort Sill, A.B.D. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Geronimo Kimdir? – Geronimo Evi Nerede? – Geronimo Nerede Oturuyor?

Geronimo Kimdir?, evi nerede?

Beyaz Adam’a karşı savaşan son Kızılderili savaş önderi olarak bilinen ChiricahuaApaçi’si. Meksika ve A.B.D. güçlerine karşı az sayıda adamı ile verdiği uzun süreli mücadelesi aracılığıyla adını bütün dünyaya duyurmuştur.

Geronimo ya da yerel dildeki adı ile Goyaałé, 16 Haziran1829 tarihinde, Gila River, New Mexico’da dünyaya geldi. Apaçi’lerin Bedonkohe kabilesine bağlı olan Geronimo’nun üç erkek ve dört kız kardeşi bulunmaktaydı. Ailesi tarafından Apaçi geleneklerine bağlı olarak yetiştirilen Geronimo, 17 yaşına geldiğinde evlendi ve bu evlilikten dört çocuk sahibi oldu.

6 Mart1858 tarihinde, Geronimo ve kabilenin erkeklerinin çoğu ellerindeki malları takas etmek için kasabayı ziyaret ettiği sırada, José María Carrasco önderliğindeki 500 askerden oluşan bir saldırı gücü kamplarına saldırdı ve içlerinde Geronimo’nun karısı, çocukları ve akrabaları da dahil olmak üzere kamptakilerin çoğunu yaşamını kaybettirdü. 19.yy’ın en büyük Kızılderili şeflerinden birisi olarak gösterilen Mangas Coloradas, Geronimo’ya intikam alması için izin verdi, o da yerel güçlerle beraber Meksikalı askerlere saldırılarda bulunmaya başlandı.

Kabile şefi olmasa da, doğal bir önderlik yeteneğine ve doğuştan gelen kuvvetli bir karizmaya sahip olan Geronimo, kısa bir sürede Apaçi’lerin askeri güçlerinin başına geçti. Onunla beraber savaşan savaşçıların anlattığına göre doğa üstü güçleri olan ve kurşunlar tarafından yaşamını kaybettirülebilineceğine inanılmayan önder, geride ispat bırakmadan iz sürme, usulca hareket etme ve silah kullanmada ustaydı. Kısa zaman zarfında onun Usen (Apaçi’lerin en büyük Tanrı’sı) tarafından kutsandığına inanan yerel güçlerle beraber küçük ama etkili bir saldırı kuvvetine komuta ediliyordu.

18581886 senelerı içerisinde, kendisinden sayıca çok daha üstün olan Meksika ve A.B.D.’li askeri güçlere karşı giriştiği başarılı saldırılar ve de asla yakalanamaması, Geronimo’yu bir efsane haline getirmişti. Meksika sınırları içeriside başlattığı akınları, daha sonra Amerika sınırları içinde bulunan Arizona, Teksas ve New Mexico’ya kadar götürdü.

1886 senesinde, Nelson A. Miles tarafından seçilen Yüzbaşı Henry Lawton önderliğindeki büyük bir A.B.D. askeri gücü, Geronimo’yu ölü ya da diri olarak ele geçirmek üzere harekete geçti. Ekipte bulunan Gatewood adlı askerin Apaçi dilini konuşabilmesi ve geleneklerinden haberdar olması sebebiyle yaptığı arabuluculuk neticesinde, 4 Eylül1886 tarihinde, Geronimo ve yanında bulunan az sayıdaki kabile üyesi A.B.D. güçlerine teslim oldular.

Geronimo, yanına bulunan dostları ve kendisini takip etmek için A.B.D. güçlerinden para alan yerli izciler ile beraber Fort Pickens hapishanesine, ailesi ise Fort Marion hapishanesine gönderildi; Geronimo fakat 1887 senesinde ailesini ile görüşebildi.

1905 senesinde, S. M. Barrett adlı bir öğretmen, A.B.D. başkanı Roosevelt’den özel izin alarak Geronimo’nun yaşamını kendi ağzından kaydetti. Sorulan hiçbir soruya cevap vermeyen ve de sözlerinin değiştirilmeden kaydedilmesini isteyen Geronimo, hayatı ile alakalı her konuyu, sözel bir anlatım tarzı ile yazılması karşılığında Barrett’e anlattı.

Geronimo, 1909 senesinin Şubat ayında, attan düşerek yaralı olarak kurtuldu. Ancak ertesi sabah bulunan ve durumu kötü olan savaşçı, 17 Şubat1909 tarihinde, tutuklu bulunduğu Fort Sill hapishanesinde, zaature sebebiyle yaşamını kaybetti ve aynı kalede bulunan Apaçi Esir Mezarlığı’na gömüldü.

Ölümünden sonra popüler kültürün en bi hayli beğeni alan figürlerinden birisi olan Geronimo’nun yaşamını anlatan onlarca sinema filmi çekildi, çizgiromanlara ve de şarkılara konu oldu. A.B.D. yeni kurulan üç kasabaya adı verildi ve de We Shall Remain adını taşıyan 2009 tarihli belgesel çalışmasına esin kaynağı oldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün