Biyografi

Giacomo Giralomo Casanova Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Giacomo Giralomo Casanova kimdir?, Giacomo Giralomo Casanova kaç yaşında?, Giacomo Giralomo Casanova evi nerede?, Giacomo Giralomo Casanova nerelidir? Giacomo Giralomo Casanova ev adresi?, Giacomo Giralomo Casanova kaç yaşında?, Giacomo Giralomo Casanova nerede oturuyor?, Giacomo Giralomo Casanova nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Giacomo Giralomo Casanova hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Nisan.172504.Haziran.1798 senesinde doğan Giacomo Giralomo Casanova şu an için 73 yaşında ve Koç burcundandır. Giacomo Giralomo Casanova doğum yeri ise Venedik, İtalyaDuchcov, Çekya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Giacomo Giralomo Casanova Kimdir? – Giacomo Giralomo Casanova Evi Nerede? – Giacomo Giralomo Casanova Nerede Oturuyor?

Giacomo Giralomo Casanova Kimdir?, evi nerede?

Casanova evrensel olarak kadınların gönüllerini fethetmedeki becerisiyle tanınır. Casanova bir efsane, bir hayali kahraman değil, gerçekten yaşamış, tarihin bildiği en ünlü çapkınlardandı.

Giacomo Giralomo Casanova, 2 Nisan 1725 tarihinde Venedik, İtalya’da doğmuştur. Annesi aktör Zanetta Farussi, biyolojik babası Michele Grimani’ydi. Soyadını ise, annesinin eşi, aktör ve dansçı Gaetano Giuseppe Casanova’dan almıştır. Gerçek babası Michele Grimani olarak anılan Patrik ailesinin bir üyesiydi ve bir zamanlar ikisinin de çalışmış olduğu San Samuele tiyatrosunun sahibiydi. (Casanova 6 çocuktan en büyüğüydü-Francesco (1727) evlilik dışı dünyaya gelmişti, diğer 4 çocuk Giovanni Battista (1730), Faustina Maddalena (1731), Maria Maddalena Antonia Stella (1732) ve Gaetano Alvise (1734) Gaetano’nun çocuklarıydı) Casanova’nın kendisi bir çok evlilik dışı çocuğa babalık yapardı ama kendi anne babası gibi onlara gereken ilgiyi hiçbir zaman vermedi.

Annesinin ikinci eşi Gaetano 1733 senesinde ölmeden önce asıl babası Grimanis’e ailesine bakması için yalvarması Casanova’nın Padua‘da yatılı bir okula gönderilmesinin nedeni olur. Böyle bir zamanda yalnızca orta ya da üst sınıf bir ailenin oğlunu okula göndermesi normal karşılanan bir durumdur.

Karşı cinsiyetle ilk burada iletişime geçti; 11 yaşındayken öğretmenin kızı bir anda ona ilk cinsel doyumunu verdi. 16 yaşında Hukuk doktorasını aldığı Padua Üniversitesi‘nden ahlak felsefesi, kimya, matematik ve hukuk dersleri gördü.

Anadili İtalyancanın bunun yanında Latince, Eski Yunanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve İbranice de konuşan Casanova, 16 yaşındayken Hukuk doktorasını almıştı. Hukuk öğreniminin bunun yanında felsefe, matematik ve kimya dersleri de görmüştür. Bir teolog ve kemancı olmasının bunun yanında kimya, tıp, astroloji ve simya gibi çeşitli alanlarda da uzmandı.

Casanova 1740 senesinde Venedik‘e geri döndüğünde, kilise hukuku kariyerine bir papaz olarak kilisede başladı. Dans eden, eskrim ve binicilik yapan Casanova’nın kilisede etkili olan kariyeri, adının karıştığı skandallardan dolayı uzun sürmedi.

Bir süre Venedik Cumhuriyeti’nde asker olarak görev yaptı. Korfu’da kısa bir süreliğine kaldıktan sonra İstanbul‘a gitti. Ancak yükselmenin zor ve görevin sıkıcı olduğunu düşünen Casanova, görevli olarak gittiği İstanbul’dan tekrar Venedik’e döndü. Daha sonra kısa bir süre için babası Grimani’nin sahibi olduğu San Samuele Tiyatrosu’nda kemancı olarak çalıştı.

21 yaşında, Venedikli Bragadin ailesinden bir soylunun yaşamını kurtarması, Casanova’yı varlıklı hale getiren hadiselerin ilkiydi. Diğer büyük olay ise, Paris’te kazandığı piyangoydu. Ancak bu kazancı, parasını bir ipek fabrikasına yatırarak kazandığı tüm parayı kaybetti. Ancak bir skandalın sonrasında Venedik‘ten ayrıldı.

Venedik’te doğan fakat yaşamı boyunca Avrupa’nın hemen hemen tüm başkentlerini gezdi. İsmi sayısız skandala karışan ve gittiği şehirlerin pek çoğundan kovuldu. Paris, Dresden, Prag ve Viyana‘da vakit geçirdikten sonra 1753’te memleketi Venedik‘e döndü. Sayısız yolculuklarında Papa Clement XIII, Prusya hükümdarı Büyük Frederick, Fransa Kralı XV. Louis‘in metresi olan Madame de Pompadour, Büyük Katerina, Voltaire, Johann Wolfgang von Goethe, Wolfgang Amadeus Mozart ve Benjamin Franklin gibi birden fazla ünlü isimle tanışmıştır.

Giacomo Giralomo Casanova, tarihin en erotik kahramanı, bir maceraperest ve serüvenci olmasının bunun yanında dönemin entelektüellerindendi ve bir yazardı. En büyük ününü kadınları ve erkekleri baştan çıkartmak hususunda elde etmiş olsa da Padova Üniversitesi’nden doktora sahibiydi.

Yirminin üzerinde kitabı ve oyunu bulunan Casanova, çapkınlığı ve zekasının bunun yanında kumarbazlığıyla da ünlüydü. Servetini sayısız defa kaybedip geri kazandı. Yaşamının çoğunu çalışarak değil, kumar oynayarak ve dostlarından para alarak sürdürdü.

1755 senesinde, 30 yaşındayken Venedik‘te Inquisitori di Stato’da büyüye olan ilgisinden dolayı tutuklandı ve Doge’ın Sarayı’nın hemen yanındaki ünlü cezaevi “I piombi” (Kurşunlar)’de mahkûm edildi. Cezası 5 yıldı fakat, hapishanedeki birinci senesinde 1 Kasım 1756 tarihinde The Leads’ten (Piombi cezaevi) kaçan ilk mahkum oldu.

Torino’da ve Trieste’de uzun bir süre kaldı ve sonunda 1774 senesinde bağışlanarak Venedik’e döndü. 1782 senesinde Venedik’le bir kere daha bozuştu ve Trieste’ye geçti; oradan Paris’e gitti, onu şatosuna götürerek kitaplığının yönetimini veren ve Ligne prensinin yeğeni olan Waldstein kontu ile ilişki kurdu.

Fransızca olarak 1788 senesinde yazdığı Histoire de ma Fuite des Prisons de Venise gu’on Apelle les Plombs’u (Kurşun Adı Verilen Venedik Zindanlarından Kaçışımın Hikayesi) ve bazı başka kitaplarını burada bastırdı.

Giacomo Giralomo Casanova’nın en büyük eseri, Hayatımın Hikayesi (Histoire de ma vie) ismini taşıyan otobiyografisidir. Kitabı, 1785 senesinde Kont Joseph von Waldstein’in kütüphanecisi ve imparatorluk haznedarı olarak emekliye ayrıldığı Dux Kalesi, Bohemya’da kaleme almıştır. Hayatımın Hikâyesi’nde, Casanova’nın hem kadınlarla hem de dostlarıyla olan ilişkilerinin bunun yanında dönemin sosyal hayatı, toplumsal kaideleri ve Casanova’nın düşünsel dünyası açıklıkla anlatılmaktadır. Casanova, otobiyografisinde cesur denebilecek kadar dürüst davranmıştır.

Kaleme aldığı anılarında 122 kadınla cinsel beraberlik yaşadığını yazar.

Çoğu zaman, ilişkisi olan kadınlarla yaşadığı birlikteliklerden dolayı; roman yazarı Lord Byron’ın kurgusal roman karaktereri Don Juan’a benzetiliyor olsa da, bu kadınlarla uzun süreli arkadaşlıklar kurduğu biliniyor. Ayrıca Don Juan’ın aksine aşk maceraları, yaşamının ve kişiliğinin fakat bir yönüdür. Casanova ismi, Don Juan’da da olduğu gibi çapkın ve gönül çelen anlamlarında kullanılmaya devam ediyordir.

Giacomo Giralomo Casanova, 4 Haziran 1798 tarihinde Duchcov, Bohemia Çekya’da 73 yaşında ölmüştür.

Casanova evrensel olarak kadınların gönüllerini fethetmedeki becerisiyle tanınır. Casanova bir efsane, bir hayali kahraman değil, gerçekten yaşamış, tarihin bildiği en ünlü çapkınlardandı.

Günümüzde kadınları etkileme sanatına sahip çapkın erkeklere verilen sıfatın istemeden de olsa yaratıcısı oldu.

Casanova’nın yaşamını anlatan fazlasıyla film çekilmiştir. Bu filmlerin hemen hemen tamamı kadınlarla olan ilişkisini konu almıştır.

Kitapları :
1788 – Hayatımın Hikayesi (Histoire de ma vie)

Hayatını anlatan filmlerden bazıları;

– Casanova (1918, Alfréd Deésy)
– The Loves of Casanova (1927, Alexandre Volkoff)
– The Sins of Casanova (1955, Steno)
– Fellini’s Casanova (1976, Federico Fellini)
– Giacomo Casanova: Childhood and Adolescence (1969, Luigi Comencini)
– Casanova (2005, Lasse Hallström)
– Casanova Variations (2014, Michael Sturminger)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün