Biyografi

Gina Haspel Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Gina Haspel kimdir?, Gina Haspel kaç yaşında?, Gina Haspel evi nerede?, Gina Haspel nerelidir? Gina Haspel ev adresi?, Gina Haspel kaç yaşında?, Gina Haspel nerede oturuyor?, Gina Haspel nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Gina Haspel hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Ekim.1956 senesinde doğan Gina Haspel şu an için 65 yaşında ve Terazi burcundandır. Gina Haspel doğum yeri ise Ashland, Kentucky, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Bürokrat olarak devam ettirmektedir.

Gina Haspel Kimdir? – Gina Haspel Evi Nerede? – Gina Haspel Nerede Oturuyor?

Gina Haspel Kimdir?, evi nerede?

13 Mart 2018 tarihinda CIA Başkanı olarak vazifelendirildi.

Gina Haspel, 1 Ekim 1956 tarihinde ABD, Ashland, Kentucky’de doğmuştur. Tam adı Gina Cheri Haspel’dir. Babası Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nde görev yaptı. Dört kardeşi mevcuttur. Lise eğitimini İngiltere’de bitirdi. Kentucky Üniversitesinde 3 yıl okuduktan sonra 4. senesinde Louisville Üniversitesi‘ne geçerek dil ve gazetecilik alanında lisans derecesiyle mezun oldu. Üniversiteden sonra Massachusetts‘teki ABD Ordusu askeri tesisi olan Fort Devens’te sivil görevlisi olarak çalıştı.

Gina Haspel’in ismi 2002 senesinde El Kaideli teröristlere Tayland’daki hapishanede suda boğulma hissi yaratan “waterboarding” işkencesinin uygulandığı bir ABD tesisini yürüttüğü iddialarıyla anılmıştı.

Çok iyi derecede Türkçe ve Rusça bilen Gina Haspel2000 senesinde Türkiye‘de görev yapmıştır.

2002 senesinde Tayland‘da bulunan bir CIA hapishanesini yönetmeye başlayan Haspel, “Kedi Gözü” isimli hapishanede aralarında El Kaide şüphelilerinin de bulunduğu isimlerden sorumlu oldu.

Ocak 1985 ayında rapor memuru olarak CIA bünyesine katıldı. Birçoğu istasyon şefi olarak bir çok gizli denizaşırı operasyon görevinde bulundu. İlk saha görevine 1987-1989 senelerında Etiyopya‘da çıktı daha sonra Orta Avrasya, Türkiye sonrasında 1990-2001 senelerı içerisinde Avrupa ve Orta Avrasya’da çeşitli görevler aldı. 2001-2003 senelerı içerisinde, Terörle Mücadele Merkezinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı.

2004-2005 senelerı içerisinde Ulusal Kaynaklar Bölümü Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Tayland’daki görevinin sonrasında, Washington DC yakınlarındaki Terörle Mücadele Merkezinde bir operasyon memuru olarak görev yapmıştır. Daha sonra CIA‘nin Londra‘daki istasyon şefi ve 2011‘de New York‘da görev yapmıştır.

Gina Haspel, Şubat 2017‘de ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Gina Haspel, CIA Başkan Yardımcılığı görevine getirilmeden önce Tayland’da bulunan CIA hapishanesini yönetiyordu.

Gina Haspel, 33 yıllık CIA kariyerinin çoğunu, yurtdışında ve CIA genel merkezinde, Londra‘da ajansın en mühim temsilcisi olarak ve 2013‘te gizli hizmetinin başı olarak da dahil olmak üzere gizli görevlerde geçirdi.

Gina Haspel, terörle karşılaşmada olağanüstüiyet için George Bush Ödülü, Donovan Ödülü , Merit İstihbarat Madalyası ve Başkanlık Ödülü Ödülü gibi bir dizi ödüle layık görülmüştür.

Gina Haspel, 1976 senesinde ABD Ordusu’nda görev yapan Jeff Haspel’le evlendi. 1985 senesinde boşandılar.

13 Mart 2018 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson‘ı görevden aldı. Trump bu vazifeye CIA Başkanı Mike Pompeo‘yu getirdi. Boşalan CIA Başkanlığına da Gina Haspel getirildi. Haspel ABD tarihinin ilk kadın CIA direktörü oldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün