Biyografi

Giuseppe Garibaldi Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Giuseppe Garibaldi kimdir?, Giuseppe Garibaldi kaç yaşında?, Giuseppe Garibaldi evi nerede?, Giuseppe Garibaldi nerelidir? Giuseppe Garibaldi ev adresi?, Giuseppe Garibaldi kaç yaşında?, Giuseppe Garibaldi nerede oturuyor?, Giuseppe Garibaldi nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Giuseppe Garibaldi hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Temmuz.180702.Haziran.1882 senesinde doğan Giuseppe Garibaldi şu an için 75 yaşında ve Yengeç burcundandır. Giuseppe Garibaldi doğum yeri ise Nice, FransaCaprera, Sardinya adası, İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Asker olarak devam ettirmektedir.

Giuseppe Garibaldi Kimdir? – Giuseppe Garibaldi Evi Nerede? – Giuseppe Garibaldi Nerede Oturuyor?

Giuseppe Garibaldi Kimdir?, evi nerede?

İtalyan general, toplum bilimci, önder ve yazar, Avrupa ve Amerika’nın bir çok yerini gezmiş, askeri ve toplumsal hareketlere katılmıştır.

İtalya’nın birleşmesindeki en mühim kişi olan Giuseppe Garibaldi, İtalya Devleti’nin kurulmasına öncülük etmiştir. İtalyanlar tarafından İtalya‘nın en büyük kahramanı ve yurtseverlerinden biri olarak kabul edilir.

Giuseppe Garibaldi, 4 Temmuz 1807 tarihinde o devirde İtalyanlara ait olan Sardunya Krallığı’na Nice’de (şimdi Fransa’da) doğmuştur. Tam adı Joseph Marie Garibaldi’dir. Deniz taşımacılığı işi ile uğraşan ailesi tarafından Giuseppe Garibaldi de denizci olarak yetiştirildi.

Giuseppe Garibaldi, 1832 senesinde tüccar denizci kaptanı belgesi aldı.

Giuseppe Garibaldi, bir gemide çalışırken Karadeniz’e gitmekte iken 1828 senesinde İstanbul’dan geçerken şehre inmiş ve 1831 yılına kadar 3 sene İstanbul’da yaşamıştır. Bu sırada Casa Garibaldi İstanbul adıyla tanınan Societá Operaia İtaliana (İtalyan İşçi Birliği) derneğinin kurucu başkanlığını yaptı.

Giuseppe Garibaldi’nin yaşamını değiştiren olay Nisan 1833‘te Taganrog, Rusya‘da başına geldi. Portakal yüklü gemisi Clorinda göletinde on gün için palamara bağlanan Garibaldi sahilde denizci hanında, Oneglia’lı Giovine Battista Cunco ile karşı karşıya geldi. Cunco İtalya’lı politik bir göçmen ve La Giovine Italia “Genç İtalya” hareketinin gizli üyesi idi. Kurucusu Giuseppe Mazzini, İtalya birliğinin politik ve sosyal reformlara doğru Liberal Cumhuriyet ateşli savunucusuydu. Garibaldi bu oluşuma katıldı ve ülkesinin Avusturya hakimiyetinden bağımsızlığı için hayatı boyunca mücadele edeceğine yemin etti.

Garibaldi, Ekim 1833 Cenevre‘de Mazzini’nin kendisiyle tanıştı. Başlayan ilişkileri daha sonra ρroblemli bir bir duruma gelecekti. Gizli devrimci birliğine katıldı. Şubat 1834’te, Mazzini’nin Piyemonte’deki başarılı olmayan ayaklanmasına katıldı. Ceneviz mahkemesi tarafından gıyabında ölüme mahkûm oldu ve Marsilya’ya kaçtı.

Giuseppe Garibaldi İtalyan devletlerinden biri olan Piyemonte’deki bir isyana adı karıştığı için 1834 senesinde ölüme mahkûm edildi. Önce Marsilya’ya oradan Tunus‘a sonra da Güney Amerika’da Brezilya‘ya gitti. Orada Gaucho isyancı grubuna katıldı. Garibaldi bu savaş esnasında, bir kadına rastladı, Anita Ribeiro da Silva. Anita kocası Manuel Duarte Agular’ı terk ederek Rio Pardo’da gemisinde Garibaldi’ye katıldı. Bir ay sonra sevdiği birinin tarafında İmbituba ve Laguna savaşlarına katıldı.

1841 senesinde Giuseppe Garibaldi ve Anita çift Montevideo’ya (Uruguay) gittiler. Giuseppe Garibaldi Uruguay’da tüccar ve okul müdürü olarak çalıştı. 1842 senesinde evlendiler ve Monetti (d.1840), Rosita (d.1843), Terasita (d.1845) ve Ricciotti (d.1847) adlarında 4 çocuğu oldu.

Giuseppe Garibaldi, 1842 senesinde Uruguay İç Savaşı’na gönüllü olarak katıldı. Uruguay filosu komutanlığını yaparak Arjantin diktatörü Juan Manuel de Rosas’a karşı İtalyan lejyonunu yönetti. Daha sonra kullanacağı kırmızı üniformaları burada benimsedi. 1848 senesinde 1848 devriminin karışıklığı içinde kısa bir süre için İtalya’ya döndü. Garibaldi Roma‘nın savunmasının komutanlığını aldı. Karısı Anita onunla birlikte savaştı. Tüm gayretlerine rağmen şehir 30 Haziran 1849 da düştü. Giuseppe Garibaldi kaçtı. Sonunda, La Spezia yakınındaki Portovenere’ye ulaşmayı başardı. Fakat Piyemonte hükümeti onu tekrar yurtdışına göç etmeye zorluyordu.

Giuseppe Garibaldi, Tangier’de (Fas-Tanca) kalmasından sonra Staten Island’a (New York) hareket etti. 30 Temmuz 1850’de oraya vardı. Gemi kaptanı olarak Pasifik’e çeşitli seyahatler yaptı. İki yılını bu biçimde geçirdi. 1853 senesinde New York’u terk ederek İngiltere‘ye gitti. 1854 senesinde yine İtalya’ya gitti. Ağabeyinin ölümünden kalan küçük mirası tercih ederek İtalyan Caprera (Kuzey Sardunya) adasının yarısını satın aldı ve kendini tarıma verdi.

1859 senesinde İkinci İtalyan bağımsızlık savaşı (Avusturya-Sardinya savaşı olarak da bilinir) başladı. Garibaldi tüm general olarak atandı ve “Alp’lerin avcıları” adlı bir birlik kurdu. Piyemonte -Sardinya Kralı Victor Emmanuel ve Fransız İmparatoru III. Napolyon ile aynı safta bulunan Garilbaldi, birlikte Kuzey İtalya’nın büyük bölümünden Avusturya birliklerini çıkarttılar. 26 Ekim 1861 tarihinde ise İtalya Krallığı’nı kurdular.

Fransa’nın desteğine karşılık memleketi Nice Fransa’ya armağan edildi. Bu olay Garibaldi’nin canını çok sıktı. Savaştan sonra Giuseppe Garibaldi Avrupa’yı dolaşmaya başladı. Diğer milliyetçi hareketler tarafından ilham kaynağı olarak görüldü.

1871 senesinde Fransa’da yapılan genel seçimlerde Bordeaux bölgesi sınırları içindeki 4 ili temsilen Fransız Meclisi’ne milletvekili seçildi. Fakat Bordeaux’da çoğunlukta olan gericiler tam Fransız olmadığı gerekçesiyle Garibaldi’nin milletvekilliğini iptal ettirdi. 1874 senesinde İtalya’da Roma milletvekili seçildi. Uzun süre İtalya Parlamentosu’nda hizmet etti. 1880 senesinde emekli olduktan sonra Sardinya yakınlarındaki Caprera adasında yaşamaya başladı.

Evlilikleri :

1.eşi : Anita Garibaldi (e. 1842–1849)
2.eşi: Giuseppina Raimondi (e. 1860–1860)
3.eşi: Francesca Armosino (e. 1880–1882)

Giuseppe Garibaldi, 2 Haziran 1882 tarihinde Caprera, Sardinya adası İtalya’da 75 yaşında ölmüştür.

Çok bi hayli beğeni alan bir ulusal önder olan Garibaldi’nin adı, İtalya’da bir çok caddede yaşıyor.

Giuseppe Garibaldi’nin 6 Ekim 1875 senesinde yazdığı ve Border Watch gazetesinde 22 Aralık 1875 tarihinde yayına giren Osmanlı’ya karşı Balkan halklarına yazdığı mektubu :
Caprera, 6 Ekim.
Hersekli ve mazlum Doğu Avrupalı kardeşlerime.
Türkler Bursa’ya sürülmelidir. Bir kurt gibi gelip Bosphorus’u (İstanbul Boğazı)’nı geçtiler, yıktılar, katlettiler ve tecavüz ettiler. Bize tarihte Pelasgi şehrini armağan eden halkları yok ettiler. Belki de o halklar Avrupa’daki ilk medeni toplumlardır. Osmanlılar, artık mahvettikleri bu coğrafyada var olmamalı. Bursa’da ve Bursa’nın da ötesindeki ıssızlığın ve azabın içinde tüm görgüsüzlükleri, yağmacılıkları ve eziyetleriyle yeteri kadar Anadoluluyu bulacaktır.

O zaman artık ayaklanmalısınız Karadağ’ın, Hersek’in, Bosna’nın, Sırbistan’ın, Tarabya’nın, Makedonya’nın, Yunanistan’ın, Epir’in, Arnavutluk’un, Bulgaristan’ın, Romanya’nın kahraman evlatları! Hepiniz şanlı bir tarihe sahipsiniz. Leonidas, Achilles, Büyük İskender, Scanderbeg ve Spartaküs sizin toplumlarınızda doğmuşlardır. Ve bugün siz değerli okurlarımız içinizde halen Spartaküsler ve Leonidaslar bulabilirsiniz. Diplomasiye güvenmeyin. Bu kalpsiz yaşlı kadın sizleri aldatıyor. Ama tüm dünyanın erkeklerinin kalbi sizlerle. Bugüne kadar Türkleri destekleyen İngiltere artık tüm fedakârlığı ve içtenliğiyle sizleri destekleyecek ve özgür insanlardan kuracağınız birliği, Hilal’in İmparatorluğuna tercih edecektir. O zaman Türkler Bursa’ya sürülsünler!

Ancak o zaman bağımsız ve özgür olabilirsiniz. Osmanlılar, İstanbul Boğazı’nın bu yakasında (Doğu Avrupa topraklarında, Balkanlarda) var olduğu sürece her daim savaş sebebi olmaya devam edecektir ve sizler insan olmanın kutsallığına asla sahip olamayacaksınız.

G. Garibaldi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün