Guglielmo Marconi Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Guglielmo Marconi kimdir?, Guglielmo Marconi kaç yaşında?, Guglielmo Marconi evi nerede?, Guglielmo Marconi nerelidir? Guglielmo Marconi ev adresi?, Guglielmo Marconi kaç yaşında?, Guglielmo Marconi nerede oturuyor?, Guglielmo Marconi nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Guglielmo Marconi hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 25.Nisan.187420.Temmuz.1937 senesinde doğan Guglielmo Marconi şu an için 63 yaşında ve Boğa burcundandır. Guglielmo Marconi doğum yeri ise Bologna, İtalyaRoma, İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise FizikçiMucit olarak devam ettirmektedir.

Guglielmo Marconi Kimdir? – Guglielmo Marconi Evi Nerede? – Guglielmo Marconi Nerede Oturuyor?

Guglielmo Marconi Kimdir?, evi nerede?

İtalyan fizikçi ve mucit. Uzun mesafeli radyo iletişimi, Marconi yasası, telsiz telgraf sistemi üzerine yaptığı çalışmalarıyla ünlüdür. Dünyada ilk kez transatlantik radyo iletişimini başaran kişidir.

Guglielmo Marconi, 25 Nisan1874 senesinde Bologna‘da dünyaya geldi. Tam adı Guglielmo Giovanni Maria Marconi’dir. Babası Giuseppe Marconi İtalyan, annesi Annie Jameson İrlanda asıllıydı. Marconi, iki ve altı yaşları içerisinde, abisi Alfonso ile birlikte İngiltere’de, Bedford kasabasında yaşamıştır. Varlıklı bir ailenin ikinci oğlu olan Gugliemo, Floransa‘da ve Bologna’da iyi bir eğitim gördü. Çocukluğundan beri fizik ve elektriğe ilgi duyuyordu. Bundan dolayı, James Clerk Maxwell ve Rudolf Hertz‘in bugün telsiz dalgaları olarak anılan elektrik dalgalarının gerçekliğini ve detaylarını ispatlayan deneylerinden fazla etkilendi. Daha on beş yaşında olmasına rağmen bu teorileri insanlığın haberleşmesinde kullanılır hale getirmeyi başına koymuştu.

Genç adam, 1895 senesinde babasının Pontecchio’daki yazlık evinde çalışmalara başladı. Albay Crawley, Marconi’nin çalıştığı kaba araçları anlatırken şöyle diyordu:

”Onun ileticisi, çok taraflı bir kıvılcım siperi, bir endikasyon bobini ve bir mors anahtarından oluşmuştu. Reseptörü ise Édouard Branly‘nin kullandığı bir dalga reseptöründen meydana gelmişti. Kömürler bir elektrik zilinin çekiciliğinden gelen darbelerle nötralize oluyordu. İç devre ise Alexander Stepanoviç Popov‘un kullandığı gibi bir kesici ile kapatılıyordu. Bununla birlikte kullanılan bütün araçlarda Marconi birden fazla değişiklikler yapmıştı. Bu ilk çalışmalarının sonuna doğru genç adam kıvılcım siperinin bir ucunu antene, bir ucunu toprağa vererek çiçeği burnunda bir şey çıkardı ortaya. Telsizle haberleşmenin ilk pratik sistemi işte böylece dünyaya geldi.”

Marconi bu ilkel araçlar koleksiyonundan olağanüstü sonuçlar alıyordu. Bir milden fazla bir uzaklığa ilk telsiz mesajını vermeyi başardı. 1896 senesinde ise bunu iki misline yükseltebilmişti.

Aracını aynı yıl İngiltere‘ye götüren Marconi, geçici patent almak üzere 2 Haziran 1896 tarihinde Patent Dairesi’ne başvurdu. Marconi İngiltere’deki ilk gösterisini Londra‘daki Merkez Postanesi’nin damında yaptı. Birçok hükümet ve postane yetkilisi bu olayı izlemeye gelmişti. Ordu ve donanma temsilcileri ise Marconi’nin Salisbury ovasında yaptığı gösteriyi izlediler. Sonunda, Penarth ile Brean Down içerisinde yapılan deneyle telsiz mesajları Bristol kanalının on millik mesafesinı aşabildi.

Marconi, 1897 senesinde Kral Humbert ve Kraliçe Margherita önünde gösteriler yaptı. Aynı yıl temmuz ayında kurulan ” Telsiz Telgraf ve İşaret Şirketi”yle telsiz, ticari bir değer olarak kabul ediliyordu. Bu şirket üç yıl sonra Marconi’nin Telsiz Telgraf Şirketi oldu. Şirket kâşifinin öncü çalışmalarını geliştirip ilerleterek birden fazla yerde telsiz istasyonları kurdu. Marconi öte yandan çalışmalarını devam ettirirken öte yandan da başarılarının pratik hayata uygulanmasını izliyordu. 1898 senesinde aracını ilk defa bir fenere yerleştirdi. Böylelikle East Goodwin feneri ile on iki mil ötedeki South Foreland feneri içerisinde ilişki kuruldu.

Bu yeniliğin ne kadar yararlı olduğu kısa bir sürede ispatlandı: 1899 senesinin Mart ayında büyük bir gemi East Goodwin fenerine çarptı. Hemen telsizle yollanan haber üzerine kaza yerine gelen cankurtaran sandalları, tayfaların ve yolcuların hayatlarının kurtarılmasını sağladılar.

Yine 1899 senesinde Manş Denizi Kanalı’nda ilk defa telsiz kabloları döşendi. Böylelikle yazın, donanma manevralarına katılan gemiler içerisinde, 74 millik bir uzaklıktan haberleşme sağlanabildi. Daha yüksek antenler ve daha uzun dalgalar kullanan Marconi, iletim mesafesinı gittikçe artırıyordu. Kanalda elde ettiği zaferden sonra şimdi bütün cesaretiyle Atlantik‘i fethetmeye kalkışmıştı. Böylelikle 1900 senesinin Ekim ayında Cornwall’da ilk denizaşırı telsiz istasyonunu kurmayı başladı. Yetmiş metre uzunlukta anten direkleri dikti. Ama bu direkler bir fırtınada devrildiler. Bunun üzerine Marconi onar metre daha kısa direkler dikmek zorunda kaldı. İngiltere yakasındaki istasyonun kurulması tamamlanınca kaşif alelacele, Newfoundland’a gitti. Orada da alıcı istasyonu kuracaktı. Burada da birden fazla güçlükle karşılaşan Marconi yine de yılmayarak bu güçlüklerin de üstesinden geldi. Kocaman uçurtmalar tercih ederek 140 metre yükselttiği antenini dikerek alıcı istasyonunu kurmayı başardı. 12 Aralık 1901’de verilen mesaj, Newfoundland’dan alındı. Marconi, daha ilk denemesinde Atlantik üzerine köprüsünü kurmayı başarmıştı. İşte o günden sonra telsiz telgraf bir deney olmanın dışında yerine oturmuş pratik bir hizmet niteliğiyle insanlığın yararına sunuldu.

17 Aralık 1902 tarihinde Kanada Nova Scotia, Glace Körfezi’ndeki Marconi istasyonundan gönderilen sinyaller Kuzey Amerika’dan Atlantik’in öte yakasına gönderilen ilk radyo iletisi olmuştur. 1901’de South Wellfleet, Massachusetts’te, Marconi’nin kurduğu istasyondan gönderilen bir ileti tarihe geçmiştir. Bu ileti 18 Ocak 1903’de Amerika Birleşik Devletleri başkanı Theodore Roosevelt tarafından İngiltere kralı Yedinci Edward’a gönderilen bir tebrik olup, Amerika Birleşik Devletleri’nden yapılan ilk denizaşırı radyo aktarımıdır.

Diğer mucitlerle yarış halinde olan Marconi, seyahat halindeki gemilerle iletişim kurabilmek için Atlantik’in her iki yakasına istasyonlar inşa etmeye başlamıştır. 1904’te, Marconi yeni bir ticari hizmet başlatarak abone olan gemilere her gece haber özetlerini yollamaya başlar. 17 Ekim 1907 tarihinde Clifden (İrlanda) ve Glace Bay (Kanada) içerisinde düzenli okyanus ötesi radyo-telgraf hizmeti verilmeye başlanmıştır.

1909 senesinde radyo iletişimine olan katkılarından ötürü Nobel Fizik Ödülü’nü alan Marconi, ödülü Karl Braun ile paylaşmıştır

15 Nisan1912 tarihinde bir buz dağına çarparak batan Titanik gemisindeki telsiz personelleri Marconi’nin şirket elamanlarıdır. Kazadan hayatta kalanlar onların telsiz ile haber vermeleri aracılığıyla kurtulmuşlardır.

Çalışmalarına devam eden Marconi, 1910 senesinde İrlanda’daki istasyonunda Buenos Aires‘den altı bin mil uzaklıktan gelen bir mesajı rahatça aldı. İki yıl sonra devamlı dalga meydana getiren ”spark” sistemini icat etti. Bu buluşundan sonra 1918 senesinde Avustralya‘ya mesaj yollamayı başaracaktı.

Guglielmo Marconi, 1914 senesinde İtalyan Senatosu’nda senatörlüğe atandı ve kendisine İngiltere’de Kraliyet Victorian Order’da Onursal Şövalyelik Büyük Haçı verildi.

1914 senesinde I. dünya savaşının patlamasıyla Marconi’nin ilgisi telsizi askeri alanda değerlendirmeye yöneldi. 1916 senesinde telsiz dalgalarını belirli bir yere kanalize etmek için ” ultra kısa” dalgalarla deneyler yapmaya başladı. Savaşla birlikte Marconi için başka uğraşılar da ortaya çıkmıştı. İtalyan ordusunda ve donanmasında görev aldı. Aynı zamanda Amerika‘ya Barış Konferansı‘na giden askeri kurulda tam yetkiyle görevlendirilmişti. Orada ülkesi adına bir çok anlaşma imzaladı.

1919 senesinde Chelmsford’daki şirketi dünya çapında ilk yayın istasyonunu kurdu.

1923 senesinde İtalyan Faşist Partisi’ne katılan Marconi, 1930’da İtalyan diktatör Benito Mussolini tarafından İtalyan Kraliyet Akademisi’nin başkanlığına atandı. Bu atama, Marconi’yi Faşist Büyük Konseyi’nin üyesi konumuna getirdi.

Kısa dalga üzerine deneylerini ve ışın yayını sisteminin kurulmasını aynı yönde daha ileri araştırmalar izledi. Önceleri ultra-kısa ve mikro dalgaların düz bir çizgi çizerek gittikleri sanılıyordu. 1932 senesinde Marconi, onların da ışık gibi tam düz olmayan bir yol izlediklerini açıkladı.

1933 senesinde telsizin pratik yararlarına yönelen Marconi, düşük güçte kısa dalga iletiminde büyük ilerlemeler sağladı. Dünya haberleşmesinin bundan böyle ultra kısa ve mikro dalgalarla yapılacağı su götürmez bir gerçek olarak kabul edilmeliydi.

Marconi’nin buluşlarından geçen yüzyılın sonunda en fazla yararlanılanı, telsizle deniz üzerindeki araçların güvenliklerini sağlamak oldu. 1934 senesinde kendi araştırma gemisi Elletra ile yaptığı bir deneyde limana kör girmeyi başardı. Perdeli bir odadan gemiyi yöneterek büyük bir rahatlık ve ustalıkla gemisini limana sokabilmişti.

Aynı yıl Marconi’nin sağlığı da adam akıllı bozulmuştu. Doktorlar dinlenmesini salık veriyorlardı oysa o deneylerine ve gezilerine devam etti. Faşizme yürekten bağlı biri olsa da insanlığa olan hizmetleri çok büyüktü. Bu hizmetlerin karşılığını da gören Marconi’ye 1909 senesinde fizik dalında Nobel ödülü verildi. 1915 senesinde da İtalyan Senatosu‘na üye oldu.

Guglielmo Marconi, 16 Mart 1905 tarihinde İnchiquin baronu Edward O’Brien’ın kızı Hon. Beatrice O’Brien ile evlendi. 1924 senesinde boşandı. Bu evliliğinden, Gioia Marconi Braga (1916-1996), Degna Marconi (1908-1998), Giulio Marconi (1910-1971), Lucia Marconi 1906-1906), adlarında çocukları oldu.

Guglielmo Marconi, 12 Haziran 1927 tarihinde Bezzi-Scali kontu Francesco’nun tek kızı Maria Christina Bezzi-Scali ile evlendi. Bu evliliğinden, Maria Eletra Elena Anna Marconi (d. 1930), adında çocuğu oldu. Bilinmeyen nedenlerden ötürü Marconi bütün mirasını ikinci eşi ve bu evlilikten doğan tek çocuğuna bırakırken, ilk evliliğinden olan çocuklarına hiçbir şey bırakmamıştır.

Telsiz Telgrafın mucidi 20 Temmuz 1937 tarihinde 20 Temmuz günü evinde geçirdiği çok ağır bir kalp krizi sonucu 63 yaşında yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün