Biyografi

Güntekin Köksal Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Güntekin Köksal kimdir?, Güntekin Köksal kaç yaşında?, Güntekin Köksal evi nerede?, Güntekin Köksal nerelidir? Güntekin Köksal ev adresi?, Güntekin Köksal kaç yaşında?, Güntekin Köksal nerede oturuyor?, Güntekin Köksal nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Güntekin Köksal hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Haziran.1931 senesinde doğan Güntekin Köksal şu an için 90 yaşında ve İkizler burcundandır. Güntekin Köksal doğum yeri ise Karşıyaka, İzmir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Güntekin Köksal Kimdir? – Güntekin Köksal Evi Nerede? – Güntekin Köksal Nerede Oturuyor?

Güntekin Köksal Kimdir?, evi nerede?

Bünyesinde Ottoman Life İnşaat’ı da bulunduran Pet Holding’in Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Güntekin Köksal, 6 Haziran 1931 tarihinde İzmir’de Karşıyaka’da bir memur çocuğu olarak doğmuştur. İlk orta ve lise eğitimini İzmir’de yapmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi sınavlarını kazandı. Ancak okurken ailesinin maddi imkansızlıkları nedeni ile okuldan ayrılarak Askeri Tıbbiye-yi Şahane’ye girdi. İkinci sınıfa geçerken bir arkadaşının yerine imtihana girdi diye okuldan atıldı.

Tekrar sınava girerek İstanbul Teknik Üniversitesini kazandı. Orada okurken kazandığı Devlet bursu ile Avrupa‘ya giderek Üniversiteyi dışarıda okudu. 1953 senesinde başladığı Avusturya Leoben Üniversitesi’nde Sondaj Mühendisliği ve Petrol Mühendisliği dallarında Lisans ve yüksek lisans yaptı ve 1959 senesinde Türkiye’ye döndü. Yurda döndükten sonra 11 senesi Batman‘da 5 sene de Ankara’da olmak üzere 16 sene TPAO‘da çalıştı. Ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversite’sinde 7 sene Petrol Mühendisliği dersleri verdi.

Güntekin Köksal, 1974 senesinde Pet Holding’i kurmadan önce, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO), üretim, sondaj, rezervuar, makina ve bakım bölümleri yöneticilikleri de dahil olmak üzere toplam 16 yıl çalışmıştır. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndan 1974 senesinin Ağustos ayında ayrıldı.

1974 senesinde Ankara, Tunus Caddesi’nde bir ofis kiralayarak PET TİCARET BÜROSU adı altında mümessillik, müşavirlik ve sigortacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere ticari hayata başladı. Bu büroda hiç iş yapamadı. 1979 senesinde Pet Mühendislik Müşavirlik Mümessillik Limited Şirketi kuruldu. 1979 senesinde Petkontur Konut, İnşaat ve Turizm Şirketi kuruldu. Yine aynı yıl mevcut şirketlerin faaliyetlerini tamamlamak ve desteklemek maksadıyla Gözetim Ekspertiz Servis Limited Şirketi kuruldu ve 1981 senesinde Pet-Madencilik İmalat Limited Şirketi adı altında çalışmalarını sürdürmeye başladı. Aynı yıl içinde, Petkök Gıda Maden Ve Sanayi Ürünleri İhracat İthalat Ve Pazarlama Limited Şirketi kuruldu ve 1986 senesinde Petmer Maden Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’ne dönüştürüldü. 1992 senesinde ise ünvanı Pet Demir Çelik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi yapılmak suretiyle ticari faaliyetlerini devam ettirdi. 1981 senesinde sayısı artan şirketlerinin bir çatı altında toplanması için Pet Holding A.Ş. kuruldu.

1974 senesinden beri ortalama 10 sene mümessillik ve müşavirlik islerini yürüttü. Bu işler için Rusya başta olmak üzere, Almanya ve Amerika’dan, Japonya’dan birden fazla şirketin temsilciliklerini yaptı. 1980 yılına geldindiğinde Köksal bu işlerinden ortalama 1,5 milyon dolar gelir elde etmişti.

1990 senesinde Pet Holding’in bir alt kuruluşu olarak kurduğu Petoil A.Ş. aracılığı ile, Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, Yemen ve Kuzey Irak’ta petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulundu.

Pet Holding’in Şirketleri bugün Türkiye’nin birden fazla bölgesinde ve Kuzey Irak’ta, dünyanın çok değişik ülkelerinden ve bölgelerinden ortaklıklar kurarak büyük bir cesaret ve başarıyla çalışmakta, her geçen sene faaliyet alanlarının ve aktivitelerinin ölçeğini genişletmektedir.

Güntekin Köksal’ın ilk evliliğinden Burak adında bir oğlu mevcuttur.

Güntekin Köksal, 31 Aralık 1974 tarihinde nişanlandığı Pınar Çopuroğlu ile 21 Nisan 1975 tarihinde evlendi. Ayşe Köksal Çetin (d.1976 ) ve Zeynep Köksal Yaykıran (d.1981) adlarında iki kızı mevcuttur. Eşi Pınar Köksal Türkiye’nin İlk Seçilen Kadın Ceza ve Tutukevleri İzleme Kurulu Üyesidir. Bu görevini 2001 – 2007 senelerı içerisinde ifa etmiştir. Aynı zamanda Pet Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır.

Güntekin Köksal, 2008 senesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazmıştır.

Güntekin Köksal’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup aşağıdadır.

Ankara, 14 Şubat 2008
Sn. Recep Tayyip Erdoğan
T.C. Başbakanı
Başbakanlık/Ankara
Başbakan’a açık mektup

Sayın Başbakan,

Ben müsaadenizle önce kısaca kendimi tanıtayım. 77 yaşında bir işadamıyım. Devlet bursu ile Avrupa’da okudum. Maden ve petrol konularında 2 master yaptım. Yurda döndükten sonra 10 senesi Batman’da olmak üzere 17 sene TPAO’da çalıştım. 34 senedir de 1974’te kurduğum Pet Holding şirketlerini yönetiyorum. SSCB, Almanya, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan ve Yemen’de başarılı yatırımlar yaptım. Halen Türkiye, Kuzey Irak ve Yemen’de çok kıymetli sahalarda petrol üretimi yatırımlarım var.

Çeşitli konularda ilklere imza atan, girişken bir müteşebbisim. Risk alırım. Memleketimi çok severim. Hiç sigortasız adam çalıştırmam, vergi kaçırmam… Çok eski ve köklü bir aileden geliyorum. Dedelerim, sadrazam, vezir, asker olarak ülkemize hizmet etmiştir. Atatürk ve devrimlerine çok bağlıyım. Atatürk olmasaydı ve bu devrimleri yapmasaydı bugün bizim dinimiz ve ismimizin de aynı kalması imkânı olmadığına inanırım. Kısacası yüzde yüz bir Atatürk çocuğuyum.

Allah’a inancım tamdır. Allah’ın dürüst, çalışkan, doğru bireylerin daima yanında olduğuna tecrübelerimle de inanırım. Türkiye’den kolay kolay vatan haini çıkmaz. Sizin ülkenizi sevdiğinize ve kendi stilinizde ülkemizi kalkındırmaya çalıştığınıza inanıyorum. Zeki, çalışkan ve çok karizmatik bir karaktere sahip olduğunuzu da biliyorum. Ancak ülkenin bugünkü durumunu üzülerek söyleyeyim ki hiç iyi görmüyorum. Hemen sinirlendiğinizi, kızdığınızı ve söylendiğinizi görüyorum. Medyaya sinirli, sert, kırıcı beyanatlar veriyorsunuz. Bir başbakanın her dakika sinirlenmeye hakkı yoktur. Ülke bölünüyor… Biz ve onlar diyorsunuz. Bu ne demek? Tarihimizde hiçbir başbakan halka böyle hitap etmemiştir. Kendinize hâkim olun!

Senelerce üniversitelerde hocalık yaptım. Konferanslar verdim. Hâlâ da üniversitelerde konferanslar veririm. Babanız yaşındayım. Hocayım… Bundan dolayı hiçbir işadamının yapamadığı bu ikazları yapmaya hakkım var.

Küçük bir vakfımızda her sene 25-30 üniversite çocuğuna burs veririz.

Sayın Başbakan!
Müsaadenizle size birtakım tavsiyelerde yer alıyorum:
Bugün çok güçlüsünüz. Ya yarın? Allah bilir!!!
İnsanlar kendilerini en güçlü hissettikleri zamanlarda en büyük yanlışları yaparlar. Tarihte bu husus defaatla sabittir. Ancak şu atasözünü hiç unutmayın!
“Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var”
“Keskin sirke küpüne zarar verir!” Sinirlerinize hâkim olun! Bağırıp çağırıp kötü konuşmayın. İnsan kalbi sırça gibidir. Kırdığınızda tamiri imkânsızdır. Çok ağır konuşuyorsunuz. Aydınlara, medyaya, yargıya, üniversitelere değer verin, görüşün, fikirlerini alın! Onlar da bu memleketin çocukları!!! Onların fikirleri, görüşleri, bilgileri, tavsiyeleri etrafınızdaki çok kişiden daha kıymetli olabilir. Her kuvvetli birinin etrafının “evet efendimciler”, “dalkavuklar” tarafından sarılmış olduğunu bilmeniz lazım.

Etrafınızdakilerin çoğunluğu her şeyi size soruyorlar. Her şeyi hiç kimse bilemeyeceği gibi siz de bilemezsiniz. Bilmediklerinizi açıkça söyleyin. Her hususta fikir beyan etmeyin, danışın, öğrenin. Monolog yapıyorsunuz. Diyalog yapmaya çalışın! Hayvanlar koklaşarak, insanlar konuşarak anlaşırlar. Yalnızca sizin gibi düşünenleri işlerin başına getirmeyin! Bugün bir çok kamu müessesemizin işi bilmeyenler tarafından yönetildiğini görüyorum. Kadrolaşmayın! Yalnızca sempatizanlarınızı ya da öyle görünenleri kadrolara yerleştirmeyin. “Hayır! Yapmıyorum!” demeyin. Ben Ankara’da yaşıyorum. Duyuyor, kontrol ediyor ve görüyorum. Kapasitesiz, bilgisiz insanlar önce memlekete, sonra size zarar verir.

Diktatörleşmeyin! Milletvekillerinize dahi beyanat vermeyi yasaklamayın! Medyayla, aydınlarla, yargıyla, askerle, üniversitelerle inatlaşmayın.

Yalnızca türban serbestliğini Anayasa’mızda değiştirmek dahi AB’ye girmemize büyük bir engel olacaktır.
Laikliğe, sizin tabiriniz ile ciğerden inanın, güvenin. Laiklik dini özgürlüklerin değişmez kanunudur.
Bir hadis-i şerif diyor ki: “Cenab-ı Hak sevdiği yöneticilerin yanına açık sözlü danışmanlar nasip eder, sevmediklerine de dalkavuklar musallat eder.”

Sıkça bahsettiğiniz büyük Türk düşünürü Edebali Hazretleri’nin öğütlerini bir kez daha okumanızı, içtenlikle tavsiye ediyorum.
Saygılarımla…

Prof. Dr. H. Güntekin Köksal
Pet Holding
Yönetim Kurulu Başkanı”

Pet Holding Şirketleri :
Petoil A.Ş.:
Petma Ltd. Şti.:
Petkontur A.Ş.:
Petya:
Ottoman Life Ltd. Şti.:
Pet Gayrimenkul Ltd. Şti.:
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün