Biyografi

Hakan Günday Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hakan Günday kimdir?, Hakan Günday kaç yaşında?, Hakan Günday evi nerede?, Hakan Günday nerelidir? Hakan Günday ev adresi?, Hakan Günday kaç yaşında?, Hakan Günday nerede oturuyor?, Hakan Günday nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hakan Günday hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 29.Mayıs.1976 senesinde doğan Hakan Günday şu an için 45 yaşında ve İkizler burcundandır. Hakan Günday doğum yeri ise Rodos, Yunanistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Hakan Günday Kimdir? – Hakan Günday Evi Nerede? – Hakan Günday Nerede Oturuyor?

Hakan Günday Kimdir?, evi nerede?

Ülkemizde yeraltı edebiyatı denince akla ilk gelen yazarlarından biridir.

Hakan Günday, 29 Mayıs 1976 tarihinde Rodos, Yunanistan’da doğmuştur. Eski milletvekillerinden Faik Günday‘ın torunudur. İlköğrenimini Brüksel‘de Athenee Royale de Berkendael okulunda bitirdi. Ankara‘daki Tevfik Fikret Lisesi’ni 1994 senesinde bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümünde üniversite eğitim hayatına başladı. Ertesi yıl Üniversite Libre de Bruxelles‘in siyasal bilimler bölümüne geçti. Daha sonra öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Kamu Yönetimi Bölümüne geçerek devam etti.

Hakan Günday, ilk romanı Kinyas ve Kayra’yı 2000 senesinde o zamanda Om Yayınevi’nin editörü Nevzat Çelik‘in desteği ile yayımladı. Kinyas ve Kayra, iki Türk gencinin Afrika’dan Amerika’ya, oradan Türkiye’ye uzanan ve pek de akıl almayan serüvenlerini sert bir dille anlatıyordu.

2002’de paylaştığı ikinci romanı, yer altı edebiyatı türündeki Zargana’dır. Hakan Günday bu kitapta 12 yaşında evlatlık olduğunu öğrenince evden kaçan, dört birinin tecavüzüne uğrayan ve tüm duygularını kaybeden Zargana adlı bir çocuğun öyküsünü ifade etmektedir.

2013 senesinin Ekim ayında Daha adlı romanını yayınlanmıştır.

Hakan Günday, 2005 senesinde yazdığı çoğunlukla Ermenice sözcüklerden oluşan kuyumcu argosunun ağırlıklı olarak kullanıldığı “Malafa” adlı romanını 2010 senesinde oyunlaştırması ile birlikte Murat Daltaban‘ın yönetmenliğinde DOT tiyatrosu tarafından tiyatro oyunu olarak sahnelenmiştir. İlk oyunu olan Malafa, 2010 yılı Mayıs ayında 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamı içinde gösterime girmiştir.

Hakan Günday’ın aynı adlı hikayesinden bir araya getirilen ve yönetmenliğini Onur Saylak‘ın yaptığı “Daha” adlı filmde, Tuba Büyüküstün, Ahmet Mümtaz Taylan, Hayat Van Eck, Turgut Tunçalp rol almıştır.

2018‘in Nisan ayında Puhutv’de yayınlanmaya başlayan konusunu Hakan Günday‘ın yazdığı ‘Şahsiyet’ dizisinin yönetmenliğini Onur Saylak yaparken, başrollerini Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Necip Memili, Hüseyin Avni Danyal, Müjde Ar, İbrahim Selim ve Fırat Topkorur paylaştı.

Ödülleri :
2015 – Médicis Yabancı Yazarlar Ödülü – En İyi Yabancı Roman Ödülü kazandı (Daha)
2014 – 26 Kasım 2014 tarihinde Fransa‘nın başkenti Paris‘te gerçekleştirilen törende 2014 yılı Türk-Fransız Edebiyat Ödülünü “Ziyan” isimli romanıyla almıştır.

Kitapları :
Roman :
2013 – Daha
2011 – Az
2009 – Ziyan
2007 – Azil
2005 – Malafa
2003 – Piç
2002 – Zargana
2000 – Kinyas ve Kayra

Filmleri ve Dizileri :
Senaryo :
2018 – Şahsiyet (TV Dizisi)
2018 – Müslüm (Sinema Filmi)
2015 – Orman (Kısa Film)
2013 – Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası(Kısa Film)

Eser :
2018 – Şahsiyet (TV Dizisi)
2017 – Daha Sinema Filmi

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün