Biyografi

Hakkı Atamulu Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hakkı Atamulu kimdir?, Hakkı Atamulu kaç yaşında?, Hakkı Atamulu evi nerede?, Hakkı Atamulu nerelidir? Hakkı Atamulu ev adresi?, Hakkı Atamulu kaç yaşında?, Hakkı Atamulu nerede oturuyor?, Hakkı Atamulu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hakkı Atamulu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.191217.Temmuz.2006 senesinde doğan Hakkı Atamulu şu an için 94 yaşında ve burcundandır. Hakkı Atamulu doğum yeri ise Derinkuyu, NevşehirDerinkuyu, Nevşehir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Heykeltraş olarak devam ettirmektedir.

Hakkı Atamulu Kimdir? – Hakkı Atamulu Evi Nerede? – Hakkı Atamulu Nerede Oturuyor?

Hakkı Atamulu Kimdir?, evi nerede?

Türkiye’nin ilk heykeltıraşlarından Hakkı Atamulu, yaptığı Atatürk heykelleriyle tanınır.

Hakkı Atamulu, 1912 senesinde Nevşehir ilinin bir ilçesi Derinkuyu’da (eski adı Melagübü) doğmuştur. 10 yaşında yaşadığı yerden ayrılıp abisinin yanında Bursa ve İstanbul’da yaşamıştır. Ortaöğrenimini Bursa’da bitirdi. 1934 senesinde girdiği İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde önce Mahir Tomruk’un, sonra Rudolf Belling’in öğrencisi oldu. Güzel Sanatlar Akademisini 1938 senesinde bitirdi.

Hakkı Atamulu, 1938 senesinde heykel eğitimi hususunda tanınmış heykelcilerden ders görmek için Almanya‘ya gitti. Bir süre tanınmış heykeltıraşlar olan Garbo ve Arnobrekker ile Almanya‘nın Frankfurt ve Berlin adlı şehirlerinde çalıştı. Fakat çok kısa bir süre sonra İkinci Dünya Savaşı çıkınca yurda döndü. Türkiye’ye döndükten sonra tek başına ya da başka heykeltraşlarla birlikte bir çok şehirde bir çok anıtlar yaptı.


1946 senesinde Nejat Sirel‘le Birlikte Malatya’da “Atatürk” ve “İsmet İnönü” Heykellerini, 1951 ‘de tasarımı Yavuz Görey‘e ait olan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi bahçesindeki üçlü kompozisyonu gerçekleştirdi. İstanbul Üniversitesindeki Gençlik Anıtını, Nevşehir’de Nevşehirli Damat İbrahim Paşa ve Atatürk anıtlarını bitirdi. Samsun‘daki İlk Adım anıtını, Erzurum‘daki Atatürk Heykeli, Kongre Anıt da onun eseridir.

1960 senesinde kendi kasabasına yerleşti. İlki 1968-1973 senelerı içerisinde, ikincisi 1984-1986 senelerı içerisinde olmak üzere Derinkuyu beldesinde belediye başkanlığı yaptı. Derinkuyu’yu anıtlarla süslü bayındır bir kent yapmak için çok uğraştı. Derinkuyu’da kurduğu kültür sitesine Türkiye’nin en yüksek Atatürk anıtını yaptı. Derinkuyu’yu güzel park, gezinti yerleri, yüzme havuzu, irili ufaklı bir çok heykel, gazinolar, açık hava tiyatrosu ile zenginleştirmeye çalıştı. Ayrıca yaptığı caminin üçgen bir minaresi mevcuttur. Bir kısım bireyler şeytan minaresi dedikleri için cami hizmete açılmamıştır.

Damat İbrahim Paşa Heykeli

1965 senesinde Erzurum’a yaptığı Atatürk Anıtı.

Derinkuyu belediye başkanı iken bile sanattan kopmayan Hakkı Atamulu belediye başkanlığı esnasında ilçede bir açık hava heykel müzesi niteliğindeki Kültür park’ı oluşturdu. 1967′de heykel çalışmalarına ağırlık verdi. Tok ve dolu kitlelerin ağır bastığı eserlerinde, kuvvetli bir teknikle malzemeye egemen olduğu ve uyum içindeki ayrıntıları işlediği gözlenir. Son zamanlarda tümüyle soyut çalışmaya yönelmiş, soyut heykeller yapmıştı. Çok temiz şekillendirdiği büyük kitleleri stilize ayrıntılarla hareketlendirmiştir. Anıt çalışmalarında geleneksel anıt heykel düşüncesinden etkilenmiş biçimde heykeller üretmiştir. “İlk Adım” gibi anıt heykellerinde klasik beğeniye bağlı kalmakla birlikte, soyut etkilere de açık bir tarzda çalışarak sert çizgili geometrik şekillere de yer verilmiştir.

Yaptığı Atatürk heykelleriyle tanınan Atamulu, 1969 senesinde Derinkuyu Belediye Başkanı iken ilçedeki Kültür Park’a, kaideden beri 13.5 metre yüksekliğinde yontu taştan yaptığı Atatürk Heykeli sanatçının eseridir. Bu heykel tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek heykeli olmuştu.

Atlı Atatürk Anıtı ( Nevşehir )

“İlkadım Anıtı”, 19 Mayıs 1982’de, Atatürk‘ün 19 Mayıs1919‘da Samsun‘a ilk adımı attığı yere yerleştirilmişti. Daha sonra, dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren‘in 20 Kasım 1982’de Samsun ziyareti esnasındaki talimatıyla anıtta bulunan heykellerden elinde defne yaprağından çelenk bulunan bir kız ile elinde güvercin bulunan genç erkek figürleri ”muzır” oldukları gerekçesiyle kaldırılmıştı. Uzun süre çeşitli kuruluşların depo ve bahçelerinde bekletilen söz konusu 2 heykel, 1999 senesindeki 19 Mayıs törenleri esnasında tekrar eski yerlerine konuldu.

Derinkuyu’da ve Nevşehir’de adı geçen hizmetlerinden ötürü adı bir çok okula ve caddeye verilmiştir. Sanat yaşamına sağlanan katkıları adına Nevşehir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Taş Atölyesi’nin ismi ” Nevşehir Hakkı Atamulu Taş Atölyesi” olarak değiştirilmiştir.

Hakkı Atamulu İzmir Fuarı’ndaki Sümerbank rölyefini Şadi Çalık ile birlikte yaptı. Anıtkabir‘deki 23 Nisan Kulesi’nde bulunan kabartmayı hazırlamıştır.

İki kez evlenmiş olan Hakkı Atamulu, ikinci evliliğini Nazan adında bir hanım ile yapmıştır. Ancak bu evliliği de uzun sürmez ve boşanırlar.

Hakkı Atamulu, 17 Temmuz 2006 tarihinde Nevşehir, Derinkuyu’da 94 yaşında evinde, “yaşlılığa bağlı solunum yetmezliğinden” ölmüştür.

Ölmeden önce de bazı eser ve kitaplarını Kayseri Erciyes Üniversitesine bağışlamıştır. Bugün Erciyes Üniversitesinde adını taşıyan bir bölüm mevcuttur.

Başlıca eserleri:
İnönü ve Atatürk Heykelleri (1946; Malatya),
Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Heykeli (Nevşehir, 1946),
Soyut Heykel (1960, Derinkuyu Kültürparkı),
Atlı Atatürk Anıtı (Nevşehir, 1961),
Atatürk Anıtı (Erzurum, 1965).
Atatürk Anıtı (Bor, 1966).
İlkadım Anıtı (Samsun, 1982)
Dört metrelik oturmuş Hacı Bektaşi Veli figürü (Hacıbektaş Müzesi önündeki heykel)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün