Biyografi

Halit Ergenç Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Halit Ergenç kimdir?, Halit Ergenç kaç yaşında?, Halit Ergenç evi nerede?, Halit Ergenç nerelidir? Halit Ergenç ev adresi?, Halit Ergenç kaç yaşında?, Halit Ergenç nerede oturuyor?, Halit Ergenç nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Halit Ergenç hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Nisan.1970 senesinde doğan Halit Ergenç şu an için 51 yaşında ve Boğa burcundandır. Halit Ergenç doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro OyuncusuSinema OyuncusuDizi Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Halit Ergenç Kimdir? – Halit Ergenç Evi Nerede? – Halit Ergenç Nerede Oturuyor?

Halit Ergenç Kimdir?, evi nerede?

Halit Ergenç, 1970 doğumlu tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Zerda ve Aliye dizilerinde rol aldığı karakterlerle tanınan Ergenç, izlenme rekorları kıran 1001 Gece dizisinde, iş adamı Onur Aksal karakteri ile televizyon ekranlarında oldu. 2011 senesinden beri Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman’ı canlandırdı.

Halit Ergenç, 30 Nisan1970’de İstanbul’da dünyaya geldi. Müzisyen ve oyuncu olan babası Mehmet Sait Ergenç‘in ikinci evliliğinden olan oğluydu ve aile içindeki huzursuzluklarla büyüdü. Anne ve babası ilkokula girdiği sene ayrıldı. Babası daha sonra yeniden evlenen Ergenç, annesi Yüceışık’a daha yakındı.

Beşiktaş Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1989’da İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Bölümü’ne girdi. Burada geçirdiği bir senenin sonrasında müziğe yönelen Ergenç, gizlice girdiği konservatuar sınavıyla Mimar Sinan Üniversitesi, Opera Bölümü’nü kazandı. Daha sonra Müzikal Tiyatro Oyunculuğu Bölümü’nün açılmasıyla buraya geçiş yapan Ergenç, okuduğu senelerda bilgisayar operatörlüğü ve pazarlamacılık gibi işlerde çalıştı. Para kazanmak için paspas da sattı, karaborsa bilet de. Pencerelere güvenlik ve güneş filmi de yaptı, İstanbul Festivali’nde nota çevirmenliği de, yer göstericilik de… Tekstil fuarında robot kılığında robot dansı da yaptı.

Lise zamanında şarkı söylemeye başlayan ve okul orkestrasında solist olan Ergenç, 3 yıl boyunca Ajda Pekkan ve Leman Sam’a vokalistlik yaptı. Aynı zamanda dans öğretmenliği de yaptı ve Ajda Pekkan’ın konserlerinde dansçı olarak yer aldı.

1996’da Dormen Tiyatrosu’nda oynamaya başladı. Kral ve Ben adlı müzikalde başrol oynayan Ergenç yine 1996’da Karamelek dizisinde ‘Kürşat’ karakteri ile dizi oyunculuğuna adım attı. Müzikal, opera ve bale alanında Kiss Me Kate, Tatlı Charity, Beni Seviyor, Kral ve Ben, Amphitrion 2000, Evita, Hayalet ve Ötekiler, Şarkılar Susarsa gibi çalışmalarda yer aldı. Köşe Kapmaca (1996) ve Böyle mi Olacaktı’da (1997) oynadıktan sonra 2000’de gittiği New York‘ta, The Adventures of ZAK adlı müzikalde oynadı.

Hiç Yoktan Aşk (Erdal rolünde-2000), Ölümün El Yazısı (2000) adlı filmlerde ve Dedem, Gofret ve Ben (Vedat rolünde-2001) adlı dizide oynadıktan sonra, Ece Uslu’nun başrolünde olduğu Zerda’da Devran isimli kişiliği canlandırdı.

Bugün Git Yarın Gel, Popcorn, Arapsaçı, Sevgilime Göz Kulak Ol gibi tiyatro oyunlarında bulunan Ergenç, 2004’de Aliye dizisinde Sinan rolünde ekranlara geldi. Daha önce Karamelek’te rol arkadaşı olan Sanem Çelik’le ve Nejat İşler’le birlikte oynayan Ergenç, bir süre boyunca da Büyük Teklif adlı bir yarışma programını sundu.

6.Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali kapsamı içinde gerçekleştirilen bir söyleşiye katılan Halit Ergenç, vatandaşlara televizyon izlememe çağrısında bulunarak şunları dile getirdi:

Siz evinizde oturup televizyonun başında gününüzü geçirdikçe asosyal oluyorsunuz. Komşunuzdan kopuyorsunuz. Özellikle çocuklar için bu çok büyük tehlike. Çünkü çocuklar belli bir süre sonra sokakta oynamamaya başlıyor. Arkadaşlarını göremiyor. Televizyon da bunu yapıyor. Ben televizyona iş yapıyorum, dizilerde oynuyorum. Ama ben televizyon izlemiyorum. Bu çarkın içindeyim, ama çocuğuma da televizyon izlemesini tavsiye etmem. Sizlere de etmiyorum. Bazen sabah evde vakit geçirmek için televizyonu açıyorum. Ama herkes birbiriyle kavga ediyor. Bağrış çağrış var. Diyorsunuz ki bedava. Bedava değil bu. Özgürlüğünüz elinizden gidiyor. Bunun da bedeli yok.

Ayrıca bir öğrencinin “Aliye’yi mi yoksa Şehrazat’ı mı daha çok seviyorsunuz?” şeklindeki sorusuna da, “Aliye’yi Sinan, Şehrazat’ı da Onur daha çok seviyor” yanıtını verdi.

2005’de Babam ve Oğlum filminde bulunan Ergenç, 2006 senesinde The Net 2.0 (Ivanakov rolünde), Tramvay (Nezih rolünde) ve İlk Aşk olmak üzere 3 filmde rol aldı. İzleyicinin büyük ilgisini çeken 1001 Gece adlı dizide iş adamı Onur Aksal’ı canlandırmaya başlayan Ergenç, dizide Bergüzar Gökçe Korel, Tardu Flordun ve Ceyda Düvenci ile başrolleri paylaştı.

Marlon Brando‘nun “Bir aktörün başına gelebilecek en kötü şey, kendi hakkında yaratılan efsaneye inanmasıdır” sözünü beğenen Ergenç, Benim onlara adım atmamı beklemeden, insanlar bana adım atıyorlar artık diyor ve şöhretin ‘sıradan’ insanlarla hiç yüz yüze gelmemek manasına geldiği bir piyasada, insanlarla konuşabildiği için ünlü olmayı seviyor.

Halit Ergenç, çok bağlı olduğu ve sevdiği özürlü kız kardeşinden öğrendikleriyle bir özürlüyü canlandırmayı düşünüyor ve kendi konusunu yazmak istiyor.

Halit Ergenç askerliğini Kütahya’da Bedelli olarak yapmıştır.

2011 yılı başı itibariyle Show TV ve Star TV de yayına giren Muhteşem Yüzyıl dizisinde Osmanlı Devleti’nin en göz alıcı devrinin padişahı Kanuni Sultan Süleyman kişiliğini canlandırdı. Yönetmenliğini Taylan Biraderler‘in yaptığı, yapımcılığını Timur Savcı’nın üstüne aldığı, konusunu Meral Okay ve Meral Okay’ın ölümünden sonra Yılmaz Şahin’in yaptığı “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde; Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Vahide Gördüm, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Burak Özçivit, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Nur Fettahoğlu, Selma Ergeç, Pelin Karahan, Merve Boluğur, Engin Öztürk, Aras Bulut İynemli, Berrak Tüzünataç, Deniz Çakır, Meltem Cumbul, Sarp Akkaya gibi oyuncular rol almıştır.

Halit Ergenç, 2007 senesinde Gizem Soysaldı ile evlendi. 2008 senesinde boşandı. 7 Ağustos 2009 tarihinde oyuncu Bergüzar Gökçe Korel ile evlendi. Ali (d.Şubat 2010) adında bir oğlu var. 8 Mart 2020 tarihinde Han adında bir oğlu daha dünyaya geldi.

2016 senesinde Ferzan Özpetek‘in aynı ismi taşıyan kitabından uyarladığı yönetmen Ferzan Özpetek‘in “İstanbul Kırmızısı” adlı filminde başrollerinde Nejat İşler, Mehmet Günsür, Tuba Büyüküstün, Halit Ergenç, Serra Yılmaz, Zerrin Tekindor, Reha Özcan gibi oyuncular yer aldı.

2016 senesinde Ekim ayında Kanal D’de yayına giren Vatanım Sensin dizisinin yönetmenliğini Taylan Biraderler yaparken başrollerde Halit Ergenç, Bergüzar Gökçe Korel, Onur Saylak, Baki Davrak, Senan Kara, Hakan Salınmış, Şebnem Hassanisoughi oynamıştır.

Ödülleri :
2009 – Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro ödülü, En kaliteli Erkek Oyuncu
2006 – Altın Kelebek Ödülleri, En kaliteli Erkek Oyuncu

Tiyatro Oyunları :
2000 – Bugün Git Yarın Gel / Yön: Haldun Dormen
1998 – Popcorn / Yön: Haldun Dormen
1997 – Arapsaçı / Yön: Haldun Dormen
1996 – Sevgilime Göz Kulak Ol / Yön: Haldun Dormen

Müzikal, Opera ve Bale:
2002 – Kiss Me Kate / Yön: Altan Günbay
2001 – The Adventures of ZAK_New York / Yön: Dan Richenbach
2000 – Amphitrion 2000 / Yön: Haldun Dormen
1999 – Tatlı Charity / Yön: Tony Stevens
1999 – Beni Seviyor / Yön: Önder Göksever
1997 – Evita, Hayalet ve Ötekiler / Yön: Haldun Dormen
1996 – Kral ve Ben / Yön: Haldun Dormen

1995 – Şarkılar Susarsa / Yön: Çetin Akcan

Film ve Dizileri :
2020 – Babil (İrfan)(TV Dizisi)
2019 – Ilk Adim: 1919 (Mustafa Kemal)(Sinema Filmi)
2019 – Kasablanka (Drachon) (Sinema Filmi)
2016 – 2018 – Vatanım Sensin (Cevdet)(TV Dizisi)
2016 – İstanbul Kırmızısı (Orhan Şahin) (Sinema Filmi)
2016 – Ve Perde! (Sinema Filmi)
2016 – Ali ve Nino (Sinema Filmi)
2013 – Şarkı Söyleyen Kadınlar (Dış Ses)(Sinema Filmi)
2011 – 2014 – Muhteşem Yüzyıl (Kanuni Sultan Süleyman)(TV Dizisi)
2010 – Misafir (Oktay)(Sinema Filmi)
2009 – Dersimiz Atatürk (Mustafa Kemal ATATÜRK) (Sinema Filmi)
2009 – Acı Aşk (Orhan Ataoğlu)(Sinema Filmi)
2008 – Devrim Arabaları (Uğur)- Yön: Tolga Örnek (Sinema Filmi)
2007 – Terra’yı Kurtarmak (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2006 – Tramvay (Nezih)(Sinema Filmi)
2006 – İlk Aşk (Kemal)- Yön: Nihat Durak (Sinema Filmi)
2006 – 2008 – Binbir Gece(Onur Aksal) (TV Dizisi)
2005 – The Net 2.0 (Ivanakov)- Yön: Charles Winkle (Sinema Filmi)
2005 – Babam ve Oğlum (Özkan)- Yön: Çağan Irmak (Sinema Filmi)
2004 – Aliye (Sinan Karahan)(TV Dizisi)
2003 – Şapkadan Babam Çıktı (TV Dizisi)
2003 – Okul (Tarih Öğretmeni)(Sinema Filmi)
2003 – Esir Şehrin İnsanları (Mr. Dickson)(TV Dizisi)
2003 – Baba (Kartal) (TV Dizisi)
2002 – Zeybek Ateşi (Aleko)(TV Dizisi)
2002 – Zerda (Devran)(TV Dizisi)
2002 – Kumsaldaki İzler (Fazıl)(TV Dizisi)
2002 – Azad (TV Dizisi)
2001 – Dedem, Gofret ve Ben (Vedat)(TV Dizisi)
2000 – Ölümün El Yazısı – Yön: Feyzi Tuna(Sinema Filmi)
2000 – Hiç Yoktan Aşk (Erdal)(TV Dizisi)
2000 – Hiç Yoktan Aşk – Yön: Filiz Kaynak (Sinema Filmi)
2000 – Dadı (TV Dizisi)
1998 – Ölümün El Yazısı (TV Filmi)
1997 – Böyle mi Olacaktı (TV Dizisi)
1996 – Tatlı Kaçıklar (Tom)(TV Dizisi)
1996 – Köşe Kapmaca (TV Dizisi)
1996 – Gurbetçiler (TV Dizisi)
1996 – 1999 – Kara melek (Kürşat )(TV Dizisi)
1994 – Gülşen Abi (Berkay)(TV Dizisi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün