Biyografi

Haluk Levent Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Haluk Levent kimdir?, Haluk Levent kaç yaşında?, Haluk Levent evi nerede?, Haluk Levent nerelidir? Haluk Levent ev adresi?, Haluk Levent kaç yaşında?, Haluk Levent nerede oturuyor?, Haluk Levent nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Haluk Levent hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 26.Kasım.1968 senesinde doğan Haluk Levent şu an için 53 yaşında ve Yay burcundandır. Haluk Levent doğum yeri ise Yüreğir, Adana olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise BesteciMüzisyen olarak devam ettirmektedir.

Haluk Levent Kimdir? – Haluk Levent Evi Nerede? – Haluk Levent Nerede Oturuyor?

Haluk Levent Kimdir?, evi nerede?

Türk rock müziği sanatçısı.

Haluk Levent, 26 Kasım 1968 tarihinde Adana’nın Yüreğir beldesinde dokuz kardeşin sekizincisi olarak doğmuştur. Annesinin adı Sabriye’dir. İlk ve ortaokulu Sabancı İlk Öğretim Okulu’nda okudu. Ortaokul saatleri civarındaki taklit yeteneği onu tiyatro çalışmalarına yöneltti. Liseyi Adana Atatürk Lisesi’nde okudu. Haluk Levent’in tiyatro faaliyetleri lise senelerında da devam etti.

Liseden sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği’ni kazandı, bir yıl okudu fakat devam etmedi. Sonra Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı’nı kazandı fakat yine bir yıl devam etti. İkinci senesinde Orta Doğu Üniversitesi Fizik Bölümü’nü kazandı yine devam etmedi. Bu kez Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nü kazandı fakat ısrarla yine devam etmedi ve son olarak Bilkent Üniversitesi Dil Öğretim’e kaydını yaptırdı.

Bunun yanında ticaretle de uğraşan Haluk Levent işlerinin iyi gitmemesi üzerine 1992 senesinde İstanbul’a geldi. Haluk Levent, başarısız bir ticaret adamı olarak Adana’dan ayrıldı ve kendini yollara verdi. İlk albümünün “Yollarda” adını alması da bugünlerdeki tecrübelerin sebebidir. Birçok şehirde dolaşıp şarkı dile getirdi. Kimi zaman hasta bir kız çocuğu için sokak sokak dolaşıp şarkı söyleyerek para toplamaya çalıştı. Bu çabaların bazılarında başarılı oldu. Özellikle Ortaköy’de barlarda çalışarak geçimini sağlamaya çalışan Haluk Levent 1992 senesinin sonlarına doğru ilk albümü “Yollarda Bulurum Seni“yi Nokta Müzik”e yaptı ve o albüm 600,000 adet sattı. Bu albümle birlikte tanınan Haluk Levent sayısız hayır konserine çıktı. Buradan elde edilen gelirlerle yüzlerce insana dializ ve solunum makinesi aldı.

İlk albümün sonrasında 1995 Ekim’inde “Bir Gece Vakti” bir milyona yaklaşan satış rakamıyla müzik gündemine bomba gibi düştü. Yine 1996’nın hemen sonunda “Arkadaş” albümü piyasaya çıktı.

1989 senesinde çekte tahrifat suçu işlediği gerekçesiyle 1997’nin Ağustos ayında cezaevine girdi ve 9 ay 15 gün cezaevinde yattı. Cezaevindeyken uzun saçlarını kesip Akkuyu’ya, yapılması düşünülen Nükleer santral projesinin protesto gösterilerine yolladı. Cezaevi günlerinde kendisini sevenlerin yalnız bırakmadığını söyleyen Haluk Levent cezaevi çıkışından sonra konserlerine devam etti.

Cezaevinden çıktıktan sonra yeni albümünü hazırlamak için çok az bir vakti vardı. Çünkü 18 aylık askerlik görevi bekliyordu. Bu koşullar altında 1998 Eylül’ünde “Yine Ayrılık” albümünü çıkarttı ve askere gitti. Askerdeyken Türkiye’nin bundan öncekilerde hiç gitmemiş olduğu yerlerinde konserler verdi. Bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da konserler verdi. 1999 depreminin sonrasında İzmit’te kurulan Çadır kentlerde direkt çalışıp çadırlar kurdu. Depremzedeler yararına konserler verdi. Askerdeyken izin günlerinin hepsini stüdyoda geçirdi. 2000’in hemen başında “ www.leyla.com ”u çıkarttı. Gittikçe dijitalleşen bir dünya çapında duyguların da dijitalleştiğinden dem vuruyor, “Kamyoncunun Türküsü” şarkısıyla Susurluk’a gönderme yapıyordu.

Albümleri satış rekorları kıran Haluk Levent askere giderken “Yine Ayrılık” adlı albümünü çıkardı. Bunun yanında çevreci özellikleri ile de bilinen genç sanatçı destek maksadıyla 11 saat sahnede şarkı söyleyerek kırılması güç bir rekoru elinde bulunduruyor.

Sanat yaşamının yirmi birinci yılına (2011) başlayan sanatçı, bu geçen yirmi bir yıl boyunca yurtiçinde ve yurtdışında ortalama on binlerce konsere çıktı. 21 yılda ortalama olarak on bin gün olduğunu varsayarsak, buradan Haluk Levent’in bu 21 yıl içinde her gün ortalama iki konser verdiği sonucunu çıkarabiliriz. Türkiye’de en fazla konser veren sanatçıların başında gelen Haluk Levent, bu konserlerin çok mühim bir bölümünden para almamış, konserin gelirini ihtiyacı olan hastalara vakfetmiştir. Yardımsever Rock’çı tanımının yakıştırılması bu sebeptendir.

Aynı zamanda Çevre Sorunlarına karşı hassaslığıyla ön plana çıkan Haluk Levent, aşağı yukarı her albümünde çevre bilincini aşılama yolunda şarkılara yer verdi. Türkiye’nin değişik bölgelerinde çevre katili projeler aleyhine davalar açtı ve açılan davalara müdahil oldu. Mersin’in Kazanlı beldesindeki Caretta Caretta Kaplumbağalarının soyunun tükenmemesi için protesto gösterilerinde bulundu.

Haluk Levent, 2006 senesinde Neslin Yonarlar ile evlendi 17 Kasım 2014 tarihinde boşandı. 2008 doğumlu Ela Levent adında bir kızı mevcuttur.

Kitapları :
1998 – Kedi Köprüsü
2004 – Moritos’un Düşleri

Albümleri :
1993 – Yollarda
1995 – Bir Gece Vakti
1996 – Arkadaş
1997 – Mektup
1998 – Yine Ayrılık
2000 – www.Leyla.com
2001 – Kral Çıplak
2002 – Bir Erkeğin Günlüğü
2003 – Türkiye Turnesi 2003
2004 – Aç Pencereni
2005 – Annemin Türküleri
2006 – Akşam Üstü
2010 – Karagöz ve Hacivat
2014 – Dostane

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu:
2013 – Günce Günce (Kendisi) (Sinema Filmi)
2013 – BKM Güldür Güldür (Konuk Sanatçı) (TV Dizisi)
2002 – Reyting Hamdi (TV Dizisi)

Müziğini yaptığı filmler :
1998 – Gülün Bittiği Yer (Sinema Filmi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu