Biyografi

Hamparsum Limonciyan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hamparsum Limonciyan kimdir?, Hamparsum Limonciyan kaç yaşında?, Hamparsum Limonciyan evi nerede?, Hamparsum Limonciyan nerelidir? Hamparsum Limonciyan ev adresi?, Hamparsum Limonciyan kaç yaşında?, Hamparsum Limonciyan nerede oturuyor?, Hamparsum Limonciyan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hamparsum Limonciyan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.176829.Haziran.1839 senesinde doğan Hamparsum Limonciyan şu an için 71 yaşında ve burcundandır. Hamparsum Limonciyan doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MüzisyenBesteci olarak devam ettirmektedir.

Hamparsum Limonciyan Kimdir? – Hamparsum Limonciyan Evi Nerede? – Hamparsum Limonciyan Nerede Oturuyor?

Hamparsum Limonciyan Kimdir?, evi nerede?

Hamparsum Limonciyan Osmanlı Ermenisi bestekâr ve müzik hocası. Tambur sanatçısı olarak ün kazandı.

Hamparsum Limonciyan, 1768 senesinde İstanbul’da doğmuştur. İstanbul’da o zamanlar Pera adıyla anılan Beyoğlu semtindeki Çukur Sokak’ta, Harput’tan İstanbul’a gelerek yerleşmiş, Ermeni Katolik cemaatine mensup yoksul bir Ermeni Serkis ve Gadarine Limonciyan çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokulu bitirdikten sonra, hem ileride bir meslek sahibi olabilmesi hem de harçlığını çıkarabilmesi için bir terzinin yanına çırak olarak verilmiştir.

Müziği çok seven Hamparsum Limonciyan’ın Darphane Amiri Hovhannes Çelebi Düzyan’ın dikkatini çekerek, himayesine girmiş ve Düzyan’ların Kuruçeşme’deki konağında, Klasik Avrupa müziği üzerine müzik eğitimi almıştır.

Hamparsum Limonciyan’ın müziğe olan merakı yalnızca Klasik Batı Müziği ve Ermeni Kilise Müziği ile sınırlı olmayıp, Klasik Türk müziğine de büyük ilgi duymuş ve Beşiktaş Mevlevihanesi’ne devam ederek Türk müziği bilgisini geliştirdi. Burada Dede Efendi tarafından yeteneği fark edilerek, onun öğrencisi olmuştur.

Dede Efendi‘nin aracılığı aracılığıyla kendisi de bir Mevlevi ve müzisyen olan Sultan III. Selim‘in huzuruna kabul edilmiş, sonrasında da saraya kabul edilmiştir.

Galata’daki “Lusavorçagan Mektebi”‘nde musiki hocalığı yaptı. Gregoriyen Ermeni kiliselerinde koro ve ilahi dersleri verirken, Beşiktaş Mevlevihanesi’nde Dede Efendi‘den Türk Musikisi öğrenimi görmüştür.

Bunun yanında en mühim hizmetlerinden biri, Abdulbaki Nasır Dede‘nin nota yerine kullandığı işaretlerin yetersizliğini görerek yeni bir nota bulmasıdır. Bu buluşuyla Dede Efendi‘nin takdirini kazanan Limonciyan Efendi, kendi adıyla (Hamparsum Notası) diye anılan bu notasıyla bir çok bestesinin kaybolmasının önüne geçmiş ve böylece musikimize paha biçilmez bir hizmette bulunmuştur. Bu nota (Giuseppe Donizetti) Donizetti Paşa’nın gelip batı musikisi notasını tanıtıncaya kadar kullanılmıştır.

Osmanlı Ermenisi olan Hamparsum Limonciyan bestekâr ve müzik hocasıdır. Ortaçağ Ermeni Kiliselerinde kullanılan Khaz Sistemine dayalı, genel “Hamparsum notası” olarak anılan bir notasyon geliştirerek Klasik Türk müziğinde kullanılmasını sağlamış; böylece Türk müziği eserlerinin kaydedilerek günümüze ulaşmalarında çok mühim bir rol oynamıştır.

Oğlu neyzen Zenop ve kemanî Bedros Çömlekçiyan’la birlikte seslendirdikleri eserler dönemin ilgiyle takip edilen icraları olmuştur.

Hamparsum Limonciyan’ın Türk musikisi alanında bilinen 27 şarkı, 11 peşrev ve 9 semaisi, Ermenice 20 kadar ilahisi mevcuttur.

Hamparsum Limonciyan, 29 Haziran 1839 senesinde 71 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün