Biyografi

Haruki Murakami Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Haruki Murakami kimdir?, Haruki Murakami kaç yaşında?, Haruki Murakami evi nerede?, Haruki Murakami nerelidir? Haruki Murakami ev adresi?, Haruki Murakami kaç yaşında?, Haruki Murakami nerede oturuyor?, Haruki Murakami nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Haruki Murakami hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 12.Ocak.1949 senesinde doğan Haruki Murakami şu an için 72 yaşında ve Oğlak burcundandır. Haruki Murakami doğum yeri ise Kyoto, Japonya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Haruki Murakami Kimdir? – Haruki Murakami Evi Nerede? – Haruki Murakami Nerede Oturuyor?

Haruki Murakami Kimdir?, evi nerede?

Haruki Murakami, Japonya’nın 20. yüzyıldaki en mühim ve popüler yazarlarından biri olma özelliğini taşır.

Haruki Murakami, 12 Ocak 1949 tarihinde Kyoto, Japonya’nın Kyoto şehrinde doğmuştur. Annesi bir tüccarın kızıdır. Babası bir Budist din adamı olan Haruki gençliğinin büyük bir kısmını Kobe’de geçirdi. Üniversite öğrenimini Tokyo’daki Waseda Üniversitesinde drama eğitimi alarak 1975 senesinde tamamlayan Haruki Murakami, bu zaman içinde kısa süre sonra eşi olacak Yoko ile tanıştı.

Küçük yaşlardan beri edebiyata ilgi duyan Haruki Murakami, özellikle batı edebiyatıyla ilgilendi ve postmodern yazarların etkisi altında kaldı.

Yazdığı kitapların aşağı yukarı her bölümünde iyi müziğe olan tutkusu belirgin olan Haruki Murakami 1971 senesinde evlendiği eşi ile birlikte, üniversiteden mezun olduktan sonra 1975 senesinde 7 yıl işlettiği ‘Peter Cat’ adlı bir küçük bir caz bar açtı.

Haruki Murakami’nin dünya çapında bir yazar olma macerası beyzbol maçı izlerken başlıyor. 1978’de bir Nisan günü öğle saatlerinden sonra Jingu Stadyumu’nda beyzbol maçı izleyen Murakami, aniden roman yazmaya karar verip evine gidiyor ve ilk romanını yazmaya başlıyor.

Haruki Murakami, ilk romanı Kaze no oto vo kike, 1979’da yayımlandı. Ardından Gunzou Edebiyat Ödülü’nü aldı. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu’yla (1985) Tanizaki Ödülü’ne, Yaban Koyununun İzinde’yle (1989) Amerika’dan Yeni Yazarlar Noma Edebiyat Ödülü’ne ve Zemberekkuşu’nun Güncesi’yle (2005) de Yomiuri Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Japonya’nın en mühim ve popüler yazarlarından biri olan Murakami’nin eserleri kırkın üzerinde dile çevrildi.

Sürrealizm ve Batı edebiyatından izlerle karşılaşılan eserleri Japon gençleri tarafından çok sevilse de ünlü yazar, geleneksel akım yanlısı olan eleştirmenler tarafından olumlu olmayan sözlerle eleştirilmiştir. Amerikan kültürünün etkisi altında kaldığı ve aşırı Batıcı olduğu yönünde eleştirilere maruz kalmıştır. Eleştirilere kulak asmayan ve kendi bildiğini okumaktan vazgeçmeyen yazar, 1986 senesinde ülkesini terk ederek New York’a yerleşmiştir.

Haruki Murakami, 1986 – 1995 senelerı içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nde New York’da yaşadı.

Bir yandan ABD’de üniversitede ders verirken diğer yandan da yeni kitabını, onu asıl ününe kavuşturacak ilk realist eserini, yazmaya başlamıştır. Dilimize “İmkansızın Şarkısı” olarak çevrilen ve yazarın ilk büyük çıkışını sağlayan “Noruwei no mori” (1987) adlı kitabı, 16 dile çevrilmiş ve bunun yanında yazarın sinemaya bir araya getirilen ilk kitabı olmuştur. The Beatles’ın Norwegian Wood adlı şarkısından yola çıkarak başlayan hikayede, çekingen Japon gençlerinin aşkına tanıklık ediyorsunuz.

1987 senesinde yazdığı Norvei no Mori (İmkânsızın Şarkısı) adlı romanı tam 16 dile çevrildi.

Ülkesine duyduğu özlem giderek artan Haruki Murakami, 1995 senesinde Kobe’de binlerce birinin yaşamını kaybettiği büyük depremden de etkilenerek Japonya’ya geri dönmüştür.

Haruki Murakami’nin 13üncü romanı 2013 senesinde Tsukuru to, kare no junrei no toshi (Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları) adı ile çıkmıştır.

Haruki Murakami, 1980’lerin sonunda Türkiye‘ye ve Yunanistan‘a yaptığı seyahatleri 1990 senesinde Uten Enten adıyla kitaplaştırdı. Kitabın Türkiye bölümünde Askerler, Ekmek ve Çay, Türkiye, Kara Deniz, Hopa, Van Kedisi, Hakkâri İçin, Hakkâri 2, Marlboro, 24 Nolu Otobanda Kabus ve Otoban Boyunca isimli denemeler bulunmaktadır.

1980’li senelerda Yunanistan’da başlayan yolculuğunun devamında Türkiye’ye uğrayan yazar, Türkiye’de en sevdiği yiyeceğin taze pişmiş ekmek, içeceğin ise çay olduğunu dile getirdiği “Yağmur ve Cehennem Sıcağı” adlı kitabını yazarak Yunanistan ve Türkiye hakkındaki izlenimlerini tek bir kitapta toplamıştır. Kitap halen Türkiye’de yayımlanmadı.

Fazlasıyla düzenli ve disiplinli olduğu bilinen Murakami, bunun yanında aktif bir maraton koşucusudur ve her sene bir ultra maratona katılmaktadır.

Japonya’ya geri döndükten bir süre sonra eşiyle birlikte yaşadığı Osio’daki evi dışında Tokyo’nın mutena bir semtindeki küçük bir daireyi de çalışma mekânı olarak kullanmaya başlayan Haruki Murakami, bi hayli fazla düzenli ve disiplinli bir yazar olarak da bilinmektedir. Zira ünlü Japon yazarın günlük ritüeli, sabahın erken saatleri civarında kalkıp 4-5 saat boyunca yazmakta, sonrasında 10 kilometrelik koşusunu tamamlamakta, akşamları ise hobisi olduğunu dile getirdiği çeviri işleriyle uğraşmaktadır.

1999 senesinde Sputnik Sweetheart’ı çıkartan Marukami, 2002 senesinde da en bi hayli beğeni alan romanlarından biri olan Kafka on the Shore’yi yazmıştır.

Ödülleri :
1979 – Gunzou Edebiyat Ödülü – Kaze no oto vo kike (Rüzgarın Şarkısını Dinle) romanı ile
1982 – Yeni Yazarlar Noma Edebiyat Ödülü – Hitsuci o meguru Booken (Yaban Koyununun İzinde) romanı ile
1985 – Tanizaki Ödülü – Sekai no ovari to haado boirudo – romanı ile
1996 – Yomiuri Edebiyat Ödülü – Zemberekkuşu’nun Güncesi kitabı ile
2005 – New York Times tarafından Yılın En İyi 10 Romanı arasına seçildi – Sahilde Kafka adlı romanı ile
2006 – Frank O’Connor International Short Story Award : Blind Willow, Sleeping Woman
2006 – World Fantasy Ödülü – Sahilde Kafka adlı romanı ile
2006 – Franz Kafka Ödülü – Sahilde Kafka adlı romanı ile
2007 – Kriyama Prize : Blind Willow, Sleeping Woman
2009 – Kudüs Bireysel Özgürlük Ödülü
2011 – Goodreads Choice Awards Best Fiction : 1Q84

Kitapları :
1979 – Kaze no oto vo kike (Rüzgarın Şarkısını Dinle)
1982 – Hitsuci o meguru Booken (Yaban Koyununun İzinde)
1985 – Sekai no ovari to haado boirudo (Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu)
1987 – Norvei no Mori (İmkânsızın Şarkısı)
1995 – Nejimaki-Dori Kuronikuru (Zemberekkuşu’nun Güncesi)
1999 – Sputnik Sweetheart (Sputnik Sevgilim)
2002 – Kafka on the Shore (Sahilde Kafka)
2007 – Hashiru Koto ni Tsuite Kataru Toki ni Boku no Kataru Koto (Koşmasaydım Yazamazdım)
2013 – Tsukuru to, kare no junrei no toshi (Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları)
2015 – Mesleğim Yazarlık

Türkiye’de yayımlanan kitapları :
2004 – İmkânsızın Şarkısı (Norvei no Mori)
2005 – Zemberekkuşu’nun Güncesi (Nejimaki-Dori Kuronikuru)
2007 – Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında
2008 – Yaban Koyununun İzinde (Hitsuci o meguru Booken)
2009 – Sahilde Kafka
2011 – Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu (Sekai no ovari to haado boirudo)
2012 – 1Q84
2013 – Koşmasaydım Yazamazdım (Hashiru Koto ni Tsuite Kataru Toki ni Boku no Kataru Koto)
2014 – Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları (Tsukuru to, kare no junrei no toshi)
2015 – Uyku
2016 – Kadınsız Erkekler
2016 – Sputnik Sevgilim
2016 – Tuhaf Kütüphane
2017 – Karanlıktan Sonra
2017 – Fırın Saldırısı
2018 – Rüzgarın Şarkısını Dinle (Kaze no oto vo kike)
2018 – Kumandanı Öldürmek
2019 – Mesleğim Yazarlık

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün