Biyografi

Harvey Keitel Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Harvey Keitel kimdir?, Harvey Keitel kaç yaşında?, Harvey Keitel evi nerede?, Harvey Keitel nerelidir? Harvey Keitel ev adresi?, Harvey Keitel kaç yaşında?, Harvey Keitel nerede oturuyor?, Harvey Keitel nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Harvey Keitel hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 13.Mart.1939 senesinde doğan Harvey Keitel şu an için 82 yaşında ve Balık burcundandır. Harvey Keitel doğum yeri ise Brooklyn, New York, A.B.D. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Harvey Keitel Kimdir? – Harvey Keitel Evi Nerede? – Harvey Keitel Nerede Oturuyor?

Harvey Keitel Kimdir?, evi nerede?

Reservoir Dogs, Pulp Fİction, Taxi Driver, The Piano, Little Nicky ve From Dusk till Dawn gibi birden fazla başarılı Holywood yapımında rol almış olan A.B.D.‘li aktör. 1991 senesinde rol aldığı Bugsy filmindeki Mickey Cohen karakteri ile Altın Küre ve Oscar ödüllerine aday gösterilmiştir.

Harvey Keitel, 13 Mart1939 tarihinde, Brooklyn, New York, A.B.D.‘de dünyaya geldi. Polonya göçmeni, Yahudi asıllı bir ailenin ilk çocuğu olan Keitel, kızkardeşi ile beraber Brooklyn’de büyüdü.

Abraham Lincoln Lisesi‘nden mezun olmasının sonrasında, halen 16 yaşındayken orduya katılan Keitel, Mavi Yarasa operasyonuna katılmak üzere Lübnan‘a gitti. Operasyonun sona ermesinin sonrasında A.B.D.‘ye geri dönen Keitel, bir süre mahkeme muhabiri olarak çalıştı; bu iş aktörlük kariyerine başlayana kadar geçimini sağlayacaktı.

Öncelikle HB Studio‘da yayına giren Broadway şovlarına rol alarak oyunculuk kariyerine başlayan Keitel, bu zaman zarfında ünlü yönetmen Martin Scorsese ile tanıştı. Scorsese o senelerda halen öğrenciydi, Keitel ile beraber üniversite mezuniyet projesi olan Who’s That Knocking at My Door adlı filmi çektiler. Bu yapımın başarısı Scorsese ile Keitel’in seneler boyu sürecek olan ve aralarında Mean Streets ile Taxi Driver‘ın da bulunduğu birden fazla başarılı yapımda beraber çalışmaları ile sonuçlanacak olan bir arkadaşlık başlattı.

1980‘li seneler boyunca çok fazla başarılı yapımda rol alamasa da, beyaz perdede birden fazla yapımda rol alan başarılı oyuncu, özellikle sert, tehlikeli adam rolleriyle tanındı. Harvey Keitel’in kariyerinin dönüm noktası ise, 1992 senesinde rol aldığı Quentin Tarantino yapıtı Reservoir Dogs oldu. Bu filmde rol aldığı Mr. White (Bay Beyaz) kişiliği, oyuncunun yan rollerden Holywood yıldızı olmaya doğru attığı ilk adım oldu. Aynı yıl rol aldığı Bugsy adlı filmle beraber Oscar ve Altın Küre‘ye aday gösterilen başarılı oyuncu, 90’lı senelerın ilk yarısında Bad Lieutenant, The Piano, Pulp Fiction ve From Dusk Till Down gibi başarılı yapımlarda rol alarak kariyerinin altın çağını yaşadı.

Little Nicky adlı komedi filminde oynadığı Şeytan rolü ile komediye de göz kırpan Keitel, 2000‘li senelerla beraber eski popüleritesini korumayı başaramadıysa da, yılda en az iki filmde rol alarak yüzüni hayranlarına unutturmamayı başardı. Bu zamanda rol aldığı en mühim yapımlar ise, 2004 tarihli National Treasure, 2005 tarihli Be Cool ve 2007 tarihli National Treasure: Book of Secrets oldu.

40 yıla yayılmış kariyerinde 50’nin üzerinde sinema filminde rol almış olan ve Holywood’un en tanınmış yüzlerinden birisi olan Keitel, devamlı aynı yönetmenlerle çalışarak kendisine ait bir oyunculuk stili oluşturdu. Keitel’in kariyeri boyunca en uzun süre beraber çalıştığı yönetmenler ise Martin Scorsese, Paul Auster, Quentin Tarantino ve Ridley Scott‘tu.

2001 senesinden beri kendisi gibi oyuncu olan Daphna Kastner ile evli olan Keitel, üç çocuk babasıdır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün