Biyografi

Hasan Mutlucan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hasan Mutlucan kimdir?, Hasan Mutlucan kaç yaşında?, Hasan Mutlucan evi nerede?, Hasan Mutlucan nerelidir? Hasan Mutlucan ev adresi?, Hasan Mutlucan kaç yaşında?, Hasan Mutlucan nerede oturuyor?, Hasan Mutlucan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hasan Mutlucan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Mart.192628.Aralık.2011 senesinde doğan Hasan Mutlucan şu an için 85 yaşında ve Balık burcundandır. Hasan Mutlucan doğum yeri ise İzmir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ses Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Hasan Mutlucan Kimdir? – Hasan Mutlucan Evi Nerede? – Hasan Mutlucan Nerede Oturuyor?

Hasan Mutlucan Kimdir?, evi nerede?

Türk Halk Müziği sanatçısıdır.

Hem Kıbrıs Barış harekatı hem de 12 Eylül 1980 darbesi sabahı okunan bildirinin sonrasında TRT radyosundan davudi sesiyle dile getirdiği Kahramanlık Türküleri ile tanınan Hasan Mutlucan‘ın hayatı :

1926 senesinde İzmir’de doğan Hasan Mutlucan , 6 yaşındayken babasını kaybettikten sonra Hasan Mutlucan, 13 yaşında annesiyle birlikte İstanbul’a taşınırlar. Ortaokul senelerında dekoratör çırağı çalıştığı tiyatroda oyunculardan birisi rahatsızlanınca ilk defa sahneye çıkar. Tiyatro sanatçısı Necdet Mahfi Ayral tarafından, rahatsızlanan oyuncunun yerine Mutlucan seçilir. Oyuncunun repliği çok kısadır: “Burası Kaf Dağı, ne işin var senin burada”. Bu kısacık replik seyirciler içerisinde bulunan Muhsin Ertuğrul‘un çok ilgisini çeker ve tiyatroda ufak roller almaya başlar.

Daha sonra Muhlis Sebahattin ile tanışır ve onun operet kumpanyasına katılır. O’nun ölümünden sonra İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girer. Konservatuarın o dönemki yönetmeni Münir Nurettin Selçuk’tur. Sesinin az bulunur kalitedeki bas tınısı ona Faust operasına girme olanağı bile vermiştir ona fakat Mutlucan türküleri çok sevdiği için bu teklifi kabul etmemiştir.

1973 senesinde TRT radyosunda 15’er dakikalık programlarla davudi sesini tüm Türkiye tanır. Sadi Yaver Ataman‘ın ısrarıyla kahramanlık türküleri söyler ve bir de plak çıkartır.

12 Eylül 1980’de darbe okunan bildirinin sonrasında Hasan Mutlucan’ın Kahramanlık Türküleri albümünden “Yine de Şahlanıyor” türküsü çalınır. Bu türkü günün şartlarıyla birlikte öyle bir etki yapar ki artık o davudi sesi ve ismi darbelerle özdeşleşir. Fakat Mutlucan bu durumdan son derece rahatsız olmaktadır. Bu rahatsızlığını da şu cümlelerle dile getirir:

Dehşetli bozuluyorum. Çünkü darbe sanatçısı değilim. Halit Kıvanç attı bu sıfatı ortaya. Sanki bütün millet, hislerinin tercümanıymış gibi kabul etti. Kahramanlık türküleri insanlara tesir eden bir şeydi. Hissiyatlarına tesir ettim ki beni beğendiler. Ama yukarı kademelerden bazı bireyler beni ne yazık ki kullandılar. Propaganda, reklam vasıtası yaptılar. Darbecilere mal etmek istediler, o türkülerden soğuttular beni. Ben kimsenin adamı değilim, halka türküler okuyan biriyim, o türküler ecdadımın kahramanlık öykülerini anlatan menkıbelerdi. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Hissiyatıma kapılabilirim. Küskünüm efendim.

Kendisi, sosyal demokrat çizgide ve darbe karşıtı olduğu defatla belirtmiştir.

Siyasi görüşü ile yaptığı müziği propaganda aracı haline getirenlerin militarist tavrı arasıdaki tezatı anlatan en çarpıcı deyişlerinden biri, 2006 senesinde bir gazete röportajında dile getirdiği:

… kendi sesimle kendimi uyandırmaktan bıktım artık

cümlesidir.

1962 senesinde TRT’den politik nedenlerden dolayı ayrılmak durumunda kalır. Daha sonra İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Türk Halk Müziği Topluluğu’na katılır.

Hasan Mutlucan, 28 aralık 2011 tarihinde 85 yaşında hayata veda etti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün