Biyografi

Hasan Rıza Soyak Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hasan Rıza Soyak kimdir?, Hasan Rıza Soyak kaç yaşında?, Hasan Rıza Soyak evi nerede?, Hasan Rıza Soyak nerelidir? Hasan Rıza Soyak ev adresi?, Hasan Rıza Soyak kaç yaşında?, Hasan Rıza Soyak nerede oturuyor?, Hasan Rıza Soyak nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hasan Rıza Soyak hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1888??.??.1970 senesinde doğan Hasan Rıza Soyak şu an için 82 yaşında ve burcundandır. Hasan Rıza Soyak doğum yeri ise Üsküpİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise AskerSiyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Hasan Rıza Soyak Kimdir? – Hasan Rıza Soyak Evi Nerede? – Hasan Rıza Soyak Nerede Oturuyor?

Hasan Rıza Soyak Kimdir?, evi nerede?

Yönetici ve siyaset adamı.

1888 senesinde Üsküp’te dünyaya geldi. Rüştiye’yi bitirdikten sonra İstanbul’da, Vilayet kaleminde devlet hizmetine girdi; kısa bir süre sonra buradan İstanbul Merkez Komutanlığına bağlı Sıkıyönetim Komutanlığı hatipliğine geçti (1914). Aynı yıl 1. Kolordu Kurmaylığı bürosunda vazifelendirildi. I. Dünya Savaşı’nın ilk yılını burada geçirdi ve 1916’da 2. Kolordu Kurmaylığında aynı nitelikte bir vazifeye nakledildi (1918). Savaşın son iki senesinde Harbiye Nezaretinde idi. Hasan Rıza, Ankara’da önce TBMM’ye hatip olarak girdi (1922). Bu görev, kendisini devamlı olarak Mustafa Kemal’in yakınında tutuyordu. Mustafa Kemal, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra, kendisini mutemet olarak Çankaya Köşkü’ne aldı (1924). 1927’de özel kalem müdürü, 1932’de genel sekreter vekili, 1934’te de genel sekreter oldu. Genel sekreterliği esnasında bir dönem de Burdur milletvekilliği yaptı.

Hasan Rıza’nın görevleri değişirken aynı kalan bir şey vardı; Mustafa Kemal’in kendisine karşı beslediği güven ve bu güven sebebiyle Mustafa Kemal’in değişmez vekil harçlığı. Bu görevle, Hasan Rıza başından sonuna Mustafa Kemal’in özel hesaplarını tutan ve harcamalarını yapan kişi olarak kalmıştır. 1970 senesinde İstanbul’da yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu