Biyografi

Hasan Ruhani Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hasan Ruhani kimdir?, Hasan Ruhani kaç yaşında?, Hasan Ruhani evi nerede?, Hasan Ruhani nerelidir? Hasan Ruhani ev adresi?, Hasan Ruhani kaç yaşında?, Hasan Ruhani nerede oturuyor?, Hasan Ruhani nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hasan Ruhani hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 12.Kasım.1948 senesinde doğan Hasan Ruhani şu an için 73 yaşında ve Akrep burcundandır. Hasan Ruhani doğum yeri ise Sorkheh, İran olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise SiyasetçiDiplomatAkademisyen olarak devam ettirmektedir.

Hasan Ruhani Kimdir? – Hasan Ruhani Evi Nerede? – Hasan Ruhani Nerede Oturuyor?

Hasan Ruhani Kimdir?, evi nerede?

15 Haziran 2013 tarihinde İran İslam Cumhuriyeti’nin yedinci cumhurbaşkanı oldu.

Hasan Ruhani, 12 Kasım 1948 tarihinde İran, Simnan şehri yakınlarında Sorkheh’de doğmuştur. Tüccar olan babası Haj Asadollah Feridun 2011 senesinde vefat etmiş, annesi Sakine ise Simnan’da yaşamıştır. 13 yaşında iken İran’ın dini eğitim merkezi olan Kum kentine gitti ve orada klasik medrese eğitimi aldı. Dini eğitiminin yanında İran’da Tahran Üniversitesi’nde 1969 senesinde hukuk eğitim hayatına başladı, 1972 senesinde mezun oldu. Ardından 1979 senesinde İngiltere’ye gidip Glasgow Caledonian University’de Hukuk Sosyolojisi alanında 1995 senesinde master derecesini aldı, doktora derecesini 1999 senesinde aldı.

Genç yaşlardan beri Ruhullah Humeyni‘nin takipçilerinden biri olmuş olan Hasan Ruhani, İran‘ı dolaşarak Şah hükümeti aleyhinde vaazlar verdi.

Kasım 1977 senesinde Tahran’daki Ark Camisi’nde Humeyni’ye İmam denilmesi için minberde açıkladığı öneri tüm devrimci kesimlerce benimsendi ve o günden sonra Humeyni’ye İmam Humeyni dendi.

Humeyni’nin öncülüğündeki devrim öncesi aktif olarak siyasi faaliyetlere katılıp bir çok kez tutuklanan Ruhani, 1979 senesinde zafere ulaşan İran İslam Devrimi’nin sonrasında muhtelif görevlerde bulundu. 1980‘de İslam Danışma Meclisi’ne seçildi. 20 yıllık meclis kullanıcı hesabı boyunca muhtelif görevlerde bulundu. 5 dönem milletvekilliği yaptı. 2 dönem Savunma Komisyonu Başkanı, 2 dönem de Dış Politika Komisyonu başkanlığı ve Meclis Başkanvekilliğinde bulundu.

Irak Savaşı esnasında üst düzey komutanlıklar ve Uzmanlar Konseyi Üyeliği yaptı. 1988-89 senelerı içerisinde Genelkurmay Başkan yardımcılığında bulundu. Savaş sonunda, bir grup İran Ordusu ve İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanıyla birlikte ikinci derece Zafer Madalyası’yla ödüllendirildi.

1989 senesinde Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin kurulması ile birlikte bu Konseyde dini önderin temsilcisi ve Konsey genel sekreteri oldu. 2005 yılına kadar bu görevi yaptı.

Ruhani’nin dünya kamuoyunda tanınması daha çok 2003-2005 senelerı içerisinde Nükleer Baş müzakereci sıfatıyla dünya çapında birden fazla yabancı yetkili ve devlet adamının katıldığı toplantılarda İran’ı temsil etmesiyle olmuştur.

15 Haziran 2013 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri’nde adaylığını koydu. Seçimleri % 50.7 oy oranıyla kazarak İran İslam Cumhuriyeti’nin 7. Cumhurbaşkanı seçildi.

Hasan Ruhani, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça dillerini bilmektedir.

Hasan Ruhani, 1968 senesinde Sahebeh Arabi ile evlendi. 5 çocuğu mevcuttur.

Ruhani’nin çoğu Farsça, bazıları İngilizce ve Arapça olarak yayınlanmış bir çok bilimsel kitabı bulunmaktadır. Bu kitapların çoğu İslami düşünce tarihi, Şii imamları tarihi, İran devlet yapısı ve Şeriat hukuku üzerinedir. Ancak Ruhani’nin Şeriat hukuku üzerine yazılı doktora tezi ve kitabının Şeriat hukukunun esnekliği üzerine olması dikkat çekicidir. Ruhani’nin akıcı biçimde 5 dil (İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça) konuştuğu ifade edilmektedir.

19 mayıs2017 tarihinde yapılan 12’nci dönem Cumhurbaşkanlığı seçimini, oyların ortalama yüzde 59’unu alan Hasan Ruhani kazandı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün