Hayko Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hayko kimdir?, Hayko kaç yaşında?, Hayko evi nerede?, Hayko nerelidir? Hayko ev adresi?, Hayko kaç yaşında?, Hayko nerede oturuyor?, Hayko nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hayko hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Şubat.1949 senesinde doğan Hayko şu an için 72 yaşında ve Kova burcundandır. Hayko doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Şarkıcı olarak devam ettirmektedir.

Hayko Kimdir? – Hayko Evi Nerede? – Hayko Nerede Oturuyor?

Hayko Kimdir?, evi nerede?

Türk Pop Müziği türünde şarkılar söyleyen ve besteleri de bulunan Ermeni şarkıcıdır.

Hayko, 6 Şubat 1949 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Asıl adı Hayık Aram Tataryan’dır. Türk vatandaşıdır. Özel Feriköy Ermeni İlk ve Orta Okulundan 1963 senesinde mezun oldu. Türk Pop Müziği türünde şarkılar söyleyen ve besteleri de bulunan Ermeni şarkıcıdır.

Futbolcu ya da basketbolcu olmak isterken şarkıcı oldu. 1964 senesinde düğünlerde şarkı söylemeye başladı. Askerliğini Bahriyeli olarak yaptı. Askerde de şarkı dile getirdi. Askerlikten sonra da sahneden kopamadı. Kenan Doğulu‘nun babası Yurdaer Doğulu’nun açmış olduğu Dingo’nun Ahırı dedikleri bir tavernada sahneye çıkmaya başladı. “Taverna kralı Hayko” ünvanını da o senelerda aldı.

1968 senesinden sonra Maksim Gazinoları başta olmak üzere, Lunapark, Bebek Belediye, Taksim Belediye, Belvü gibi dönemin en mühim gazinolarının bunun yanında Altın Balık Restoran, Gastonyalı Toma’nın Yeri, Yurdaer Doğulu’nun Dingo’nun Ahırı Gazinosu, Oflu İsmail’in Yeniköy Alabalık Gazinosu gibi ‘taverna’ tabir edilen keyifli yerlerinde programlar yaptı.

70’li senelerda Cenk Koray‘ın TRT‘deki programında TRT’de ilk kez Ermenice ve Rumca şarkılar okuyan Hayko, “Pek çok hususta öncülük etti. Tavernalarda tabak kırmayı ve peçete savurmayı o başlattı. Sahnede ilk kez tef kullanan şarkıcı oldu. Eğlence yaşamının bugün dahi olmazsa olmazlarından biri olarak kabul gören tef modasını başlatan da oydu. Kendine has kostümleri, bol paçalı dar pantolonları, fırfırlı kollu, geniş yakalı gömlekleriyle elinde tefi ve hep gülen yüzüyle kazındı bir kuşağın hafızasına.

Şöhretini de o senelerda “Sude Sude (Yalan Yalan)” isimli Ermenice bir şarkıyla yakaladı.

Hayko, sahnelerde kazandığı başarıyı plak dünyasında pekiştiren şarkı, Ermenilerin adeta bir marş gibi ezbere bilinen ve söylenen “Sude Sude” adlı şarkısı oldu. Yetmişlerin başında şarkıyı Zührap Büyük’ün yazdığı Türkçe sözlerle “Her Şey Yalan” olarak plak yaptı. Bu plak, sonrasında yayımlanacak sayısız Hayko 45’liğinin habercisiydi aslında.

Daha sonra Ülkü Aker’in yazdığı sözlerle “Mavi Boncuk” olarak Kamuran Akkor’un sesinden ünlü olacak ve Emel Sayın’ın aynı adlı filmiyle seneler boyu unutulmayacak şarkıyı Türkçe olarak ilk söyleyen Hayko’ydu. Sözlerini yine Zührap Büyük’ün yazdığı “Nazlısın”, TRT denetiminden geçmeyince, yeterinde duyulmadan bir köşede kaldı.

Hayko, Marmaris’in İçmeler beldesindeki evinde yaşamaktadır.

Evlilikleri :

1.eşi: Araksi Osepyan ile evlendi. Boşandı. Alex (d. 26 Kasım1970) adında şarkıcı bir oğlu mevcuttur.
2.eşi: 1973 yılı Türkiye güzeli Yıldız Arhan ile evlendi. 1982 senesinde boşandı. Spikerlik yapan Aslı Mavitan (d.22 Kasım 1980) adında bir kızı mevcuttur.

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker