Biyografi

Hector Berlioz Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hector Berlioz kimdir?, Hector Berlioz kaç yaşında?, Hector Berlioz evi nerede?, Hector Berlioz nerelidir? Hector Berlioz ev adresi?, Hector Berlioz kaç yaşında?, Hector Berlioz nerede oturuyor?, Hector Berlioz nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hector Berlioz hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 11.Aralık.180308.Mart.1869 senesinde doğan Hector Berlioz şu an için 66 yaşında ve Yay burcundandır. Hector Berlioz doğum yeri ise La Coté-Saint Andre, Güney FransaParis olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Besteci olarak devam ettirmektedir.

Hector Berlioz Kimdir? – Hector Berlioz Evi Nerede? – Hector Berlioz Nerede Oturuyor?

Hector Berlioz Kimdir?, evi nerede?

Fransız besteci Berlioz, Fantastik Senfonisi’yle büyük bir üne kavuşmuştur.

Hector, doktor bir babanın, güzel sesli ve müzikten anlayan bir annenin çocuğu olarak 1803 senesinde Fransa’da dünyaya geldi.

Ailesinde herhangi bir enstürman çalmayı bilen kimse yoktu ve oturdukları ilçede tek bir piyano bile yer almıyordu.

1809 senesinde ilkokula başlayan Berlioz, okulda sesiyle ve dile getirdiği şarkılarla kendini herkese tanıttı.Piyano, flüt ve gitar çalan sınıf öğretmeninden eğitim aldı bunun bunun yanında ilk keman derslerini okul müdürü üstlendi.

Henüz 12 yaşındayken şarkılar, flüt, keman ve viyola için parçalar besteliyordu.Babası müzikle ilgilenmesini istemediği için 1819’da liseyi bitirdikten sonra Berlioz’u tıp öğrenimine başlattı.

1821 senesinde Paris Tıp Fakültesi’ne gönderildi.Fakat Berlioz gizlice konserlere gidiyor, Gluck’un operalarını, Beethoven’ın senfonilerini dinliyordu.

1822’de müzik alanında gösterdiği üstün yeteneğinden ötürü Paris Konservatuarı’nın öğretim üyesi ünlü besteci J.F.Lesueur’dan ders almaya başladı.

2 yıl sonra okulu bitirip, diplomasını aldı.Fakat doktorluk mesleğini tamamiyle bırakarak müziğe yöneldi.

1826’da Büyük Roma Ödülü yarışmasına katıldı ama daha ilk elemelerde kaybetti.Bunun üzerine aynı yıl Paris Konservatuarı’na yazıldı.

Ünlü öğretmen Anton Reicha’dan armoni ve kontrpuan dersleri almaya başladı.1827 senesinde “Fem Mahkemesi Yargıçları” adlı operasıyla 2.kez Büyük Roma Ödülü yarışmasına katıldı ve yine başarısız oldu.

1828’de bestelediği bir kantatla yine Büyük Roma Ödülü için başvurdu ve bu yarışmada ikincilik ödülünü kazandı.

1830’da bitirdiğı 5 bölümlü “Fantastik Senfoni” adlı eseri ile büyük başarı kazandı ve insanlarca tanınmaya başladı.

Sanatçı aynı yıl “Sardanapale” adlı kantatıyla 4.kez katıldığı Büyük Roma Ödülü’nü kazandı ve 3 yıl Roma’da kalma hakkı elde etti.Roma’da kaldığı süre içinde “Lelio yada Yaşama Dönüş”, “Kral Lear” ve “Rob Roy” adlı uvertürlerini besteledi.

1832 kasımında Paris’e döndü.9 Aralık 1832’de Fantastik Senfoninin Lelio ile birlikte seslendirilmesinden sonra büyük üne kavuştu.

1833 senesinde konsere gelen artist Harriet ile ailelerinin karşı çıkmasına rağmen evlendi.Fakat bir süre sonra anlaşamadıkları için evliliklerini bitti.

Bu olaydan sonra büyük bir enerjiyle çalışmaya başlayan Berlioz, 1834 senesinde viyola ve orkestra için “Harold İtalya’da” adlı eserini ünlü kemancı Paganini için bitirdi.

1836’da 5 ayrı gazetenin müzik yazarlığını üstlendi ve müziğin gelişmesi adına bir çok yazılar yazdı.

1838 senesinde ilk olarak Paris’te sahnelenen 3 perdelik “Benvenuto Cellini” adlı operasını yazdı.Fakat ilk zamanlarda anlaşılamayan bu opera uzun süre ele alınmadı.

Ancak 1852’de F.Liszt’in idaresindeki eser ülkeler arası planda bir repertuar operası olmanın önemini kazandı.

Berlioz, 1840 senesinde Fransa’da siyasal hadiselerin başladığı sırada hükümetçe kendisine ısmarlanan “Yas ve Zafer Senfonisi”ni yazdı.

1841-1845 senelerı içerisinde Belçika, Almanya, Avusturya, Rusya, Çekoslovakya ve Macaristan gibi ülkelerde konserler verdi.

1844 senesinde “Büyük Modern Çalgılama ve Orkestralama” adlı ünlü öğreti kitabını yazdı.

Yalnız yaşayamayacağını anlayan sanatçı, 13 senedir ilişkisi bulunan İspanyol asıllı piyanist Marien Recio ile evlendi.

1858’de “Truvalılar”, 1861’de “Truvalılar Kartaaca’da” adlı operası sahneye kondu.

Bundan sonra suskunluk dönemine giren Berlioz, “İsa’nın Çocukluğu” oratosu ile Shakespeare’in “Kuru Gürültü” adlı hikayesinden alınan 2 perdelik “Beatrice et Benedict” adlı eseri yazdı.

Daha önce kısa aralıklarla babasını, annesini, kız kardeşini ve eşleri Harriet ile Maria’yı kaybeden Belioz, 1865 senesinde yüzbaşı oğlunun Havana’da yaşamını kaybetmesi üzerine yaşamındaki en büyük acıyı yaşadı.

Monaco ve Nice’deki gezisinde düşerek ayağını inciten Berlioz, Paris’e dönünce hastalandı, 65 yaşındayken 8 Mart 1869 günü hayata gözlerini kapadı.

Başlıca Yapıtları: Yunan Devrimi Üzerine Kahramanlık Sahneleri, Kleopatra, Sardanapal’ın Son Gecesi, Requim, Te Deum, Faust’un Sekiz Sahnesi, Les Francs-Juges, Korsan, Romeo ve Juliet.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün