Helmuth Theodor Bossert Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Helmuth Theodor Bossert kimdir?, Helmuth Theodor Bossert kaç yaşında?, Helmuth Theodor Bossert evi nerede?, Helmuth Theodor Bossert nerelidir? Helmuth Theodor Bossert ev adresi?, Helmuth Theodor Bossert kaç yaşında?, Helmuth Theodor Bossert nerede oturuyor?, Helmuth Theodor Bossert nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Helmuth Theodor Bossert hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 11.Eylül.188905.Şubat.1961 senesinde doğan Helmuth Theodor Bossert şu an için 72 yaşında ve Başak burcundandır. Helmuth Theodor Bossert doğum yeri ise Landau, Almanyaİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Akademisyen olarak devam ettirmektedir.

Helmuth Theodor Bossert Kimdir? – Helmuth Theodor Bossert Evi Nerede? – Helmuth Theodor Bossert Nerede Oturuyor?

Helmuth Theodor Bossert Kimdir?, evi nerede?

Arkeolog

Alman sanat tarihçisi, filolog ve arkeologdu. Karatepe’deki Hitit kalesi kenti kazıları ve Hitit hiyerogliflerinin tercümesini sağlayan iki dilli yazıtların keşfi ile tanınır

Helmuth Theodor Bossert, 11 Eylül 1889 tarihinde Landau, Almanya’da doğmuştur.

Helmuth Theodor Bossert, 1908 senesinde liseden mezun oldu. Strasburg, Freiburg ve Münih üniversitelerinde öğrenim gören Bossert, 1913’te Freiburg’daki Albert-Ludwig Üniversitesi‘nde doktorasını bitirdi. Freiburg Müzesi’nde asistan olarak çalışmaya başladı.

1. Dünya Savaşı esnasında Alman Ordusu’nda muhabere yedek subay olarak askerlik görevini bitirdi. 1. Dünya Savaşı‘ndan sonra Girit yazısının ve Hitit hiyeroglifinin çözümü hususunda çalışmalar yaptı. 1919-1934 içerisinde Berlin Üniversitesi‘nde Yakındoğu dilleri ve kültürleri dersleri verdi. Bu zamanda Avrupa halk sanatlarından eski Girit uygarlığına kadar değişik konularda on beşe yakın kitap yayımladı.

Savaş karşıtı duruşu sebebiyle, dönemin Almanya’sında yükselişte olan Nazi yönetimi ile ters düşünce, aldığı davet üzerine 1933 senesinde Türkiye‘ye giderek Üniversite reformu ile birlikte İstanbul Üniversitesinde ders vermeye başladı. Bu senelerda Almanların Boğazköy’de yaptıkları kazılara Bavyera Bilimler Akademisi adına katıldı. Nişantaş kaya yazıtındaki hiyeroglifi ve Yazılıkaya kabartmalarını inceledi.

1934 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne profesör olarak atandı ve daha sonra kürsüye dönüşen Arkeoloji Enstitüsü müdürlüğüne getirildi. 1942-1959 senelerı içerisinde Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri Kürsüsü başkanı olarak görev yaptı.

1945 senesinde ise İstanbul Üniversitesi adına, eski Hitit kervan yolunu araştırmak maksadıyla, küçük bir gezgin gurubuyla bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuğu esnasında Feke yöresinde göçebe Yörüklerden, Kadirli yakınlarındaki Karatepe’de bir aslanlı abidenin olduğunu öğrenir. Ancak, mevsim koşulları elvermediği için yollarına devam edemeyip İstanbul’a geri dönerler.

1946 yılı Şubat ayında yaptığı ikinci seyahatte, Kadirli ilçesinin 22 km. güneydoğusuna düşen dağlık bölgede, bugün Karatepe-Aslantaş diye anılan M.Ö. VIII. ve VII. yüzyıla tarihlenen bir geç Hitit kalesinin varlığını ortaya çıkarır. Bu, 1951 yılına kadar sürecek olan Karatepe keşfinin ilk adımıdır. Karatepe keşfi ve sonrasında elde edeceği başarılar, Bosert’i ilim tarihine geçirecek ve uluslar arası bir üne kavuşturacaktır.

II. Dünya Savaşı çıkınca Nazi Almanyası’na dönmedi. 1947 senesinde da Türk vatandaşlığına geçti.

Helmuth Theodor Bossert, Türk vatandaşlığına geçtikten bir süre sonra, konferansları esnasında tanıştığı Hürmüz Hanım’la evlendi. İlk evliliğinden de Eva-Maria Bossert (d.1925) adında bir kızı vardı.

Bossert 1947 Eylül ayında, kazıya başlamak üzere ekibiyle birlikte üçüncü kez Karatepe yolculuğuna çıkar. Bu kez yanında, halen evlendiği eşi Hürmüz Hanım’da mevcuttur. Bossert ve ekibi Karatepe kazılarında, dünya çapındaki bütün Hititologların hayali olan, aynı içerikteki çift dilli metni, Fenike yazısı ve Hitit Hiyeroglifiyle yazılmış yazıtları bulur. Bu keşif o güne kadar çözülememiş olan Hitit Hiyerogliflerinin çözümü için büyük bir adım olup, arkeoloji dünyasında, Napolyon zamanındaki Champollion’un üç dilli Rosetta Taşı keşfiyle karşı karşıya geldirılır ve onun kadar ünlü sayılarak büyük yankı uyandırır. Bossert, kazı sonrası yaptığı çalışmalarla Hiyerogliflerin çözümünde de mühim başarılar elde ederek, bu alanda dünya çapındaki altı bilim adamı içerisinde yer alır. Eşi Hürmüz ise, kazı boyunca ve sonrasında, eşi Bossert’in yanında bir fotoğraf albümünden fazla daha fazla, bu anıların sahibi olarak tarihi keşfe tanıklık etmiştir.

Eşi Hürmüz Hanım’ın rahatsızlığı sebebiyle evine ve eşine daha çok zaman ayırmak isteyen Bossert, İstanbul Üniversitesindeki görevinden 1959 senesinde emekliye ayrılır. Eşinin rahatsızlığını hafifletmek için, kimi zaman Büyükada’da fayton gezileri, kimi zaman kısa seyahatler ya da eş dost ziyaretleri yapar. Fakat ne yazık ki Hürmüz Hanım’ın rahatsızlığı giderek artar. Ve sonunda onu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırmak zorunda kalır.

Profesör Helmuth Theodor Bossert, 1947 senesinden beri hiç yalnız bırakmayıp tüm kazılarına ve gezilerine yanında götürdüğü eşini, hastanede yattığı sürece de hiç yalnız bırakmaz. Gün aşırı, Cihangir Tavukuçmaz Sokaktaki evinden Taksime, oradan da Bakırköy’deki hastaneye eşine gider. 1961 senesinin soğuk bir 5 Şubatında, yine eşini ziyaret etmek için evinden dışarı çıkar. Taksim meydanına varır, gezi parkının karşısındaki dolmuş duraklarına doğru yönelir. Birden ayağı kayar, düşer… Ve düştüğü yerden bir daha hiç kalkmaz.

Bossert, 1946 senesinde Osmaniye’nin Kadirli beldesindeki Karatepe’de Halet Çambel ve Uluğ Bahadır Alkım‘la birlikte araştırmalara girişti. 1947 senesinde başlayan kazı çalışmalarına 1952 yılına değin Bossert, 1952 senesinden sonra da Halet Çambel başkanlık etti.

Helmuth Theodor Bossert, Karatepe’de hem Fenike yazısı, hem Hitit hiyeroglifiyle yazılmış çift dilli (bilinguis) yazıtlar buldu; bilinen Fenike dilinin yardımıyla Hitit hiyeroglifini çözdü. Onun bu başarısı, o güne değin okunamayan yüzlerce belgenin okunabilmesini sağladı.

Bossert, Türkiye’deki bilimsel arkeoloji eğitiminin önceliğini yaptı. Araştırmaları ve yayınlarıyla olduğu kadar, bilim insanları yetiştirerek de arkeolojiye katkıda bulundu. Çok üretken bir bilim insanı olan ve 1959 senesinde emekli olan Bossert 34 kitap ve 107 makale yayımlamıştır. Türk Halk Sanatı adını vermeyi düşündüğü bir kitabı da ölümüyle yarım kalmıştır.

Helmuth Theodor Bossert, Güneydoğu Anadolu’da bir Geç Hitit kalesi olan Karatepe’de kazılar yaparak Hitit hiyeroglif yazısının okunmasını sağlayan iki dilli yazıtlar bulmuştur.

Helmuth Theodor Bossert, 5 Şubat 1961 tarihinde İstanbul’da 72 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker