Hendrik Antoon Lorentz Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hendrik Antoon Lorentz kimdir?, Hendrik Antoon Lorentz kaç yaşında?, Hendrik Antoon Lorentz evi nerede?, Hendrik Antoon Lorentz nerelidir? Hendrik Antoon Lorentz ev adresi?, Hendrik Antoon Lorentz kaç yaşında?, Hendrik Antoon Lorentz nerede oturuyor?, Hendrik Antoon Lorentz nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hendrik Antoon Lorentz hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 18.Temmuz.185304.Şubat.1928 senesinde doğan Hendrik Antoon Lorentz şu an için 75 yaşında ve Yengeç burcundandır. Hendrik Antoon Lorentz doğum yeri ise Arnhem, HollandaHaarlem, Hollanda olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Fizikçi olarak devam ettirmektedir.

Hendrik Antoon Lorentz Kimdir? – Hendrik Antoon Lorentz Evi Nerede? – Hendrik Antoon Lorentz Nerede Oturuyor?

Hendrik Antoon Lorentz Kimdir?, evi nerede?

Hollandalı kuramsal fizik bilgini
1853 ile 1928 senelerı içerisinde yaşamış, Zeeman efekti olayını açıklamış, birbirlerine göre düzgün hareket eden referans çerçevelerinde (koordinat sistemleri) uzay ve zamanın dönüşüm denklemini (Lorentz Dönüşümleri) ortaya koyan fizikçi. Lorentz dönüşümleri ile özel görelilik teorisine büyük katkılarda bulunmuştur.

Hendrik Antoon Lorentz, 18 Temmuz 1853 tarihinde Arnhem, Hollanda’da esnaf Gerrit Frederik Lorentz ve Geertruida van Ginkel’ın oğlu olarak doğmuştur. Leiden Üniversitesinde fizik ve matematik okudu. Mezun olduktan sonra 1872 senesinde Arnhem’e döndü ve bir lisede matematik öğretmenliği yapmaya başladı. Bir yandan James Clerk Maxwell‘in elektromanyetizma teorisini ışığın kırılma ve yansımasının ayrıntılarını açıklayacak biçimde genişleten bir doktora tezi hazırladı.

1878 senesinde Leiden ‘de, Hollanda‘da ilk kez oluşturulan teorik fizik profesörlüğüne atandı ve burada Haarlem’e taşınıncaya kadar 34 yıl kaldı. Lorentz, Maxwell’in kuramını yeniden formüle etmeye ve basitleştirmeye devam etti ve elektromanyetik alanların atomcul düzeydeki elektrik yükleri tarafından yaratıldığı düşüncesini ileri sürdü. Atomların ışık yayması ve değişik optik hadiselerin atomlardaki elektronların hareket ve etkileşmeleri ile açıklanabileceğini önerdi.

1896 senesinde öğrencilerinden Pieter Zeeman‘ın bir manyetik alanda ışıma yapan atomların yaydığı tayf çizgilerinin, birbirlerinden az farklı frekanslardaki bileşenlere yarıldığını keşfi, Lorentz’in çalışmalarını doğruladı ve 1902‘de her ikisine de Nobel ödülünü kazandırdı.

Hendrik Antoon Lorentz, . Zeeman tesirini aydınlattığı için 1902 Nobel Fizik Ödülü’nü Pieter Zeeman ile paylaştı.

Bir referans sistemindeki elektromanyetik nicelikleri, birinciye göre hareket eden bir başka referans sistemindeki değerlerine dönüştüren denklemleri, Lorentz’in ilk kez 1895’te bulmasına rağmen, bunların önemi fakat 10 yıl sonra Albert Einstein‘ın özel görelilik kuramıyla anlaşıldı.

Lorentz (ve ondan bağımsız olarak İrlandalı fizikçi George Francis FitzGerald, Michelson-Morley deneyinin negatif sonucunun, gözlemciye göre yapılan hareket ışığındaki uzunlukların büzüleceğini kabul ederek açıklanabileceğini öne sürdü. Daha sonraki deneyler, bu tür büzülmelerin gerçekleştiğini, fakat bunların Michelson-Morley sonucunun gerçek sebebi olmadığını, bu sebebin evrensel bir referans sistemi görevi görecek bir “esîr”in bulunmaması olduğunu gösterdi.

1912’de Leiden Üniversitesi’nden ayrıldı ve Haarlem’deki Teyler Enstitüsü’nün araştırma yöneticiliğini üstlendi. Onursal profesörlüğünü sürdürdüğü Leiden Üniversitesi’nde düzenli olarak konuşmalar da yaptığı bu zaman içinde, Teyler Enstitüsü’nün laboratuvarmı geliştiren, 1919 ile 1926 senelerı içerisinde üniversite sınavlarının iyileştirilmesi gibi konularda çalışmalar yapan bir komisyonda çalışan Lorentz, 1921’de bu komisyonun yükseköğretim ile alakalı kısmının başkanlığına getirildi.

1920 senesinden sonra Zuider Zee’de denizden tarıma uygun arazi kazanılmasını amaçlayan projenin yöneticiliğini yaptı. Hollanda Akademisi’nin Fizik Bölümü’nün başkanlığında bulundu.

Royal Society’nin Rumford ve Copley madalyalarını almış, Alman Fizik Derneği ve Royal Society üyeliklerine seçilmiş, Paris ve Cambridge üniversiteleri tarafından onursal doktor unvanıyla ödüllendirilmiştir.

Hendrik Antoon Lorentz, 4 Şubat 1928 tarihinde Haarlem, Hollanda’da da 75 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün