Biyografi

Henri Duparc Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Henri Duparc kimdir?, Henri Duparc kaç yaşında?, Henri Duparc evi nerede?, Henri Duparc nerelidir? Henri Duparc ev adresi?, Henri Duparc kaç yaşında?, Henri Duparc nerede oturuyor?, Henri Duparc nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Henri Duparc hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Ocak.184812.Şubat.1933 senesinde doğan Henri Duparc şu an için 85 yaşında ve Kova burcundandır. Henri Duparc doğum yeri ise Paris, FransaMont-de-Marsan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Besteci olarak devam ettirmektedir.

Henri Duparc Kimdir? – Henri Duparc Evi Nerede? – Henri Duparc Nerede Oturuyor?

Henri Duparc Kimdir?, evi nerede?

Fransız Besteci.

Henri Duparc, 21 Ocak1848 de Paris‘de dünyaya geldi. César Franck‘ın beste öğrencilerinden biri olan Henri Duparc, sinirlerinin zayıflığı sebebiyle kendini aşırı eleştirdiğinden, bestelerinin çoğunu yırttı. 1885‘te sinirleri dahada bozulduğundan, müziği bırakarak yaşamının büyük bir kısmını geçireceği İsviçre‘ye çekildi.

Léonore adlı senfonik şiirin ve orkestra için Aux Etoiles (Yıldızlarda) adlı bir noktürnün bunun yanında, her biri bir başyapıt olan 13 ezgi bırakan Henri Duparc, bu ezgilerde Baudelaire (İç Yaşam, Geriye Çağrı), Théophile Gauthier (Lamento), Sully Prudhomme (İç Çekiş) ve Lahor’un (Kendinden Geçiş, Hüzünlü Şarkı) şiirlerinden esinlendi.

Bazı müzikbilimciler tarafından, terimin romantik anlamıyla, Fransız “ezgi“sinin kurucusu sayıldı.

Yok ettiği yapıtları içerisinde Uçuşan Yapraklar adlı bir piyano ve viyolensel sonatı, Kaçış adlı bir düo ve Benedicat Vobis Dominus (Tanrı Sizi Kutsasın) adlı bir motet bulunduğu bilinmektedir.

12 Şubat1933 de Fransada Mont-de-Marsan‘da yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün