Biyografi

Henry Murger Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Henry Murger kimdir?, Henry Murger kaç yaşında?, Henry Murger evi nerede?, Henry Murger nerelidir? Henry Murger ev adresi?, Henry Murger kaç yaşında?, Henry Murger nerede oturuyor?, Henry Murger nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Henry Murger hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Mart.182228.Ocak.1861 senesinde doğan Henry Murger şu an için 39 yaşında ve Koç burcundandır. Henry Murger doğum yeri ise Paris, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarŞair olarak devam ettirmektedir.

Henry Murger Kimdir? – Henry Murger Evi Nerede? – Henry Murger Nerede Oturuyor?

Henry Murger Kimdir?, evi nerede?

1847 senesinde yazdığı “Scènes de la vie de bohème” (“Bohem Hayatından Sahneler”) adlı kitabı ile ünlü olmuştur.

Henry Murger, 27 Mart 1822 tarihinde Paris, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Louis-Henri Murger’dir. Babası kaba saba, duygusuz bir adamdı, hem terzilik hem de Rue Saint Georges’te oturduğu apartmanın kapıcılığını yapardı. Henry Murger 15 yaşında iken annesi Anriet Tribu vefat etti. 15 yaşında okuldan ayrıldı. Bundan sonra çok acı çekti, çalışıp kendi yaşamını kazanmak zorundaydı; çünkü babası onu bedavadan beslemek istemiyordu. Önce bir avukatın yanında iş buldu.

Daha sonra o zamanlar Paris’de olan yazar Lev Tolstoy’un sekreteri oldu ve eğitimini geliştirdi. Babası yeni bir kadınla evlenip Henri Murger’i sokağa atınca, Paris‘teki bohem yaşamın bir parçası oldu. Önceleri ressamlığı denedi ama çoğu zaman yoksuldu ve sağlığı kötüye gitti. Şiir yazmaya başladı.

1840’lı senelerda Paris’de Lucile Louvet adında bir kızla birlikte yaşadı. Kız 24 yaşında tüberkülozdan yaşamını kaybetti.

Henry Murger’i Sokakta geçirdiği geceler, açlık, hastalık onu senedirmadı. Nihayet katlandığı bütün bu zorlukların, vereceği büyük “eser” için bir hazırlıktan, bir etüd’den ibaret olduğunu farketti. Yaşadığı korkunç hayatı ve bu hayat içinde şahit olduğu sahneleri kaleme alan, daha doğrusu hicveden, gülerek anlatan bir eserle, bir gün edebiyat çevrelerinin dikkatini çekiverdi. Kendisi de Rodolfe olarak isimlendirdiği Scènes de la vie de bohème (“Bohem Hayatından Sahneler”). Ayrı bölümlerde (1847-1849) yayınlandı, başarısı Murger’in daha rahat yaşamasını ve yazmasını sağladı. Eser, onu yalnızca Fransa’da değil, dünya çapında bir şöhrete kavuşturdu. Almanca’ya, İngilizce’ye, İtalyanca’ya, derken bütün dünya dillerine çevrildi.

Henry Murger, bundan cesaret alarak, Theodore Barriere ile birlikte beş perdelik Bohem Hayatı isimli bir de komedi yazdı. Bu, şöhretini daha da arttırdı. Sonunda, aynı hayatın içinden yetişen bestekâr Giacomo Puccini, bu komedya üzerine ünlü La Boheme operasını yazdı.

Roman yazarı Champfleury ile aynı odada kalıyorlardı.

Henry Murger, 38 yaşında hasta olmasına neden olan ve olabileceken ölümüne neden olan Purpora adlı bir hastalığa yakayı ele verdi.

Henry Murger, sık sık borç içindeydi, sağlığı hiç iyi olmadı ve Ocak 1861’de oldukça önemli biçimde hastalandı. 28 Ocak 1861 tarihinde Paris, Fransa’da bir hastanede 39 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1847-1849 – Scènes de la vie de bohème
1851 – Scènes de la vie de jeunesse
1851 – Le Pays latin
1853 – Teklif ve teklif önerisi
1854 – Scènes de campagne
1854 – Le Roman de les femmes’i kızdırır
1854 – Ballades ve Fantaisies
1854 – Les Buveurs d’eau
1855 – Le Dessous du panier
1856 – Le Dernier rendez-vous
1856 – Les Nuits d’hiver
1857 – Les Vacances de Camille
1860 – Le Sabot rouge
1860 – Madam Olympe

İngilizce çeviri :
1888 – Latin Mahallesi’nin Bohemyalıları
1923 – Kış Geceleri

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün