Biyografi

Hikmet Feridun Es Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hikmet Feridun Es kimdir?, Hikmet Feridun Es kaç yaşında?, Hikmet Feridun Es evi nerede?, Hikmet Feridun Es nerelidir? Hikmet Feridun Es ev adresi?, Hikmet Feridun Es kaç yaşında?, Hikmet Feridun Es nerede oturuyor?, Hikmet Feridun Es nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hikmet Feridun Es hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.190906.Haziran.1992 senesinde doğan Hikmet Feridun Es şu an için 83 yaşında ve burcundandır. Hikmet Feridun Es doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise GazeteciYazar olarak devam ettirmektedir.

Hikmet Feridun Es Kimdir? – Hikmet Feridun Es Evi Nerede? – Hikmet Feridun Es Nerede Oturuyor?

Hikmet Feridun Es Kimdir?, evi nerede?

Hikmet Feridun Es: Edebiyatı magazinle ilk o bir araya getirdi.

Hikmet Feridun Es, 1909 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Annesi İhsan Hanım, babası Yemen’de 21 yaşında ölen süvari subayı Şükrü Feridun Bey’dir. İstanbul’da İtalyan Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde öğrenim görürken, okulunu yarım bırakıp, 1926 senesinde Akşam gazetesinde çalışmaya başladı.

Hikmet Feridun Es, Vakit ve Akşam gazetelerinde çalıştı. 1944 – 1946 senelerı içerisinde Akşam gazetesinde çalışırken edebiyatçıların, tanınmış isimlerin yaşamlarını, onların dostlarıyla, akrabalarıyla konuşup gazetede tefrika etti.

O senelerda daha sonra ilk kadın savaş muhabiri olacak olan Semiha Es ile evlendi.

Yedi Gün, Yıldız ve Hayat dergilerinde çalıştı. Yedi Gün dergisinin ABD muhabirliği görevini üstlenen Hikmet Feridun Es, Hürriyet gazetesinde de çalışarak gezi röportajları yaptı. Hollywood’da film yıldızları ile yaptığı röportajlar Yıldız dergisinde yayımlanınca üne kavuştu.

1950- 1953 senelerı içerisinde Kore‘de görevli Türk tugayında eşi Semiha Es ile beraber savaş muhabirliği yaptı.

Kore ve Japonya ile Asya ve Güney Amerika’da bir çok ülkeyi dolaştı, gezi ve röportaj yazıları ile tanındı. Vietnam Savaşı ve Kongo iç savaşında foto muhabirliği yaptı. Bu konu üzerine yazdıklarının çoğu bir süre yazı işleri müdürlüğünü yaptığı Hayat dergisiyle Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

Akbaba ve Çarşaf dergilerinde mizah yazıları yazdı. Kore, Kongo ve Vietnam’da savaş muhabirliği yaptı. Edebiyatçılarla yaptığı röportajlarını ve gezi notlarını kitaplaştırdı.

Hikmet Feridun Es 1983 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’nü almıştır.

Hikmet Feridun Es, 6 Haziran 1992 tarihinde İstanbul’da 83 yaşında ölmüştür. İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda gömülüdür.

Kitapları :
Kaybolan İstanbul’dan Hatıralar
1946 – Tanımadığımız ünlülar

Yaptığı Röportajlar :
1932 – Bugün Ne Diyorlar ki

Gezi:
1953 – Aşk Tamtamları

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün