Biyografi

Hikmet Kıvılcımlı Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hikmet Kıvılcımlı kimdir?, Hikmet Kıvılcımlı kaç yaşında?, Hikmet Kıvılcımlı evi nerede?, Hikmet Kıvılcımlı nerelidir? Hikmet Kıvılcımlı ev adresi?, Hikmet Kıvılcımlı kaç yaşında?, Hikmet Kıvılcımlı nerede oturuyor?, Hikmet Kıvılcımlı nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hikmet Kıvılcımlı hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.190211.Ekim.1971 senesinde doğan Hikmet Kıvılcımlı şu an için 69 yaşında ve burcundandır. Hikmet Kıvılcımlı doğum yeri ise Priştine, MakedonyaBelgrad, Sırbistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Hikmet Kıvılcımlı Kimdir? – Hikmet Kıvılcımlı Evi Nerede? – Hikmet Kıvılcımlı Nerede Oturuyor?

Hikmet Kıvılcımlı Kimdir?, evi nerede?

Marksist-Leninist siyasetçi ve kuramcı, yazar, yayıncı ve çevirmen. Marksist düşüncenin kuramsal ve tarihsel gelişimi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır.

Hikmet Kıvılcımlı, 1902 senesinde Makedonya‘nın Priştine kasabasında doğmuştur. Babası, Priştine’nin posta-telgraf müdürü Hüseyin bey, annesi Münire hanım’dır. Balkan Savaşından sonra; ailesinin ana tarafıyla birlikte, jandarma subayı dayısının yanına, Kuşadasına göç etti. İlk ve orta öğrenimini Kuşadası’nda yaptı. Lise öğrenimine Muğla İdadisi’nde başladı. Daha okulu bitmeden okuldan ayrılarak, 1919‘da Kuvva-Yı Milliye hareketine katıldı. Yörük Ali Efe Çetesine girdi

17 yaşında gönüllü olarak Kurtuluş Savaşı‘na katıldı, Yörük Ali Efe çetesinde Kuvayı Milliye gönüllüsü oldu, Aydın cephesinde ve Çine köprüsünde işgalci Yunan kuvvetleriyle yapılan çatışmalara katıldı. Daha sonra Köyceğiz Kuvayı Milliye Askerî Kumandanlığı görevine atanarak cephe gerisinde hizmet gördü. İlk yazılarını, Muğla‘da çıkan Kuvva-Yı Milliye’nin yayın organı “Menteşe” gazetesinde paylaştı.

Kurtuluş Savaşı‘ndan sonra İstanbul‘a gelerek Vefa Lisesi’ne yazıldı. Vefa Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi‘nin sınavlarını kazanarak, tıp tahsili yapmaya başladı. Tıbbiyeyi askeri öğrenci olarak okudu. Üniversitede okurken kurtuluş ve aydınlık dergileri aracılığıyla sosyalizme ilgi duymaya başladı ve komünist fikirlerle tanıştı. 1920‘lerin başında Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi oldu. 31 Aralık 1924-1 Ocak 1925’te İstanbul Akaretler’de yasadışı olarak TKP’nin üçüncü kongresi toplandığında Hikmet Kıvılcımlı TKP Merkez Komitesi kullanıcı hesabıne seçildi ve gençlik kolu başkanı olarak görev aldı. Aynı yıl Aydınlık gazetesinde ilk yazıları yayınlanmaya başladı.

1925 senesinden yaşamını kaybettiğü 1971 yılına kadar devamlı kovuşturmalara, mahkemelerde yargılanmaya maruz kaldı ve toplam 22,5 yıl hapis yattı. Kongreden sonra 13 Şubat 1925 – 31 Mart 1925 tarihleri içerisinde yapılan Şeyh Said’in Kürt ayaklanması ile çıkarılan Takrir-i Sükûn Kanunu ile İstiklal Mahkemesi‘nde yargılandı ve 10 yıl kürek cezası aldı. 1 yıl hapis yattıktan sonra çıkan afla serbest kaldı.

1927 senesinde Vedat Nedim Tör ve Şevket Süreyya Aydemir‘in partiden ayrılması ve parti arşivini polise teslim etmesi ile diğer parti üyeleriyle birlikte tutuklandı. 3 ay tutuklu kaldı. 1928 senesinde kıvılcım dergisini çıkardı. 1929 senesinde Laz İsmail’in İzmir Davası’ndaki provokasyonu sebebiyle 4,5 yıl hapis cezası aldı.

1938 senesinde Nazım Hikmet ile birlikte yargılandığı davadan 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı, 12 yıl yattıktan sonra 1950’de Demokrat Parti‘nin çıkardığı af yasasıyla tahliye oldu.

Hikmet Kıvılcımlı, 1954 senesinde yasal olarak Vatan Partisi‘ni kurdu. 1957 senesinin sonunda Başbakan Adnan Menderes’in direkt talimatıyla Hikmet Kıvılcımlı ve 25 partili tutuklandı ve parti kapatıldı. 1958 senesinin sonunda tahliye olup, 1961 senesinde neticelenen yargılamada ise partililer ve Kıvılcımlı beraat ettiler.

27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbede Demokrat Parti‘nin iktidarını deviren Emekli Orgeneral Cemal Gürsel‘in oluşturduğu Millî Birlik Komitesini, Hikmet Kıvılcımlı Vatan Partisi başkanı sıfatıyla telgrafla kutladı.

1965 senesinde Tarihsel Maddecilik Yayınları’nı kurdu. Karl Marx, Friedrich Engels ve Vladimir Ilyich Lenin’in eserlerinden bir çok çeviriler yaptı ve paylaştı.

1965 senesinde “Tarih Tezi” adlı kitabını paylaştı.

1967 senesinde İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği’ni (İPSD) kurdu. İktisattan antropolojiye, Marksist düşüncenin tarihsel ve kuramsal gelişiminin açıklanmasına ve Türkiye’de bir işçi sınıfı devriminin strateji ve taktik poblemlerina kadar çeşitli konularda fazlasıyla telif eseri ve Aydınlık, Türk Solu, Sosyalist, Ant gibi dergilerde makaleleri yayınlandı.

Ağır hasta olduğu için dostları onu nasıl tedavi edileceği için yurt dışına çıkardı. Hikmet Kıvılcımlı, 11 Ekim 1971 tarihinde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da askeri tıp akademisi hastanesi’nde 69 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün