Howard Hawks Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Howard Hawks kimdir?, Howard Hawks kaç yaşında?, Howard Hawks evi nerede?, Howard Hawks nerelidir? Howard Hawks ev adresi?, Howard Hawks kaç yaşında?, Howard Hawks nerede oturuyor?, Howard Hawks nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Howard Hawks hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Mayıs.189626.Aralık.1977 senesinde doğan Howard Hawks şu an için 81 yaşında ve İkizler burcundandır. Howard Hawks doğum yeri ise Goshen, Indiana, ABDPalm Springs, Kaliforniya, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuProdüktörYönetmen olarak devam ettirmektedir.

Howard Hawks Kimdir? – Howard Hawks Evi Nerede? – Howard Hawks Nerede Oturuyor?

Howard Hawks Kimdir?, evi nerede?

Amerikalı , Sinema Oyuncusu, Film Yönetmen, Senarist, Film Yapımcısı

Tam adı Howard Winchester Hawks olan Howard Hawks; 30 Mayıs 1896 da Goshen, Indiana, ABD’de babası zengin bir kağıt üreticisi olan Frank W. Hawks ve annesi Helen Howard çiftinin 5 çocuğunun ilk çocukları olarak dünyaya geldi.

Hawks gençliğinde mühendislik eğitimi görmüş olmasına rağmen fazla genç yaşta sinemayla ilgilenmeye başlamıştır. Hawks sinemaya 1910’da sessiz sinemanın ünlü aktörlerinden Douglas Fairbanks tarafından aranıp, modern bir set tasarlamak üzere işe alınmasıyla dâhil oldu. O günlerden sonra yaz tatillerinde film setlerinde çalışmaya başladı.

1. Dünya Savaşı esnasında hava kuvvetlerinde uçuş eğitmenliği ve bunun ardınan yarış arabalarında pilotluk ve tasarımcılık yaptı.

1922 senesinde Paramount’da senaristlik göreviyle işe başladı. Daha sonra Fox Film stüdyosu adına senaryolar yazan Hawks 1926 senesinde The Road Glory ile yönetmenliğe adım atmıştır. En ünlü filmi olan Scarface de dahil olmak üzere fazlasıyla başarılı filme imza atmıştır. Filmografisinde tatlı kaçık komedilere, macera filmlerine, westernlere, müzikallere, macera filmlerine, tarihi filmlere, kara film emsallarine rastlamak olabilecekdür. 1920’lerde sessiz filmlerle başlayan bu serüven, uzunca bir süre seslilerle, ondan sonra da renkli filmlerle sürdü. Bu süre zarfında “açık ara en iyisi, onunla karşı karşıya geldirılabilecek kimse yok” dediği Cary Grant ve “sahnede kuvveti, gücü, diğer herkesten daha çok hissettiriyor” dediği John Wayne gibi kült oyuncuları filmlerinde sık sık oynattı. Kariyeri boyunca yönetimde özgür olmak adına genelde bağımsız yapımcılık şirketleriyle çalışan Hawks, kimi filmlerinin prodüktörlüğünü de kendisi üstlendi.

Yönetmenliğinden önce sahne donanımı ve senaryo yazarlığı yapan Hawks’un değişik katmanların ardına gizlediği bakış açısı film boyunca asla hayranı olan Tarantino’daki gibi pornografikleşmez. Genelde kilit durumların doğrudan verilip dramatize edilmediği, “saklı”ya olan merakı kamçılayan duygusal, zamansal ve mekânsal bir bilinmezlik macerası söz konusudur filmlerinde. Kariyerini 1970 senesinde Rio Lobo filmiyle bitirdi.

Howard Hawks ; Sergeant York filmi için 1942 senesinde En İyi Yönetmen Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.1975 senesinde, Onursal Akademi Ödülü Hawks ‘a verildi .

Howard Winchester Hawks, Palm Springs, Kaliforniya’da ABD (inme ile aterosklerotik damar hastalığı sebebiyle ) 26 Aralık 1977 de 81 yaşında ölmüştür.

Takma adı The Silver Fox idi.

Eşleri :
Athole Shearer (1928-1940) 2 çocuk
İnce Keith (1941-1949) 1 çocuk
Dee Hartford (1953-1959) 1 çocuk
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker