Biyografi

Hülya Avşar Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hülya Avşar kimdir?, Hülya Avşar kaç yaşında?, Hülya Avşar evi nerede?, Hülya Avşar nerelidir? Hülya Avşar ev adresi?, Hülya Avşar kaç yaşında?, Hülya Avşar nerede oturuyor?, Hülya Avşar nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hülya Avşar hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Ekim.1963 senesinde doğan Hülya Avşar şu an için 58 yaşında ve Terazi burcundandır. Hülya Avşar doğum yeri ise Ayvalık, Balıkesir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuTalk-show Sunucusu olarak devam ettirmektedir.

Hülya Avşar Kimdir? – Hülya Avşar Evi Nerede? – Hülya Avşar Nerede Oturuyor?

Hülya Avşar Kimdir?, evi nerede?

Hülya Avşar, 1963 doğumulu, beyaz perdedeki oyunculuğu, şarkıcılığı, dizi ve şov programlarıyla adından söz ettiren, Türkiye’nin en medyatik kadınlarından biri.

10 Ekim 1963’te, BalıkesirAyvalık‘te, Celal ve Emral Avşar‘ın ilk çocuğu olarak dünyaya gözlerini açan Hülya Avşar, anne ve babası Ankara’da memur olarak çalışmasından dolayı çocukluğu Ayvalık’ta anneannesinin yanında geçti. İlkokula Ankara emek mahallesinde başladı fakat bir sene sonra yine Ayvalık’a geldi. İlkokulu Ayvalık’ın Sakarya Mahallesi’ndeki Cumhuriyet İlkokulu’nda bitirdi. Daha sonra da büyükannesinin karşısındaki Kız Meslek Lisesi’nin orta bölümüne başladı. Ortaokulun son senesinde yine Ankara’da okula devam etti. Ankara, Cumhuriyet Lisesi‘nden mezun oldu. Orta öğrenimini tamamlamasının sonrasında okumaya devam etmeyen ve 1979’da Mehmet Tecirli adlı bir mühendislik ögrencisiyle evlenen, fakat evliliği kısa süren Avşar, halen 16 yaşındayken hamile olmasına rağmen ayrılık kararı aldı. Anne tarafından Balıkesir‘li olan Hülya Avşar’ın baba tarafı Ardahan/Hasköy’lüdür. Helin Avşar (d.1980) kız kardeşidir. Ayrıca Leyla (d.1965) adında bir kız kardeşi daha mevcuttur.

1981 senesinde boşanmasının hemen sonrasında İstanbul‘a taşınan ve 1983 senesinde katıldığı, Bulvar Gazetesi tarafından gerçekleştirilen Kâinat Güzellik Yarışması’nda birincilik alan, fakat yarışmanın ertesi günü, Tecirli ile yaptığı evliliği ve boşanması bir gazetede yazılınca, kurallara aykırı olduğu gerekçesiyle tacı geri alınan Avşar, çeşitli reklam filmlerinde boy göstermeye başladı.

Yaşamında dönüm noktası olan 1983 senesinde, Fikret Hakan ve Salih Güney ile başrolü paylaştığı “Haram” filmi ile oyunculuk kariyerine ilk adımı atan ve daha sonra, 1984 senesinde Kenan Kalav‘la başrolü paylaştığı ikinci filmi Tutku’da oynayan Avşar, 1985’te batağa batırılan bir kızı rol aldığı, “Tele Kızlar“da Tarık Akan‘la birlikte oynadı. Aynı yıl Tolga Savacı‘yla “Sekreter“i ve İbrahim Tatlıses‘le de “Mavi Mavi“yi çeviren Avşar, 1986 senesinde Hakan Balamir‘le başrolü paylaştığı “Üç Halka 25“, Aytaç Arman‘la oynadığı “Fatmagül’ün Suçu Ne” gibi filmlerin bunun yanında, “Kısrak“, “Alın Yazım“, “Dağlı Güvercin” ve “Sevda Ateşi” gibi filmlerde de rol aldı.

1987 senesinde “Alamancının Karısı” ve “Bir Kırık Bebek” çektiği filmlerin sonrasında, 1989 senesinde, Sinema Yazarları Derneği’nin gerçekleştirdiği yarışmada “en iyi kadın oyuncu” seçilen, “Fazilet” ve “Öğretmen Zeynep” filmlerinde rol alan Avşar, 1990’da başrolü Yaman Okay ile paylaştığı “Benim Sinemalarım“daki karakteri ile, 9. Uluslararası Tahran Film Festivali‘nde Jüri Özel Ödülü aldı.

Aynı yıl çevirdiği “Hasan Boğuldu“da Yalçın Dümer‘le başrolü oynayan Avşar, Sinan Çetin‘in yönetmenliğini yaptığı ve Cem Özer‘le başrolü paylaştığı, 1993 yapımı “Berlin in Berlin” filmdeki karakteri ile Uluslararası Moskova Film Festivali‘nde “en iyi kadın oyuncu” ödülünü alarak, yurt dışında gerçekleştirilen bir festivalde ödül alan tek Türk kadın sinema sanatçısı oldu. Bu filmiyle, Kültür Bakınlığı‘ndan Sinema Başarı Ödülü, ve Sinema Yazarları Derneği’nden “en iyi 5. film” ödülünün de sahibi olan ve 1995 senesinde Mehmet Aslantuğ ile, evlilik ve aşk ilişkilerinde mutlu olamayan bir kadının öyküsünün işlendiği, “Bir Kadının Anatomisi” adlı filmde oynayan Avşar, Tomris Giritlioğlu‘nun yönettiği, 1999 yapımı Salkım Hanım’ın Taneleri filminde büyük beğeni aldı.

Çektiği filmlerle şöhretin basamaklarını hızla tırmanan fakat bununla yetinmeyen Avşar, şarkıcılığın sonrasında, program sunuculuğuna ve tiyatroculuğa da başladı.

1980’lerin sonunda müzik hayatına başlayan Avşar, assolist olarak sahnelerde yerini aldı. Müzik eğitimi aldıktan sonra yurtiçi ve yurtdışı konserleri veren Avşar, 1988 senesinde çıkardığı Herşey Gönlünce Olsun albümünün sonrasında, 1990’da Hatırlarmısın, 1991’de Hülya Gibi, 1993’te Dost musun Düşman mı, 1995’te Yarası Saklım, 1999’da Hayat Böyle, 2000’de Sevdim ve 2002’de de, Aşıklar Delidir adında albümlere imzasını atan Avşar, 2000 senesinde, Kral TV tarafından gerçekleştirilen yılın müzik ödüllerinde, en iyi kadın şarkıcı ödülünün sahibi oldu. Barış Manço’nun anısına hazırlanan karışık albümde, Zalim Sultan’ı okudu.

90’lı senelerın başında, bir sene kadar Günaydın Gazetesi‘nde köşe yazarlığı yaptıktan sonra, televizyona geçiş yapan ve 1993 senesinde, Sevginin Gücü dizisinde oynamasının sonrasında, 1995’de Süper Yıldız, 1998’de Ah Bir Zengin Olsam, 2000’de de, Savunma dizisinde rol aldı. 2004 senesinde, Zümrüt ve Kadın İsterse dizilerinde oynayan Avşar, 2006 yapımı Kadın Severse’nin bunun yanında, Anadolu Kaplanı dizisinde de konuk oyuncu olarak rol aldı.

Yönetmenliğini, Birkan Uz ve Uğur Aksay’ın yaptığı ve Medyapım tarafından, talk show formatında yayına giren Hülya Avşar Show, Türkiye’de ilk defa Uğur Aksay tarafından uygulanan, 16/9 mm sinematografik formatta, dijital reji ile çekilen show programı olma özelliğini taşımaktadır.

Müzik, sinema, televizyon çalışmalarının sonrasında Aralık 2000 de kendi adını taşıyan Hülya Dergisi‘ni çıkarmaya başlayan ve ilk tiyatro deneyimini, 2002 senesinde, Mazlum Kiper’in yönettiği, “Bugün Benim Doğum Günüm” adlı tek kişilik oyununda yaşayan Avşar, Nisan2003’te, ilk kitabı “Mavi Yansıma“yı elektronik ortamda paylaştı.

Ağırlıklı olarak spor dallarından tenise zaman ayıran, vakıf ve derneklere büyük ilgisi olan Avşar, Ajans Press‘in 953 ulusal, bölgesel ve yerel yayında, 2005 senesinin ilk 5 ayını mercek altına aldığı araştırmasında, hakkında çıkan tam 1940 haber ile birinci sırada yer aldı.

AC Nielsen’in, “Marka olduğuna inandığınız sanatçı” sorusuna, ankete katılanların yüzde 40’ı ‘Marka olmuş sanatçı yok’ cevabını verdi. Halkın yarısı marka olmuş bir sanatçı olmadığına inanırken, diğer yarısı ise Hülya Avşar’ı ‘en marka sanatçı’ olarak seçti. Avşar, yüzde 15.8 ile ilk sırada yer alırken, İbrahim Tatlıses yüzde 9,5 ile ikinci ve Tarkan yüzde 8,5 ile üçüncü yer aldı.

Rol aldığı filmler, diziler ve şarkıcılığının bunun yanında, futbolcu Tanju Çolak, Coşkun Sabah, Osman Hattat, Mehmet Aşıcıoğlu gibi isimlerle yaşadığı ilişkilerle de adından söz ettiren Avşar, Mehmet Tecirli’nin sonrasında ikinci evliliğini, Ağustos1997’de, üç aylık hamileyken, bundan öncekilerde Ayşem Saraçoğlu‘yla evlenen, işadamı Kaya Çilingiroğlu ile Paris‘te gerçekleştirdi.

2005 senesinde, Kadıköy 3. Aile Mahkemesi’nde yapılan ve ortalama bir saat süren duruşma sonunda, “şiddetli geçimsizlik sebebiyle aile birliğinin sarsıldığı” gerekçesiyle tek celsede boşanan, Hülya Avşar Kaya Çilingiroğlu çifitinin, ayrılığın sonrasında velayeti Avşar’a verilen, 15 Ocak 1998 doğumlu, Zehra adında bir kız çocukları mevcuttur.

Kaya Çilingiroğlu‘ndan boşandıktan sonra 2006 yılı ile 2010 arası iş adamı Sadettin Saran ile beraber olmuştur.

2009 – 2012 senelerında Acun Ilıcalı tarafından hazırlanan “Yetenek Sizsiniz Türkiye” müsabakasında Acun Ilıcalı ve Ali Taran ile birlikte jüri kullanıcı hesabı yapmıştır. 2011 – 2012 senesinde, 3. Sezon’da Ali Taran yerine eski oyuncu Sergen Yalçın jüri olmuştur. 2012 – 2013 senesinde 4. Sezon “Yetenek Sizsiniz Türkiye” müsabakasında Acun Ilıcalı ve Sergen Yalçın ile tekrar jürilik yapmıştır.

Hülya Avşar, 2013 senesinde yeni kurulan banka olan OdeaBank’ın reklamlarında oynamıştır.

2015 senesinde Rising Star Türkçe adıyla Yükselen Yıldız mart ayında Acun Ilıcalı‘nın kanalı TV8‘de başlayan yarışma programında Hülya Avşar, Sertab Erener ve Fuat Güner ile beraber jüri koltuğunda oturdu.

12 Kasım 2015 tarihinde Star TV’de başlayan, yapımcı Timur Savcı’nın yapımcılığını üstüne aldığı,‘Kösem Sultan’ dizisinde Safiye Sultan’ı Hülya Avşar canlandırdı. Kösem Sultan’ı ise Beren Saat canlandırdı. Ekin Koç‘un rol aldığı I. Ahmet‘in eşi olacak olan Kösem Sultan’ın çocukluğunu ve gençliğini Yunan oyuncu Anastasia Thsilimpou 9 bölüm canlandırdı.18 Kasım 2016 tarihinde başlayan ikinci sezonunda ise birinci bölümde Beren Saat görünüp diziden ayrılmış olup Kösem Sultan‘ın yaşlılık halini ise Nurgül Yeşilçay canlandırmaya devam etmiştir.

Hülya Avşar, 2017 senesinin Ocak ayından beri Star TV‘de ‘Bir Hülya Avşar Sohbeti’ adlı program yapmaya başladı ve ilk konuğu Acun Ilıcalı oldu.

Jürilik Yaptığı Proğramlar :
Rising Star
Yetenek Sizsiniz Türkiye
Çek Bakalım
O Ses Türkiye
Alaturka Solist

Albümleri :
1988 – Her şey Gönlünce Olsun
1990 – Hatırlar mısın?
1991 – Hülya Gibi
1993 – Dost Musun Düşman Mı?
1995 – Yarası Saklım
1998 – Hayat Böyle
2000 – Sevdim (single)
2002 – Aşıklar Delidir
2009 – Kişiye Özel-HauteCouture
2011 – Geçmiş Olsun (single)
2013 – 2013: Aşk Büyükse

Sunuculuk :
2009 – 2011 – Hülya Avşar Soruyor, Habertürk
Hülya Avşar Show, (TNT, SHOW TV, KANAL D, TGRT)
Hülya Avşar’la Sen Bilirsin, (ATV)
Pişti, (SHOW TV)
Hülya Avşar Stüdyosu, (TÜRKMAX)
Kadınlar ve Erkekler, (ATV)
2009-2012 – Yetenek Sizsiniz Türkiye, (STAR TV)
2011 – O Ses Türkiye, (STAR TV)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2018 – Selfie (Sinema Filmi)

Senaryo :
2018 – Selfie (Sinema Filmi)
Görüntü Yönetmeni :

2018 – Selfie (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2018 – Selfie (Kendisi) (Sinema Filmi)

2017 – Günaydın Sevgilim (Sinema Filmi)
2016 – Oryantalya (Sinema Filmi)
2015 – Sofra Sırları (Neslihan) (Sinema Filmi)
2015 – Muhteşem Yüzyıl: Kösem Sultan (Safiye Sultan) (TV Dizisi)
2013 – Max Maceraları: Dinoterra (Türkçe seslendirme) (Sinema Filmi)
2013 – Ana (Kısa Film)
2012 – Şebeke (Hülya (Konuk oyuncu))(Tv Programı)
2011 – Pis Yedili (TV Dizisi)
2010 – Kara Cumartesi (Kendisi) (TV Dizisi)
2010 – 8 Ülke 8 Yönetmen ve Sinan (Hürrem Sultan) (Sinema Filmi)
2010 – 72. Koğuş (Fatma) (Sinema Filmi)
2006 – Kadın Severse (Deniz Ertekin) (TV Dizisi)
2006 – Bir İhtimal Daha Var (Alev) (Sinema Filmi)
2006 – Ayın Yıldızı (TV Filmi)
2004 – Zümrüt (Zümrüt Karahan) (TV Dizisi)
2004 – Kalbin Zamanı (Belkıs) (Sinema Filmi)
2004 – Kadın İsterse (Canan) (TV Dizisi)
2004 – Hababam Sınıfı Askerde (Zehra Binbaşı) (Sinema Filmi)
2004 – 2 Genç Kız (Leman) (Sinema Filmi)
2001 – Yeşil Işık (Elif) (Sinema Filmi)
2001 – Savunma (Seda) (TV Dizisi)
2001 – Kediler ve Köpekler (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
1999 – Salkım Hanımın Taneleri (Sinema Filmi)
1999 – Ah Bir Zengin Olsam (Çiçek) (TV Dizisi)
1995 – Süper Yıldız (Zeynep – Çakır Leyla) (TV Dizisi)
1995 – Bir Kadının Anatomisi (Sibel) (Sinema Filmi)
1994 – Sevginin Gücü (2) (Sevgi) (TV Dizisi)
1993 – Berlin in Berlin (Dilber) (Sinema Filmi)
1990 – Hasan Boğuldu (Hacer-Emine) (Sinema Filmi)
1990 – Benim Sinemalarım (Nesibe) (Sinema Filmi)
1989 – Öğretmen Zeynep (Zeynep Akatlı) (Sinema Filmi)
1989 – Fotoğraflar (Neslihan) (Sinema Filmi)
1989 – Fazilet (Fazilet) (Sinema Filmi)
1988 – Melodram (Yazar Esra) (Sinema Filmi)
1988 – Hülya (Hülya) (Sinema Filmi)
1988 – Aşıksın (Deniz) (Sinema Filmi)
1987 – Çil Horoz (Ayten) (Sinema Filmi)
1987 – Ziyaret (Arzu) (Sinema Filmi)
1987 – Yarın Yarın (Şeyda) (Sinema Filmi)
1987 – Geri Dön (Gamze) (Sinema Filmi)
1987 – Bir Kırık Bebek (Gülizar) (Sinema Filmi)
1987 – Alamancının Karısı (Zeliha) (Sinema Filmi)
1986 – Üç Halka 25 (Gülçiçek) (Sinema Filmi)
1986 – Uzun Bir Gece (Gülsüm) (Sinema Filmi)
1986 – Sevda Ateşi (Maviş Gülcan) (Sinema Filmi)
1986 – Mavi Melek (Billur/ Elif) (Sinema Filmi)
1986 – Kısrak (Sultan) (Sinema Filmi)
1986 – Fatmagül’ün Suçu Ne (Fatmagül) (Sinema Filmi)
1986 – Dağlı Güvercin (Azize) (Sinema Filmi)
1986 – Aşk Hikayemiz (Sevda) (Sinema Filmi)
1986 – Alın Yazım (Hülya) (Sinema Filmi)
1985 – Ölüm Yolu (Zeynep Serdar) (Sinema Filmi)
1985 – Tele Kızlar (Çağla) (Sinema Filmi)
1985 – Tapılacak Kadın (Sabiha) (Sinema Filmi)
1985 – Suçlu Gençlik (Neslihan) (Sinema Filmi)
1985 – Sekreter (Hülya) (Sinema Filmi)
1985 – Paranın Esiri (Başak) (Sinema Filmi)
1985 – Mavi Mavi (Sibel) (Sinema Filmi)
1984 – Ömrümün Tek Gecesi (Gülseren) (Sinema Filmi)
1984 – Yabancı (Hülya) (Sinema Filmi)
1984 – Tutku (Hacer) (Sinema Filmi)
1984 – Nefret (Hülya) (Sinema Filmi)
1984 – Karanfilli Naciye (Karanfilli Naciye) (Sinema Filmi)
1984 – Kaptan (Melike) (Sinema Filmi)
1984 – Güneş Doğarken (Nalan) (Sinema Filmi)
1984 – Ayşem (Ayşe) (Sinema Filmi)
1983 – Çelik Mezar (Gül) (Sinema Filmi)
1983 – Kahır (Hülya) (Sinema Filmi)
1983 – Haram (Hülya) (Sinema Filmi)
1982 – İntibah (Dllaşub) (TV Dizisi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün