Biyografi

Hüsamettin Cindoruk Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hüsamettin Cindoruk kimdir?, Hüsamettin Cindoruk kaç yaşında?, Hüsamettin Cindoruk evi nerede?, Hüsamettin Cindoruk nerelidir? Hüsamettin Cindoruk ev adresi?, Hüsamettin Cindoruk kaç yaşında?, Hüsamettin Cindoruk nerede oturuyor?, Hüsamettin Cindoruk nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hüsamettin Cindoruk hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1933 senesinde doğan Hüsamettin Cindoruk şu an için 88 yaşında ve burcundandır. Hüsamettin Cindoruk doğum yeri ise İzmir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Hukuk AdamıSiyasetçiMilletvekili olarak devam ettirmektedir.

Hüsamettin Cindoruk Kimdir? – Hüsamettin Cindoruk Evi Nerede? – Hüsamettin Cindoruk Nerede Oturuyor?

Hüsamettin Cindoruk Kimdir?, evi nerede?

Hüsamettin Cindoruk, 1933 senesinde İzmir’de Vasfi Bey ve Ganimet Hanım’ın oğlu olarak doğmuştur. İlkokulu Ankara‘daki Çankaya İlkokulu’nda okudu. Sonra da Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1954 senesinde mezun olarak avukat stajyerliğinin sonrasında 1955 senesinde avukatlığa başladı.

Gençlik senelerında Demokrat Parti gençlik kollarında siyasete başladı. 1958 senesinde Hürriyet Partisi kurucuları içerisinde oldu.

27 Mayıs1960 tarihinde yapılan askeri darbe sonrasında Demokrat Parti yöneticilerinin yargılandığı Yassıada Yargılamaları’nda 18 eski milletvekilinin avukatlığını yaptı.

Daha sonra Adalet Partisi ve Demokratik Parti’de görevler aldı. 1983 senesinde Büyük Türkiye Partisi‘nin kurucuları içerisinde yer aldı. Ancak parti 15 gün sonra kapatıldı. 14 Mayıs 1985 tarihinde Büyük Kongre’de Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı’na seçildi. 6 Eylül 1987’de yapılan halk oylaması ile yasaklar kaldırıldı ve 24 Eylül 1987 tarihinde, Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı’na Süleyman Demirel seçildi.

16 Kasım 1991 – 1 Ekim 1995 tarihleri içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı yaptı. 17 Nisan 1993 günü, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal‘ın vefatı üzerine 17 Nisan 1993 – 16 Mayıs 1993 tarihleri içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığını vekâleten üstlendi.

1986 senesinde 17. Dönem Samsun ve 1991 senesinde 19. dönem Eskişehir milletvekili seçilmiştir.

Tansu Çiller‘in DYP genel başkanı olduğu zamanda Doğru Yol Partisi‘nden ayrılıp Demokrat Türkiye Partisi‘ni kurdu. O senelerda 28 Şubat sürecinde Mesut Yılmaz başbakanlığındaki koalisyon hükûmetine Demokrat Türkiye Partisi de katıldı ama Hüsamettin Cindoruk hükûmette görev almadı.

1999 senesindeki genel seçimlerde Hüsamettin Cindoruk başkanlığındaki Demokrat Türkiye Partisi barajı aşamayarak TBMM dışında kalınca istifa etti parti başkanlığını bıraktı.

16 Mayıs 2009 tarihinde yapılan Demokrat Parti 5. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde, parti başkanlığına seçildi. 31 Ekim 2009 tarihinde Anavatan Partisi ile birleşerek Demokrat Parti çatısı altında bütünleşti. Demokrat Parti genel başkanı olarak 2011 senesinin Ocak ayına kadar bu görevde kalmıştır.

Hüsamettin Cindoruk, 1962 yılı Kasım ayından beri Dilek Cindoruk ile evlidir. Serra, Revza ve Nerma adlarında üç kız çocuğu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün