Biyografi

Hüseyin Aygün Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hüseyin Aygün kimdir?, Hüseyin Aygün kaç yaşında?, Hüseyin Aygün evi nerede?, Hüseyin Aygün nerelidir? Hüseyin Aygün ev adresi?, Hüseyin Aygün kaç yaşında?, Hüseyin Aygün nerede oturuyor?, Hüseyin Aygün nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hüseyin Aygün hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 20.Ekim.1970 senesinde doğan Hüseyin Aygün şu an için 51 yaşında ve Terazi burcundandır. Hüseyin Aygün doğum yeri ise Tunceli olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Hüseyin Aygün Kimdir? – Hüseyin Aygün Evi Nerede? – Hüseyin Aygün Nerede Oturuyor?

Hüseyin Aygün Kimdir?, evi nerede?

MilletvekiliHüseyin Aygün, 20 Ekim 1970 tarihinde Tunceli’de merkeze bağlı Erdünyaya geldi Köyü’nde doğmuştur. Babasının adı Seyitali, annesinin adı Arzi’dir. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olup Tunceli merkezde ceza avukatlığı yapmıştır.

24. dönem TBMM Tunceli CHP milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi olan Hüseyin Aygün, Emine Aygün’le evli ve Taylan Özgür ve Deniz İdil adlı iki çocuğu mevcuttur.

Hüseyin Aygün, şimdiye kadar gözaltında kayıplar, 1994 senesinde köylerin yakılması ve Dersimliler’in zorla göçü, işkence ve adil olmayan yargılamalar, Dersim 1938 Katliamı başta olmak üzere Dersim’e dair birden fazla hukuki girişimde bulundu.

İyi düzeyde Zazaca bilen Hüseyin Aygün, bunun yanında yazardır. Biri Zazaca olmak üzere 3 kitabı yayınlandı. “Eve Tarixê Ho Têri Amaene”, “Dersim 1938 ve Zorunlu İskân” ve “0.0.1938 Resmiyet ve Hakikat”.

Tunceli’den (Dersim’den) CHP adına seçimlere girmesi ve şimdiye kadar yürüttüğü çalışmaları CHP çatısı altında özgürce sürdürmesi direkt Kemal Kılıçdaroğlu tarafından önerildi. Başta Dersim Katliamı olmak üzere Dersim’in tüm poblemlerinı Meclis’te dile getirmek ve daha mühimsi çözümler aramak için bu teklifi kabul etti. Ve 2011 senesinde CHP’den Tunceli Milletvekili seçildi.

Hüseyin Aygün, 12 Ağustos 2012 tarihinde Tunceli’de yol kesen PKK’lı militanlar tarafından kaçırılmıştır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün