Hüsnü Mahalli Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hüsnü Mahalli kimdir?, Hüsnü Mahalli kaç yaşında?, Hüsnü Mahalli evi nerede?, Hüsnü Mahalli nerelidir? Hüsnü Mahalli ev adresi?, Hüsnü Mahalli kaç yaşında?, Hüsnü Mahalli nerede oturuyor?, Hüsnü Mahalli nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hüsnü Mahalli hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 23.Mayıs.1949 senesinde doğan Hüsnü Mahalli şu an için 72 yaşında ve İkizler burcundandır. Hüsnü Mahalli doğum yeri ise Cerablus, Suriye olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Gazeteci olarak devam ettirmektedir.

Hüsnü Mahalli Kimdir? – Hüsnü Mahalli Evi Nerede? – Hüsnü Mahalli Nerede Oturuyor?

Hüsnü Mahalli Kimdir?, evi nerede?

Hüsnü Mahalli, 23 Mayıs 1949 tarihinde Suriye‘nin Cerablus şehrinde doğmuştur. Beş erkek, iki kız kardeşi vardı. Suriyeli Türkmen kökenli olan Hüsnü Mahalli Türkmen Barak aşiretindendir. Üniversitede okumak için İstanbul’a geldi önce 2 yıl İstanbul Teknik Üniversitesinde okudu, sonra okul değiştirerek İstanbul Üniversitesine geçti. Üniversite öğrenciliği senelerında geceleri Aksaray’da bir otelde resepsiyonda çalıştı.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan 26 Kasım 1979 tarihinde mezun oldu. Yüksek lisansını yine aynı üniversitede Radyo televizyonda bölümünde 1982 tarihinde bitirdi ve doktorasını da tez konusu “Türk Arap ilişkileri” olan Uluslararası İlişkiler bölümünde 31 Ekim 1990 tarihinde bitirdi.

Gazeteciliğe rahmetli İsmail Cem‘in sahibi olduğu Politika Gazetesi‘nde başladı. Gazeteciliği orada Coşkun Aral’dan öğrendi.12 Eylül 1980 darbesinde gazete kapatılana kadar Dış Haberler Servisi’nde çalıştı. Politika Gazetesi kapatılınca Libya elçiliğinde basın danışmanlığına başladı. 1988 yılına kadar hem danışmanlık, hem gazetecilik yaptı. O süre içinde Türkiye‘den Ali Kırca ve Abdurrahman Dilipak gibi bir çok gazeteciyi Muammer Kaddafi ile görüştürdü.

Hüsnü Mahalli, 1989 senesinde Suriye Arap Haber Ajansı (SANA) adına Türkiye’de çalışmaya başladı. 1993-1999 senelerı içerisinde BBC Arapça servisinde çalıştı. 2000 senesinde geçici olarak El Cezire Televizyonunda görev aldı. 2001-2003 senelerı içerisinde yine BBC Arapça servisinde çalıştı. 2004 senesinden beri tekrar Suriye Arap Haber Ajansı(SANA)’nda çalışmaya başladı.

BBC, NBC gibi ülkeler arası televizyonların bunun yanında birden fazla Arap ülkesinde radyo, dergi, gazete, ajans gibi basın yayın organlarında görev aldı.

Sarı basın kartı sahibi olan Hüsnü Mahalli, 2011 senesinde Türk vatandaşı oldu.

Akşam Gazetesi‘nde yazarlık yaptı. 1 Temmuz 2013 tarihinde Akşam Gazetesi’ne TMSF tarafından el konulunca gazetedeki köşe yazarlığı görevinden ayrıldı.

Cem TV” televizyonunda Erol Mütercimler‘in sunuculuğunu yaptığı “Aynanın Arkası” programına katıldı. 2015 senesinden beri Halk Tv‘de Ayşenur Arslan‘ın sunuculuğunu yaptığı Maniki Dünya adlı programı yaptı. Ayrıca Cuma sabahları, Ayşenur Arslan‘ın sunduğu Medya Mahallesi‘ne konuk olmaktadır.

Hüsnü Mahalli, Yurt gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Hüsnü Mahalli, Jale Hanım ile 1974 senesinde nişanlandı 1977 senesinde evlendi. Sevra Mahalli (d.1983) ve Dilde (d.1985) adında iki kızı mevcuttur.

13 Aralık 2016 tarihinde sosyal platform üzerinden Türkiye Cumhuriyeti’ni aşağılama ve Devlet büyüklerine hakaret ettiği iddiası ile açılan soruşturma kapsamı içinde gözaltına alındı. 15 Aralık 2016 günü İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğinde, “Kurul halinde çalışan kamu personellerine görevlerinden dolayı hakaret” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından tutuklanmasına karar verildi.

20 Ocak 2017 tarihinde İddianameyi kabul eden İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Hüsnü Mahalli‘nin tahliyesine karar verdi ve tahliye edildi.

Kitapları :
2006 – Tezkereden Tezkereye Gerçekler
2012 – Ortadoğu’da Kanlı Bahar
2014 – Diren Suriye
2016 – Al Sana Bahar
2016 – Maniki Dünya
2016 – Misyon – Arap Baharı’nda AKP
2017 – Kelepçe
2017 – Ortadoğu’da Diktatörler

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker