Hüsrev Gerede Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hüsrev Gerede kimdir?, Hüsrev Gerede kaç yaşında?, Hüsrev Gerede evi nerede?, Hüsrev Gerede nerelidir? Hüsrev Gerede ev adresi?, Hüsrev Gerede kaç yaşında?, Hüsrev Gerede nerede oturuyor?, Hüsrev Gerede nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hüsrev Gerede hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 12.Mart.1886??.??.1962 senesinde doğan Hüsrev Gerede şu an için 76 yaşında ve Balık burcundandır. Hüsrev Gerede doğum yeri ise Edirneİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise AskerPolitikacıDiplomat olarak devam ettirmektedir.

Hüsrev Gerede Kimdir? – Hüsrev Gerede Evi Nerede? – Hüsrev Gerede Nerede Oturuyor?

Hüsrev Gerede Kimdir?, evi nerede?

Kurtuluş Savaşı esnasında iç isyanların bastırılmasında rol oynadı. Savaştan sonra Büyükelçi ve milletvekili olarak görev yaptı.

Hüsrev Gerede, 12 Mart 1886 tarihinde Edirne Karaağaç’ta doğmuştur. Mehmet Ali Paşa ile Mah-I Nur Hanım’ın oğludur. Bennu Gerede’nin dedesidir. Hüsrev Gerede’nin çocukluğu babası Mehmed Ali Paşa’nın görev yaptığı yerlerde geçti. Erzurum’da başlayan okul yaşamını babasının orada ölümü üzerine taşındıkları İstanbul’da sürdürdü.

1905’te Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1908 senesinde Harp Akademisi’ni kurmay yüzbaşı olarak bitirdi. 1912 senesinde Balkan Savaşları esnasında 7. Tümen Kurmay başkanlığı yaptı. Bir yıl sonra Atina‘ya askeri ataşe olarak atandı. 1914-1917 senelerı içerisinde I. Dünya Savaşı‘nda Şark Cephesi’nde görev aldı. Çok mühim askeri görevlerde bulundu. Kafkas Ordusu Harekât Şube Müdürlüğü yaptı ve 1915’te Kazım Karabekir Kolordusu Kurmay Başkanlığı’na getirildi. 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi’nin imzalanışı esnasında Erzurum’da Kazım Karabekir Paşa’nın kurmay başkanıydı. Ancak sağlık poblemleri sebebiyle izin alarak İstanbul’a gelmişti. O günlerde Mustafa Kemal Paşa da İstanbul’daydı. Mustafa Kemal Paşa, Şişli’de oturduğu evde, yeni atandığı Üçüncü Ordu Müfettişliği görevine gitme hazırlığı yapmakta, birlikte götüreceği subayların seçimiyle uğraşmaktaydı. Hüsrev Gerede, Mustafa Kemal Paşa’nın 18 kişilik ekibinde yer alarak 16 Mayıs 1919’da Bandırma vapuru ile Samsun’a hareket eder.

Mustafa Kemal ATATÜRK ile aralarındaki dostluk ve yakın çalışma arkadaşlığı bu yolculukla başlar, Atatürk’ün ölümüne dek sürer.

1919 senesinde Mustafa Kemal Paşa’nın kurmay heyetinde istihbarat ve siyasi şube müdürlüğü yaptı. Meclisi Mebusan kullanıcı hesabıne seçildi ve İstanbul‘un işgali üzerine Ankara‘ya geçerek Trabzon milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin çalışmalarına katıldı. Kurmay Binbaşı görevini devam ettirirken Erzurum, Sivas ve Ankara‘daki faaliyetlere katıldı, Erzurum ve Sivas Kongreleri’nde çalıştı. O günlerde “Mustafa Kemal Paşa’nın sırdaşı” diye anılıyordu.

Bolu İsyanı’nda Gerede Olayı‘nda gösterdiği başarıdan dolayı Atatürk daha sonra kendisine “Gerede” soyadını verdi.

Cumhuriyet zamanında Mirliva (Albay) rütbesindeyken askerlikten ayrılarak, Budapeşte, Sofya, Tahran, Tokyo, Berlin ve Rio de Janeiro Büyükelçiliklerinde bulundu, elçiliği esnasında Türk-Japon ve Türk-Alman dostluğunun güçlenmesine çalıştı. 1934 senesinde İran şahı Rıza Pehlevi’nin Ankara’ya gelmesini ve Türk-İran dostluğunu güçlendirilmesini sağladı. Tokyo Büyükelçiliği esnasında Ertuğrul Şehitliği’ndeki anıtı restore ettirdi. 1949 senesinde emekli olmuştur.

1934-1936 senelerı içerisinde Urfa, 1942-1947 senelerı içerisinde Sivas milletvekilliği yaptı..

İstanbul, Teşvikiye’de, uzun seneler yaşadığı caddeye “Hüsrev Gerede” adı verilmiş ve anısına bir anıt dikilmiştir.

Hüsrev Gerede anılarını dört kitapta yayımlamayı düşünmüş, fakat yaşadığı zamanda, yalnızca ‘İran Hatıratı’nı yayımlayabilmiştir. ‘Harp İçinde Almanya’ adlı kitabı ölümünden uzun seneler sonra kitaplaşmıştır. Anılarının en mühim kısmını oluşturan ‘Atatürk’ ve ‘Kurtuluş Savaşı’ adlı kitapları; Osmanlıca el yazısı notlar halinde, dosyalar içinde kalmış. Bu notların temize çekilip yayına hazır duruma getirilememesi, Ankara’da yedek subaylığını yaparken bir bomba eğitimi esnasında ölen büyük oğlu Faruk yüzündendir. Oğlunun ölümü, Hüsrev Gerede’yi derinden sarsmış, kaleme aldığı anılarına gösterdiği özenin azalmasına, yazdıklarını yeniden gözden geçirememesine neden olmuştur.

Hüsrev Gerede, Diplomat Galip Kemal (Söylemezoğlu) Bey’in kızı Lamia hanım ile evlendi. Ali Faruk ve Mehmet Selçuk adlı iki oğlu olmuştur.

Hüsrev Gerede,1962 senesinde 76 yaşında İstanbul’da ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker