İdris Baluken Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

İdris Baluken kimdir?, İdris Baluken kaç yaşında?, İdris Baluken evi nerede?, İdris Baluken nerelidir? İdris Baluken ev adresi?, İdris Baluken kaç yaşında?, İdris Baluken nerede oturuyor?, İdris Baluken nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için İdris Baluken hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Temmuz.1976 senesinde doğan İdris Baluken şu an için 45 yaşında ve Yengeç burcundandır. İdris Baluken doğum yeri ise Bingöl olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise DoktorMilletvekiliSiyasetçi olarak devam ettirmektedir.

İdris Baluken Kimdir? – İdris Baluken Evi Nerede? – İdris Baluken Nerede Oturuyor?

İdris Baluken Kimdir?, evi nerede?

İdris Baluken, 2 Temmuz 1976 tarihinde Bingöl’de doğmuştur. Baba adı Mehmet Sait, anne adı Hacere’dir. 1992 senesinde Bingöl Lisesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz alanında uzmanlığını aldı.

Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. Toraks Derneği, Türk Tabipler Birliği ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır şubelerinde yönetici olarak görev yaptı. Uzmanlık dalıyla alakalı olarak yurt içinde ve yurt dışında fazlasıyla akademik çalışmaya katıldı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan TBMM 24. dönem milletvekilleri seçimlerinde BDP’den Bingöl Milletvekili seçildi. İdris Baluken, 22 Temmuz 2012 – 28 Nisan 2014 tarihleri içerisinde Barış ve Demokrasi Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 11 Temmuz 2014 tarihinde Barış ve Demokrasi Partisi kapatılarak yerine kurulan Halkların Demokratik Partisi‘ne katılmıştır. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği yaptı. 23 Haziran 2015 tarihine kadar HDP Grup Başkanvekilliği görevini yürüttü.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem milletvekilleri seçimlerinde Halkların Demokratik Partisinden Diyarbakır milletvekilleri seçildi. 23 Haziran 2015–17 Kasım 2015 içerisinde görev yaptı.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan 26. Dönem milletvekilleri seçimlerinde Halkların Demokratik Partisinden Diyarbakır milletvekilleri seçildi. 17 Kasım 2015 günü vazifeye başladı.

Çok iyi düzeyde Kürtçe, orta düzeyde İngilizce bilen İdris Baluken, Evrim Baluken ile evlidir. 2 çocuğu mevcuttur.

İdris Baluken, hakkındaki; suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, Türk milletini,Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamak sebebiyle açılan terör soruşturması kapsamı içinde Ankara‘da gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili ve HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, getirildiği Bingöl’de adliyeye gönderildi. 4 Kasım 2016 tarihinde Bingöl’de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

29 Kasım 2016 tarihinde Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca İdris Baluken hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 30 Ocak 2017 tarihinde Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesinin de görülen ilk duruşmasında tahliye edilmesine karar verilerek serbest bırakıldı. Mahkeme tahliye kararına, karartılacak delil olmaması, milletvekili olması ve Anayasa Mahkemesi’nin bundan öncekilerde tutuklu vekillere ilişkin kararını gerekçe gösterdi.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sürdürdüğü soruşturma kapsamı içinde 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan ve 30 Ocak 2017’de tahliye edilen Baluken, yapılan itiraz ile 21 Şubat 2017’de yeniden tutuklanmıştı. Baluken’in 47 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyordu. 4 Ocak 2018 tarihinde İdris Baluken, “Terör örgütü kullanıcı hesabı” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından tutuklu yargılandığı davadan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker