II. Konstantin Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

II. Konstantin kimdir?, II. Konstantin kaç yaşında?, II. Konstantin evi nerede?, II. Konstantin nerelidir? II. Konstantin ev adresi?, II. Konstantin kaç yaşında?, II. Konstantin nerede oturuyor?, II. Konstantin nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için II. Konstantin hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Haziran.1940 senesinde doğan II. Konstantin şu an için 81 yaşında ve İkizler burcundandır. II. Konstantin doğum yeri ise Atina, Yunanistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

II. Konstantin Kimdir? – II. Konstantin Evi Nerede? – II. Konstantin Nerede Oturuyor?

II. Konstantin Kimdir?, evi nerede?

6 Mart 1964 – 1 Haziran 1973 tarihleri içerisinde Yunanistan Kralı olarak görev yaptı.

II. Konstantin, 2 Haziran 1940 tarihinde Yunanistan, Atina’da doğmuştur. Glücksburg Hanedanından gelmedir. Annesi kraliçe Frederika’dır. Dedesi Yunanistan Kralı Kral Konstantin, babası Yunanistan Kralı I. Paulos’dur. II. Dünya Savaşı esnasında 1941 senesinde Yunanistan‘ın Naziler tarafından işgal edilmesi üzerine babası ailesi ile birlikte yurt dışına kaçarak Kahire‘de ve Güney Afrika‘da sürgünde yaşadı. II. Dünya Savaşı bittikten sonra ailecek 1946 senesinde Yunanistan‘a döndü. 1947 senesinde babası I. Paulos adıyla tahta çıkınca veliaht Prens oldu. Kız kardeşi Sofia, İspanya kralı Juan Carlos ile evlendi.

II. Konstantin, Atina Üniversitesi’nde Hukuk eğitimi aldı. Almanya’daki NATO Hava Kuvvetleri Özel Silahlar Okulu’nda da ek eğitim aldı. Aynı zamanda karatede siyah kuşak sahibidir.

1960 senesinde yelkencilik dalında Olimpiyat Oyunları’na katıldı. Yunanistan’ı temsil eden II. Konstantin, Dragon dalında bir de altın madalya aldı. Bu 1912 Stockholm Olimpiyatları’ndan sonra Yunanistan’ın yelkencilik dalında aldığı ilk altın madalya olarak tarihe geçti.

II. Konstantin, 6 Mart 1964 tarihinde babasının ölümü üzerine de Yunanistan kralı oldu.

Hem dönemin başbakanları Konstantin Karamanlis ve Yorgo Papandreu (Andreas Papandreu’nun babası) ile husumet yaşayan, hem de ülkede bir istikrar havası oluşturamayan II. Konstantin, yeni bir seçim düzenlemek yerine kendisi art arda yeni hükümetler atayınca ülkede siyasi bir kriz yaşandı. Solcuların orduya sızdığından kuşkulanan kral II. Konstantin, Temmuz 1965 ayında Başbakan Yorgo Papandreu’yu görevden aldı. Kısa süreli kabinelerin birbirini izlemesinin sonrasında 3 Nisan 1967 tarihinde Panayotis Kanellopulos‘un kurduğu hükûmet 21 Nisan 1967 tarihinde askeri bir darbeyle devrildi. 13 Aralık 1967 tarihinde Larisa’da cuntanın devrilmesi için orduya ve halka yaptığı çağrı destek görmeyince ailesiyle birlikte Roma‘ya kaçtı.

Bunun üzerine askeri rejim önce II. Konstantin‘in yerine bir naip atayarak kralın dilediği takdirde serbestçe ülkesine dönebileceğini açıkladıyse de 1 Haziran 1973 tarihinde krallığı kaldırarak cumhuriyet ilan etti.

29 Temmuz 1973 tarihinde yapılan halk oylamasında, askeri rejimin bu kararı onaylandı. Kral II. Konstantin, bu kararı tanımadı. Kasım 1974 tarihinde seçimleriyle Konstantin Karamanlis başbakanlığında sivil yönetimin kurulmasının sonrasında, 8 Aralık 1974 tarihinde krallık hususunda yeni bir halk oylaması yapıldı. Yapılan yeni oylama neticesinde halkın bir kez daha monarşinin kaldırılmasına %69’a %31 cumhuriyete evet demesi üzerine tahtından ayrıldı ve Yunanistan‘ı terk etti.

II. Konstantin, monarşinin kaldırılmasının sonrasında cumhuriyeti, yasaları ve Yunanistan‘ın anayasasını tanıdığını defalarca dile getirdi. Time dergisine, “Yunan halkı bir cumhuriyet istediğine karar verirlerse bunu kabul etme hakkına sahiptirler ve tadını çıkarmak için huzur içinde kalmaları gerekir” şeklinde demeç verdi.

6 Şubat 1981 tarihinde annesi Frederika İspanya’nın başşehri Madrid’de yaşamını kaybetti ve naaşı 12 Şubat 1981 tarihinde Yunanistan’a gönderildi. Atina yakınlarındaki Tatoi’deki aile mezarlığına toprağa verildi. Aynı gün yapılan cenaze törenine Kraliyet Ailesinin ve Eski Kral II. Konstantin’in katılmasına izin verildi. Ancak hemen sonrasında Yunanistan’dan ayrılmak zorunda kaldılar.

1994 yılına kadar kendisini resmi Danimarka diplomatik pasaportunda “Hellenlerin eski Kralı” olarak tanımladı. 1994 senesinde kabul gören bir yasa, onun Yunan vatandaşlığını, pasaportunu ve mülkiyetini elinden aldı. Yasa, II. Konstantin‘e yeni bir soyadı kabul etmedikçe bir Yunan pasaportunun verilemeyeceğini dile getirdi. II. Konstantin, “Eski Kral Konstantin” unvanını kullanmaya sürüyor, fakat artık “Hellenlerin Kralı Konstantin” ismini kullanmıyor.

2004 senesinde geçici olarak Yunanistan‘a gelen II. Konstantin, 2004 Yaz Olimpiyatları esnasında Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi olarak bulundu. Danimarka diplomatik pasaportuyla Yunanistan‘a serbestçe seyahat eder. 24 Aralık 2004 tarihinde II. Konstantin ve eşi Anne-Marie ile birlikte Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantinos Stefanopulos’u ziyaret ettiler.

II. Konstantin ve eşi Anne-Marie, İngiltere’nin başşehri Londra‘da, senelerca Hampstead Garden banliyölerinde yaşadı. II. Konstantin’in ikinci kuzeni, Galler Prensi Prens Charles‘ın yakın arkadaşı idi.

II. Konstantin, 18 Eylül 1964 tarihinde Danimarka Prensesi Anne-Marie ile evlendi. Prenses Alexia, Pavlos (Yunanistan Veliaht Prensi), Prens Nikolaos, Prenses Theodora, Prens Philippos adlarında çocukları mevcuttur.

II. Konstantin ve ailesi 2013 senesinden beri Yunanistan‘a dönmüştür ve Mora’da bulunan Portoheli’de yaşamaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker