III. Alaaddin Keykubad Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

III. Alaaddin Keykubad kimdir?, III. Alaaddin Keykubad kaç yaşında?, III. Alaaddin Keykubad evi nerede?, III. Alaaddin Keykubad nerelidir? III. Alaaddin Keykubad ev adresi?, III. Alaaddin Keykubad kaç yaşında?, III. Alaaddin Keykubad nerede oturuyor?, III. Alaaddin Keykubad nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için III. Alaaddin Keykubad hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1303 senesinde doğan III. Alaaddin Keykubad şu an için yaşında ve burcundandır. III. Alaaddin Keykubad doğum yeri ise Konyaİsfahan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

III. Alaaddin Keykubad Kimdir? – III. Alaaddin Keykubad Evi Nerede? – III. Alaaddin Keykubad Nerede Oturuyor?

III. Alaaddin Keykubad Kimdir?, evi nerede?

19. Anadolu Selçuklu Devleti sultanıdır. 1298-1301 senelerı içerisinde hükümdarlık yaptı.

III. Alaaddin Keykubad, 14. Anadolu Selçuklu Devleti sultanı II. İzzeddin Keykavus’un torunudur. Babasının adı Şehzade Feramürz’dur. Hayatının 697 (1298) senesinden önceki dönemi hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Sultan II. Gıyaseddin Mesud’un bir ayaklanmaya katıldığı gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılması üzerine Moğol hanı Gazan Han onun yerine yeğeni III. Alaaddin Keykubad’ı 1298 senesinde Anadolu Selçuklu Devleti tahtına çıkardı.

III. Alaaddin Keykubad, Moğol hanedanından bir prensesle evlendi. Moğolların kontrolünde olan Anadolu topraklarının tüm idaresini III. Alaaddin Keykubad’a verdiler. Fakat Anadolu’daki Moğol baskısı giderek arttı. Tebriz’den gönderilen memurlar, devlet hazinesini ve halkı soyuyorlardı. Bir süre sonra Selçuklu sultanı ve devlet adamları da aynı yola başvurup halka zulme varan davranışlarda bulununca, durum adaletiyle tanınan ve Anadolu’daki Moğol askerlerinin komutanı olan Abışga Noyan’a bildirildi o da bu yakınmaları Gazan Han’a iletti. Bunun üzerine Gazan Han, Alaattin Keykubat’ın bütün yetkilerini geri aldı. Çok kötü bir idare sergileyen III. Alaaddin Keykubad Moğol noyanları gibi halktan paralar topladı. Sivas, Malatya, Divriği ve diğer yerlerde yaptığı eziyet ve haksızlıklar Moğollar’ı bile rahatsız ettiğinden tahttan indirilip yerine II. Gıyaseddin Mesud19 Mayıs1303 tarihinde Anadolu Selçuklu Devleti tahtına çıkarıldı

Daha sonra Sivas’ta bulunan III. Alaaddin Keykubad, İsfahan’a çağırıldı ve 1301 senesinde yargılanıp idama mahkûm edildiyse de Moğol prensesi olan karısının yardımıyla ölümden kurtuldu ve İsfahan’da oturmasına karar verildi, ölümüne kadar burada yaşadı.

III. Alaaddin Keykubad, 1303 senesinde İsfahan’da ölmüştür. III. Alaaddin Keykubad, yanında görevli bulunanlardan birine ağır sözler dile getirdiği için o kişi tarafından bıçaklanarak yaşamını kaybettirüldü. Büyük Selçuklu Devleti sultanlarının İsfahan’daki türbesine gömüldü.

III. Alaaddin Keykubad, Osman Gazi‘ye, yaptığı fetihlerden dolayı Beylik unvanı verdi. 1291 senesinde Eskişehir ve İnönü bölgelerini Osman Gazi‘ye verdi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün