III. Kılıç Arslan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

III. Kılıç Arslan kimdir?, III. Kılıç Arslan kaç yaşında?, III. Kılıç Arslan evi nerede?, III. Kılıç Arslan nerelidir? III. Kılıç Arslan ev adresi?, III. Kılıç Arslan kaç yaşında?, III. Kılıç Arslan nerede oturuyor?, III. Kılıç Arslan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için III. Kılıç Arslan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1196??.??.1205 senesinde doğan III. Kılıç Arslan şu an için 9 yaşında ve burcundandır. III. Kılıç Arslan doğum yeri ise KonyaKonya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

III. Kılıç Arslan Kimdir? – III. Kılıç Arslan Evi Nerede? – III. Kılıç Arslan Nerede Oturuyor?

III. Kılıç Arslan Kimdir?, evi nerede?

9. Anadolu Selçuklu Devleti sultanıdır. 1204 – 1205 senelerı içerisinde hüküm sürmüştür.

III. Kılıç Arslan, 1196 senesinde doğmuştur. Tam adı III. İzzeddin Kılıç Arslan’dır. Babası Rükneddîn Süleyman Şah’dır.

Babası Rükneddîn Süleyman Şah, yeni bir Gürcistan seferine giderken yolda hastalanarak Konya-Malatya içerisinde 6 Temmuz 1204 tarihinde yaşamını kaybetti. Yerine buluğ çağında olan 8 yaşındaki oğlu III. Kılıç Arslan (d.1196 – ö.1205) 9.ncu Anadolu Selçuklu Sultanı olarak 1204 senesinde başa geçti. 8 ay kadar başta kaldıktan sonra amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev’e 1205 senesinde sultanlığı vermek zorunda kaldı.

Babası tarafından tahttan indirilmiş olan amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev, Rükneddîn Süleyman Şah yaşamını kaybettiğü sırada İstanbul‘da yer alıyordu. I. Gıyaseddin KeyhüsrevRükneddîn Süleyman Şah‘ın ölüm haberini alınca Anadolu’ya geldi; Türkmenlerin desteğiyle başşehir Konya‘yı Ocak 1205 ayında kuşatarak III. Kılıç Arslan’ı tahttan inmeye zorladı; sonunda Konyalılar yeğeni III. Kılıç Arslan’a kötülük yapmaması şartıyla şehri teslim ettiler Mart 1205 ayında bir menşurla Kılıcarslan’ı Tokat’a tayin etti, fakat III. Kılıç Arslan daha Tokat’a gitmeden kararını değiştirip yakınlarıyla birlikte bir süre Konya yakınlarında bulunan Gevele Kalesi’nde ikamet etmesini emretti. III. Kılıç Arslan orada 1205 senesinde yaşamını kaybetti.

III. Kılıç Arslan’ın kısa süren hükümdarlığı zamanında Isparta şehri ve çevresi fethedilmiştir. Hatta 1204 senesinde İstanbul’un haçlılar tarafından işgal edilmesi ile Laskaris tarafından, İznik’te kurulan yeni Bizans devleti, Selçuklulara bağımlı oldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker