Biyografi

İlgün Soysev Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

İlgün Soysev kimdir?, İlgün Soysev kaç yaşında?, İlgün Soysev evi nerede?, İlgün Soysev nerelidir? İlgün Soysev ev adresi?, İlgün Soysev kaç yaşında?, İlgün Soysev nerede oturuyor?, İlgün Soysev nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için İlgün Soysev hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Nisan.1942 senesinde doğan İlgün Soysev şu an için 79 yaşında ve Koç burcundandır. İlgün Soysev doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Besteci olarak devam ettirmektedir.

İlgün Soysev Kimdir? – İlgün Soysev Evi Nerede? – İlgün Soysev Nerede Oturuyor?

İlgün Soysev Kimdir?, evi nerede?

İlgün Soysev, 6 Nisan 1942 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Naim İlgün Soysev’dir. Annesi Nezahat Soysev, babası Halit Soysev’dir. Babası subay olduğu için çocukluğu yurdun çeşitli yerlerini gezerek geçti. Gülgün adında kız kardeşi mevcuttur. İlk derslerini annesi bestekâr, Keman sanatçısı Nezahat Soysev’den aldı. İlgün Soysev sekiz yaşında annesinin armağan ettiği özel yapım küçük bir ut ve annesinden aldığı derslerle müzik çalışmalarına başladı ve daha sonra da udi Bestekâr Fahri Kopuz’un öğrencisi olmuştur. Bir dönem Atatürk Lisesinde okudu, sonrasında da Ticaret Lisesinden mezun oldu. 1963 senesinde Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Bankacılık Bölümüne girdi ve 1968 senesinde mezun oldu.

Üniversite bitince askerlik hizmetini yaptı. Ardından Etibank’ta çalışmaya başladı. 1971 senesinde girdiği Etibank merkez şubesinde iki yıl kadar bankacılık yaptı. Daha sonra 1972 senesinde TRT’ye yatay geçiş yaptı.

İlgün Soysev, 1973 senesinde TRT‘nin açmış olduğu müzik prodüktörlüğü sınavını kazanarak, Ankara TV Müzik – Eğlence – Magazin Program Müdürlüğü´nde prodüktör olarak vazifeye başladı.

TRT’de TSM Solo ve Konser Programları, Beraber ve Solo Şarkılar, Fasıl Programları dışında ‘Büyük Türk Bestekârları’, ‘Yeni Besteler- Yeni Sesler’, ‘Bir Bestecimiz Var’, ‘Bizim Sazımız-Bizim Sesimiz’, ‘Seyirci İstekleri’, ‘Duygu Mimarlarımız’ ile ‘Gençlerle Türk Sanat Müziği’ gibi dizi programlar da hazırladı.

Öncelikle sözlerini Beşir Kara‘nın yazdığı ” Fırtına ” isimli güfteyi Hüzzam makamında besteledi. Bu şarkıyı bestelediği zaman herkesten gizli tutan Soysev, şarkı TRT‘de denetimden geçtikten sonra annesinin haberi olmuştu. Bu şarkıyı Nesrin Sipahi, Serap Mutlu Akbulut ve Yaşar Özel plağa okudu. Çok kısa bir sürede müzik piyasasında sesini duyurmuştu. 1981 senesinde “Fırtına” şarkısı ile Milliyet Gazetesi’nin yılın bi hayli beğeni alan şarkısı müsabakasında ödül aldı. 1988 senesinde “Yağmur Gözlüm” isimli şarkısını Hüseyni makamında besteledi.

Bekir Sıtkı Erdoğan, Halit Çelikoğlu, Onur Akay ve İlkan San gibi ünlü isimlerin şiirlerini besteledi. İlgün Soysev‘in, TRT repertuarında 234 adet bestesi bulunmaktadır.

İlgün Soysev, Güngör Soysev ile 1973 senesinde evlendi. Tayfun Soysev adında oğlu ve Burcu Soysev (d. 1974) adında kızı mevcuttur.

6 Nisan 2007 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün