Biyografi

İnci Çayırlı Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

İnci Çayırlı kimdir?, İnci Çayırlı kaç yaşında?, İnci Çayırlı evi nerede?, İnci Çayırlı nerelidir? İnci Çayırlı ev adresi?, İnci Çayırlı kaç yaşında?, İnci Çayırlı nerede oturuyor?, İnci Çayırlı nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için İnci Çayırlı hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1935 senesinde doğan İnci Çayırlı şu an için 86 yaşında ve burcundandır. İnci Çayırlı doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise ŞarkıcıMüzisyen olarak devam ettirmektedir.

İnci Çayırlı Kimdir? – İnci Çayırlı Evi Nerede? – İnci Çayırlı Nerede Oturuyor?

İnci Çayırlı Kimdir?, evi nerede?

İnci Çayırlı, Türk Sanat Müziği yorumcusu ve koro şefidir.

İnci Çayırlı, 1935 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Hatice İnci Çayırlı’dır. Annesi o daha çok küçükken babasından ayrıldı. Babaannesi İffet Hanım, halaları Behice ile Şükriye ve babası Mustafa Fazıl Bey’in yanında büyüdü. Behice Halasının Kuzguncuk’ta boğazdaki yalısında geçti çocukluk ve gençlik senelerı. Kuzguncuk İlkokulunda okudu. Çamlıca Kız Lisesinden mezun olduktan sonra 1953 senesinde İstanbul Belediye Konservatuarında okudu.

İnci Çayırlı, babasının dayısı udi bestekâr Fahri Kopuz‘un teşvikiyle müziğe başladı ve 1953 senesinde İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girdi. Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sâdi Yâver Ataman‘ın asistanı oldu. Konservatuara girdikten kısa bir sure sonra Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne girdi. 1954 senesinde İstanbul Radyosu’na girdi. Aynı zamanda Münir Nurettin Selçuk korosunda da uzun seneler çalıştı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde şef yardımcısı olarak görev yaptı. Yurtiçinde ve Rusya, Romanya, İsviçre, Almanya, Fransa, Hollanda ve Japonya gibi ülkelerde konserler verdi. Popüler müzik plakları da yapan İnci Çayırlı bu alanda bir de altın plak sahibidir.

1977 senesinde İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim kullanıcı hesabı yapmaya başladı. 1977-1985 senelerı içerisinde İTÜ Türk Müziği Korosunu yönetti. 1988 senesinden beri İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu’nun genel sanat yönetmenliğini üstlendi. 1990 senesinde Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk müziği Korosunun kurucu şefliğine getirildi, istifa ettiği 1995 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

1998 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanına layık görülen İnci Çayırlı, “Çileli Bülbül” (1957), “Son Nefes” (1958) “Kadın Asla Unutmaz” (1968), “Ayrılık” (1972) gibi sinema filmlerinin müziklerini yaptı, bunun bunun yanında 2000 senesinde belgesel film olarak çekilen “Nazım Hikmet Şarkıları” projesinde yer aldı. İnci Çayırlı, İstanbul Radyosu‘nda programlar düzenledi ve küçük koroyu yönetti.

İnci Çayırlı, 2007 senesinde Show TV’de yayımlanan “Şarkı Söylemek Lazım” adlı yarışmada Erol Evgin, Fuat Güner ve Oray Eğin’le birlikte jüri kullanıcı hesabı yaptı. Ancak bir müddet sonra yarışma esnasında Oray Eğin’le aralarında çıkan ‘devlet sanatçısı unvanı’nın alınmasıyla alakalı tartışma sonrası jüri kullanıcı hesabınden ayrıldı.

2014-2015 senesinde HaberTürk’te yayımlanan Murat Bardakçı‘nın hazırlayıp, Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve İnci Çayırlı’yla birlikte sunduğu Tarihin Arka Odası isimli programda görev yaptı.

İnci Çayırlı’nın anıları, 2015 senesinde Murat Derin tarafından “Müziğin Güzel Günlerine Yolculuk – İnci Çayırlı’nın Anıları” adıyla kitap olarak Pan Yayıncılık tarafından basıldı.

İnci Çayırlı 1958 senesinde Burhan Atalay ile evli olduğu senelerda İnci Atalay olarak anılmaktaydı. Canan Atalay adında bir kızı mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün