Ingvar Kamprad Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ingvar Kamprad kimdir?, Ingvar Kamprad kaç yaşında?, Ingvar Kamprad evi nerede?, Ingvar Kamprad nerelidir? Ingvar Kamprad ev adresi?, Ingvar Kamprad kaç yaşında?, Ingvar Kamprad nerede oturuyor?, Ingvar Kamprad nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ingvar Kamprad hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Mart.192626.Ocak.2018 senesinde doğan Ingvar Kamprad şu an için 92 yaşında ve Koç burcundandır. Ingvar Kamprad doğum yeri ise Agunnaryd, İsveçSmåland, İsveç olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Ingvar Kamprad Kimdir? – Ingvar Kamprad Evi Nerede? – Ingvar Kamprad Nerede Oturuyor?

Ingvar Kamprad Kimdir?, evi nerede?

IKEA mobilya perakende zincirinin kurucusudur. Forbes Dergisi’nin 2006 “milyarderler listesi”ne göre, 28 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dördüncü insanı. 2015 senesinde Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Ingvard Kamprad 38.6 milyar euroluk servetiyle dünyanın en zengin 10. adamıdır.

Ingvar Kamprad, 30 Mart 1926 tarihinde Agunnaryd, İsveç’de doğmuştur. Çocukluğunu Agunnardy kasabası yakınlarındaki Elmtardy adlı çiftlikte geçirdi. Daha küçük yaşta bisikletiyle çevredeki komşulara kibrit satmaya başlayan Ingvar, kibritleri Stockholm’den ucuz bir fiyata toptan satın alıp onları sıra sıra satıyordu. Ucuz sayılabilecek bir fiyata satmasına rağmen tane başına yine de iyi kar etti ve kibritten sonra balık, yılbaşı ağacı süsleri, yem ve kalemler sattı. Liseden sonra okumadı.

Çocukluğundan beri disleksi (öğrenme bozukluğu) hastalığının esiri oldu. 10 yaşına geldiğinde mobilyalar için ek parçalar üreten bir ustanın yanında işe girdi. Yılbaşları ve özel günlerde insanlara biblolar hazırlamaya başladı. İlk gençliğinde Alman bir anneannesi olmasının etkisiyle İsveç’teki Nazizm hareketine katıldı. Daha sonra bunu ‘yaşamının en büyük hatası’ olarak nitelendirdi.

17 yaşında 1943 senesinde babasının ona verdiği armağanyi tercih ederek IKEA’yı kurdu ve bu isim altında satış yapmaya başladı. IKEA’yı isminin ve yaşadığı kasabayla çiftliğin isimlerinin baş harflerinden oluşturdu. : Ingvar’ın I’si, Kamprad’ın K’si, Elmtaryd’in E’si, Agunnaryd’in A’sı.

IKEA markası altında kalem, cüzdan, resim çerçeveleri, saatler mücevherler ve naylon çoraplar sattı ve bu satışları uygun fiyatlarda tuttu.

İki yıl sonra mobilya satışına da başlayan Kamprad, olumlu tepkiler aldı ve çizgisini genişletmiş oldu, kasabanın marangozlarının ürünlerini pazarlıyordu. 4 yıl sonra ilk kataloğunu bastırdı. Devamlı büyüyen işi kasabanın sınırlarını aşmış, tüm İsveç’in mobilya üreticilerinden mal almaya başlamıştı. Ancak fiyat aralıkları rekabet edilemeyecek kadar aşağı çekince, İsveçli üreticiler boykot ilan etti. O direnişi nasıl aştı dersiniz? Polonyalı mobilyacılarla anlaşarak. Oysa komünizmden nefret ediyordu.

Bunu takip eden senelerda mobilyalar için Almhult’da bir showroom açtı, ve 1950’lerin başında tamamiyle ev mobilyalarına odaklandı. Showroomun açılması IKEA’nın dönüm noktası oldu çünkü ilk defa insanlar, mobilyaları sipariş etmeden önce onları görüp dokunabilme fırsatı elde ediyorlardı. Böylelikle kaliteyi düşürme riskine rağmen rakiplerle girilen fiyat savaşlarında, fonksiyonlu, kaliteli mobilyaları ve uygun fiyat politikasıyla ön plana çıktı. Rakiplerden gelen baskılarla ve tedarikçilerin boykotları sonrasında 1955 senesinde IKEA kendi mobilyalarını dizayn etmeye başladı.

1956 senesinde kadrosuna aldığı ilk tasarımcı Gillis Lundgren‘in ağzından, sipariş bir masanın arabanın bagajına sığmamasına duyduğu öfkeyle dünya ticaret tarihinin en mühim cümlelerinden birini dökülüverdi: “Sökün ayaklarını şu Allah’ın belası masanın!”. Bu cümleyle kafasında ampuller yanan Ingvar Kamprad, Bundan böyle müşterinin evde monte edebileceği mobilyalar üretip pazarlayacaktı.

1973 senesinde IKEA’nın anavatınında çok yüksek vergi ödemesi sebebiyle şirketin merkezini Danimarka Kopenhag’a taşıdı.

Ingvar Kamprad, 2006 senesinde Forbes Dergisi’nin “milyarderler listesi”nde 28 milyar dolarlık servetiyle dördüncü sırada yer aldı. Okuma güçlüğü çeken Kamprad, 1976’dan beri İsviçre’de Epalinges’de yaşamaya başladı. Yerel bir televizyonda bulunan röportajına göre Ingvar, onbes yıllık bir araba kullanıyor, yalnızca ekonomi sınıfında uçuyor ve IKEA’daki çalışanlarına her daim kağıdın her iki tarafını da kullanmalarını öğütlüyordu.

1994’de aktif faşistlerden Per Engdahl’ın özel mektuplarının basına yansımasıyla, Kamprad’ın 1942’de Engdahl’ın nazi grubuna katıldığı ve en azından 1945’e kadar çeşitli para yardımlarında bulunduğu yaşandı. Gruptan ne zaman çıktığı bilinmemesine rağmen Engdahl ile olan arkadaşlığı 1950’ye kadar sürdü. Daha sonraları bu dönemi, yaşamının en büyük hatası ve pişmanlığı olarak açıklayan Kamprad, tüm yahudi soyundan gelen IKEA çalışanlarından da birer mektupla özür diledi.

Ingvar Kamprad İsveç’teki kurumsal vergilerin yüksekliğine kızarak 1973 senesinde IKEA’nın şirket merkezini ilk önce Danimarka’ya sonra da Hollanda’ya taşımıştı. Bugün Luksemburg merkezli bir vakfın mülkiyetinde bulunan IKEA Forbes dergisinin en kıymetli marka sıralamasında 45. sırada yer alıyor.

Aynı zamanda alkolik olduğunu kabul eden Ingvar Kamprad, bu durumunun artık kontrolü altında olduğunu açıkladı.

Ingvar Kamprad’ın ilk eşinden Peter Kamprad, Jonas Kamprad, Mathias Kamprad adlarında 3 oğlu mevcuttur.

Ingvar Kamprad, 1963 senesinde ikinci eşi Margaretha Kamprad ile evlendi. Eşi 2011 senesinde vefat etti. Annika Kihlbom adında evlat edindiği bir kızı var.

En küçük oğlu Mathias Kamprad şu an IKEA Holding’in başında yer alıyor.

Dünyanın en zenginleri içerisinde bulunan IKEA patronu, kırk yıl aradan sonra 2014 yılı için 640 bin euro vergi ödedi. ABD merkezli Forbes dergisinin servetini 3.8 milyar dolar olarak hesapladığı Ingvar Kamprad, karısının ölümünden sonra 40 senedir yaşadığı yurt dışından 2011 senesinde güney İsveç’teki çiftliğine geri dönmüştü.

Yurt dışına taşındığı 1973 senesinden beri ilk defa İsveç’te vergi ödemeye başlayan Kamprad 2015 senesinde hizmet geliri olarak 128 bin, sermaye geliri olarak 1milyon 760 bin euro gelir göstererek toplamda İsveç devletine 640 bin euro ödemiş oldu.

IKEA yalnızca sattığı mobilyalarıyla bilinen bir kurum değil. Şirket bunun yanında İsveç kültürünün de hissedilebileceği mağazalar açıyor. Yemek de bu kültürün olmazsa olmazı. Yalnızca geçen sene Kamprad’ın imparatorluğu 1.8 milyar euroluk yiyecek sattı. IKEA müdavimlerinin favorisi ise tabiki bol soslu İsveç köftesi!

2015 senesinde Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Ingvard Kamprad 38.6 milyar euroluk servetiyle dünyanın en zengin 10. Adamıdır.

Ingvar Kamprad, İsveç, Småland’da 27 Ocak 2018 tarihinde 92 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker