Iqbal Masih Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Iqbal Masih kimdir?, Iqbal Masih kaç yaşında?, Iqbal Masih evi nerede?, Iqbal Masih nerelidir? Iqbal Masih ev adresi?, Iqbal Masih kaç yaşında?, Iqbal Masih nerede oturuyor?, Iqbal Masih nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Iqbal Masih hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.198216.Nisan.1995 senesinde doğan Iqbal Masih şu an için 13 yaşında ve burcundandır. Iqbal Masih doğum yeri ise Muridke, Pencap Eyaleti, PakistanMuridke, Pakistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Iqbal Masih Kimdir? – Iqbal Masih Evi Nerede? – Iqbal Masih Nerede Oturuyor?

Iqbal Masih Kimdir?, evi nerede?

Gelişmekte olan ülkelerde çocuk emeği istismarı sembolü olmuş Pakistanlı bir çocukdur.

Iqbal Masih, 1982 senesinde Pakistan’da Lahor’un etrafındaki bir sanayi şehri olan Muridke’de doğmuştur. Iqbal Masih, daha 4 yaşında iken ailesi tarafından çalıştırılmak için satıldı.

Iqbal Masih, ailesinin bir halıcıdan aldığı 600 rupilik (12 ABD Doları) aldığı borcu ödeyememesi yüzünden, borçların kapanması için esir olarak çalışmaya gönderildi. Burada haftanın 7 günü 14 saat çalıştırıldı. 10 yaşına geldiğinde ise yalnızca 27 kiloydu, ve borcuna karşılık günde 3 ABD Senti kapatıldı. Çevresinde kendisi gibi konuşmaya bile korkan 30 çocukla birlikte tutsak olarak 6 sene yaşadı.

Çocukların hemen hepsine yalnızca hayatta kalmalarına yetecek kadar su ve yemek veriliyordu, tabii bunun da bir nedeni var: Onları olabilecek olduğu sürece küçük tutabilmek… Çünkü fiyatı yüksek halıları fakat o küçücük parmaklar dokuyabiliyordu.

Iqbal Masih, 10 yaşına geldiğinde Pakistan Yüce Mahkemesinin esir çalıştırmanın yasak olduğunu ilan ettiğini öğrendikten sonra çalıştırıldığı yerden kaçtı. Buna rağmen polis tarafından yakayı ele verdi ve çalıştığı yere geri gönderildi, polis tarafından kaçmaması için bağlanması önerildi.

Bir gün kasabada Bonded Labor Liberation Front (BLLF) adlı aktivist bir grubun toplantısı olduğunu duydu, toplantıya gitmek için İkbal tekrar kaçtı ve Pakistan Esir Emekçiler Kurtuluş Cephesi’ne katıldı. Orada Derneğin önderiyle konuşup yardımını isteyen Iqbal kısa bir sürede onu köle taciri patronlarının elinden kurtaracak gerekli evrakları hazırladı. Evraklarını fabrika sahibine direkt elden verme hususunda ısrar etti çünkü orada dostlarına seslenebilecekti: “Korkmayın. Her şeyi öğrendim. Benimle gelin. Sizler özgürsünüz.“ Fabrikaya geri dönüp evrakları adama verdiğinde patron öfkesinden kendini kaybetse de hiçbir şey yapamadı ve masih diğer çocukları da peşine takarak ilk gününde kendisiyle beraber 34 çocuğu özgürlüğüne kavuşturdu.

Tüm dünya çapında çocuk işçileriyle alakalı konuşmalar yaptı. İkbal bu zaman içinde okula gitmeye karar verdi. Okuma yazma öğrenmek ve eğitim almak için Bllf ‘in burslu okullarından birine başlayan İqbal’in konuşma yeteneği ve önderlik gücü çok kısa bir sürede farkedildi. 4 senelik okulunu 2 senede bitirdi. Küçük bir bedene sahip olmasına rağmen büyük bir ruha sahip olan Iqbal Masih köle gibi davranılan ve küçük yaşlarına rağmen ağır şartlarda çalıştırılan çocukların hakları için büyük çaba gösterdi.

Çeşitli aktivistlerle ve gazetecilerle konuşan Masih kalabalıklardan korkmadan yüzlerce birinin önünde güçlü konuşmalar yapabilen küçücük bir hatipti.

Reebok insan hakları ödülünü kazandığında konuşma yapmak için Amerika’ya giden İqbal hayatı boyunca yaşayamadığı çocukluğunu kısa bir süre için orada yaşadı. Favorisi Bugs Bunny çizgi filmleriydi. İsviçre ve Amerika’da bir çok okulda konuşma yapan Iqbal farkında olmadan başka çocukların da yaşamını değiştiriyordu.

İqbal’in hayali çocuk tacirlerinden kurtulan küçüklerin sığınıp eğitim alabileceği bir okul ve yurt yaptırmaktı. Reebok’tan kazandığı 15.000 doları da bu amaç için biriktirdi. “Avukat olmak istiyorum. Henüz kendini savunamayacak kadar küçük olan, seslerini çıkartmaya bile korkan dostlarımın haklarını savunmak istiyorum.” diyordu.

Ne yazık ki sevenleri İqbal’i tanımaya ve ismini öğrenmeye başladıkça halı mafyası ve tefeciler de onun yüzünü ezberlediler. “İşte ortalığı karıştıran, bizi onca paradan eden başbelası çocuk.” diye hem kendileri hem akrabaları İqbal’e ve derneğe tehdit yağmurları yağdırmaya başladılar. Pakistan’ın mühim ekonomik güçlerinden biri olan hatta seçim sonuçlarını bile etkileyebilen kocaman (!) halı mafyası küçücük İqbal’den korkar olmuştu, o da bunun farkındaydı. “Şimdi işler değişti. Eskiden ben patronlarımdan korkuyordum. Şimdi onlar benden korkuyor.” diye gülüyordu. Pek çok insanı dinlemeyip aktivizm hayatına kaldığı yerden devam etmek için 1995’te tekrar Pakistan’a döndü. Amerika’da dostlarına dile getirdiği son söz “Başladığım işi bitireceğim.” di.

Çocuk işçiliğine karşı verdiği mücadele dünya çapında duyulmaya ve ses getirmeye başlayınca 16 Nisan 1995 günü ailesini ziyarete gittiği köyünde kuzenleriyle bisikletle gezerken üzerine ateş açılarak halen 12 yaşında iken yaşamını kaybettirüldü. Iqbal Masih’in bu ölümü örtbas edildi ve herkes susturuldu.

Fakat Iqbal Masih yaşamını kaybettirülmüş olsa bile onun izinden gidenlere büyük bir cesaret vermişti. Onun etkilediği ve mücadele ruhunu kazandırdığı çocuklardan birisi olan Craig Kielburger onun bıraktığı yerden mücadeleyi sürdürmeye devam etti. Craig Kielburger Önce 12 dolara satılan ve 12 yaşında yaşamını kaybettirülen İqbal’in anısına çocuksu bir halde “12 tane 12 yaşında çocuk” adında grub kurdu. İsviçre’de ve Amerika’da İqbal’in ziyaret ettiği okullarda tanıştığı birden fazla çocuk ulaşabildikleri herkesten 12 dolar isteyerek Masih’in hayali olan okulun kurulması için gereken parayı toplamaya başladılar. Sonra Free The Children derneğini kurdu ve dünyanın 45 ülkesinde 650’den fazla okul açtı.

Iqbal Masih, 16 Nisan 1995 tarihinde Muridke, Pakistan’da 13 yaşında iken bir suikast neticesinde ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker