Biyografi

Isaac Newton Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Isaac Newton kimdir?, Isaac Newton kaç yaşında?, Isaac Newton evi nerede?, Isaac Newton nerelidir? Isaac Newton ev adresi?, Isaac Newton kaç yaşında?, Isaac Newton nerede oturuyor?, Isaac Newton nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Isaac Newton hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Ocak.164231.Mart.1727 senesinde doğan Isaac Newton şu an için 85 yaşında ve Oğlak burcundandır. Isaac Newton doğum yeri ise LincolnshireLondra, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MatematikçiFilozof olarak devam ettirmektedir.

Isaac Newton Kimdir? – Isaac Newton Evi Nerede? – Isaac Newton Nerede Oturuyor?

Isaac Newton Kimdir?, evi nerede?

İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof ve simyacı.

Isaac Newton, 4 Ocak1642‘de, Noel gününde bir İngiliz çiftçi ailesinin çocuğu olarak Woolshrope, Lincolnshire‘da dünyaya geldi. Babası, Newton doğmadan üç ay önce ölmüştü. Erken doğum’la dünyaya gözlerini açan Newton, okadar zayıf, okadar çelimsiz di ki, etrafındaki kimse onun yaşayacağına inanmıyordu.

Newton üç yaşında iken annesi ikinci kez evlendi. Bunun üzerine bakımı anneannesine kaldı. Annesinin yeni evliliğinden üç çocuğu daha oldu. Hiçbir kardeşi ilerki senelerda Newton kadar başarılı olamayacak, kayda değer bir gelişmeye imza atamayacaklardı.

Isaac Newton, çocukluğunda yaşıtları gibi dinç, canlı ve hareketli değildi. Bu sebeple dostlarının oynadığı oyunların bir çoğuna katılmazdı. Arkadaşlarıyla eğlenmek yerine, eğlencesini ve oyuncaklarını kendisi tasarlıyordu. Geceleri köylüleri korkutmak için yaptığı kandilli uçurtmalar, zamanının büyük bir kısmını ayırarak yaptığı su çarkları ve güneş saatleri onun zekâsının ne denli gelişmiş olduğunun işaretleriydi.

İlk öğrenimini yöredeki okullarda bitirdi. Dayısı William, Newton’un zekâsını farkeden ilk kişiydi. O sıralar annesi, ikinci kocasının da ölümü üzerine Woolshrope’a geri dönmüştü. Annesinin kasabaya dönmesi üzerine, Newton annesi ile birlikte yaşamaya başladı. Annesi, Isaac’i babasından kalan çiftliği yönetmesi için yanından ayırmak istemiyordu. Fakat dayısı William, annesini Newton’u üniversiteye yollamaya razı etti. Bunun üzerine Newton, 1661‘de Cambridge‘deki Trinity College‘a girdi.

Newton’un matematik öğretmeni Isaac Barrow hem ilahiyatçı hem de ünlü bir matematikçiydi. Matematik öğrencisinin kendisinden fazla ilerde olduğunun farkındaydı. Barrow, geometri derslerinde kendine özgü metotlarla, alanları hesaplatmak, eğrilere üzerindeki noktalardan teğet çizmek için yollar gösteriyordu. Bu dersler Newton’u diferansiyel ve İntegral hesabı bulmaya ve bu sahada çalışmaya yönelten ilk adımlar oldu.

Newton, Cambridge Üniversitesine gitmeden önce Rene Descartesanalitik geometriyi, Johannes Kepler kendi adıyla anılan üç kanundan ikisini bulmuştu. Bu gelişmeler Isaac Newton için temel oluşturmuştu.

Newton yaptığı araştırma ve deneyler sonucu kendi adıyla anılan “Hareket Kanunları“nı bulmasına karşın, yayınlamak için uzun seneler beklemişti. Aynı biçimde “Yerçekimi Genel Kanunu“nu da yayınlamak için yirmi yıl kadar bekledi. Bu kanunların yayına girmesinın bu denli uzun zaman almasının tek bir nedeni vardı. Bu da Newton’un tenkit edilmeye tahammülü olmayan bir karaktere sahip olmasından başka birşey değildi. Çalışmalarına bir itiraz gelecek diye hep huzursuzluk duyardı.

Newton’un en mühim buluşları diferansiyel ve integral hesaptı. Isaac Newton’u tarihin en büyük üç matematikçisinden biri yapanda bunlardı. Bu kavramlar neticesinde çok büyük rahatlıklar ortaya çıkarıldı. Büyük bir fizikçi olan P. Berkeley bu kavramlar için sonraları şöyle dedi:

Diferansiyel ve integral hesap her kapıyı açar. Bu öyle bir anahtardır ki onun aracılığıyla modern matematikçiler, geometrinin ve sonuç olarak doğanın sırlarını keşfeder.

Newton’un bu buluşları yaptığı senelerda Gottfried Wilhelm Leibnitz de aynı kavramlar üstüne çalışıyordu. Leibnitz ve Newton buluşlarını yardımlaşarak daha da ilerletmeye başladılar. Birbirlerinin niteliklerini çok iyi biliyor ve taktir ediyor olmaları çalışmalarına hız kattı.

Newton, tarihdeki diğer bilimadamlarına kıyasla değişik bir hayat yaşadı. Bir çok bilimadamının hayatı zorluk ve sıkıntılarla geçmesine karşın, Newton uzun seneler boyunca rahat ve mutlu bir yaşam sürdü ve yaptıkları yaşadığı zamandade takdir gördü.

Isaac Newton 20 Mart1727‘de, 85 yaşında yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu