Biyografi

İshak Alaton Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

İshak Alaton kimdir?, İshak Alaton kaç yaşında?, İshak Alaton evi nerede?, İshak Alaton nerelidir? İshak Alaton ev adresi?, İshak Alaton kaç yaşında?, İshak Alaton nerede oturuyor?, İshak Alaton nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için İshak Alaton hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Eylül.192711.Eylül.2016 senesinde doğan İshak Alaton şu an için 89 yaşında ve Başak burcundandır. İshak Alaton doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

İshak Alaton Kimdir? – İshak Alaton Evi Nerede? – İshak Alaton Nerede Oturuyor?

İshak Alaton Kimdir?, evi nerede?

Alarko Şirketler Topluluğu yönetim kurulu başkanı idi

İshak Alaton, 1927 senesinde Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul‘da doğmuştur. Türkiye vatandaşıdır. Babası Hayim Alaton’dur. İlkokul ve liseyi Şişli Terakki’de ve Saint Michel’de okudu. 1946 senesinde liseden mezun oldu. Yoksulluk yüzünden liseden sonra tahsil hayatına devam edemedi. Askerliğini 1947-1948 senelerında yedek subay olarak Polatlı Topçu Okulu’nda yaptı. Askerlik görevinden döndükten sonra, ailesine maddi destek olabilmek için bir iş yerinde getir götür işlerine bakarak çalışmaya başladı. Daha sonra 1951 senesinde bir halde İsveç Konsolosu ile tanışıp, İsveç‘te bir lokomotif fabrikasında kaynakçılık yapmaya gitti. Bir yandan da Üniversite tahsilini bitirdi.

6 – 7 Eylül 1955 hadiselerindan sonra Ekim 1955 ayında İsveç’e göç edip yerleşen bir kardeşi mevcuttur. Bir daha Türkiye’ye hiç dönmemiştir.

İshak Alaton, yedek subay olarak askerlik görevini Polatlı’da tercüman olarak yaptı.

1954 senesinde İsveç’ten İstanbul’a döndüğünde Üzeyir Garih ile birlikte Alarko Holding’in temellerini attı. Alarko Holding, 1954 senesinde İshak Alaton ve Üzeyir Garih tarafından İstanbul‘da bulunan ‘Bankalar Caddesi Vefai Hanı’nda kurulmuştur. Alarko ismi; AL alım ve satım AR araştırma ve geliştirme, KO komple tesisler kurma manasına gelmektedir. Alaton ailesi, halen Alarko Holding’in %50 hissesi sahibidirler ve Şirket yönetimi çoğunlukla Garih Ailesi’nin elindedir. İshak Alaton 15 Mayıs 2015 tarihinde Alarko Şirketler Topluluğu yönetim kurulu başkanlığı görevini Üzeyir Garih‘in küçük oğlu İzzet Garih’e devretmiştir. İshak Alaton’un oğlu Vedat Aksel Alaton Başkan Vekilidir.

1958 senesinde İsveç’ de Margarete von Proschek ile evlendi. İshak Alaton, ayrı yaşadığı ama boşanmadığı bu eşinden Leyla Alaton Günyeli (d. 1961) ve Vedat Aksel Alaton (d. 1963) adlarında iki çocuğu mevcuttur.

8 Ağustos 2014 tarihinde Alarko’nun eski İthalat Koordinatörü Doğan Kasadolu’nun suç açıklamasu üzerine, 15 Eylül 2015 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, iş adamı İshak Alaton hakkında ‘paralel devlet yapılanmasına maddi ve manevi destek sağladığı’ gerekçesi ile inceleme başlattı.

2012 senesinde İshak Alaton’un hayat öyküsünün anlatıldığı, Mehmet Gündem’in kaleme aldığı Lüzumlu Adam İshak Alaton isimli kitap ve sonrasında, Lüzumsuz Adam İshak Alaton adlı kitap bunun yanında Türkiye’nin yakın tarihinin bir belgeseli gibi. Kitabın yazarı Mehmet Gündem ise de metin İshak Alaton’un ağzından anlatılmış.

11 Eylül 2016 tarihinde İstanbul‘da 89 yaşında ölmüştür.

Hakkında yazılan Kitaplar :
2012 – Lüzumlu Adam İshak Alaton (Yazar : Mehmet Gündem)
2012 – Lüzumsuz Adam İshak Alaton (Yazar : Mehmet Gündem)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün