Biyografi

İsmail Keskinoğlu Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

İsmail Keskinoğlu kimdir?, İsmail Keskinoğlu kaç yaşında?, İsmail Keskinoğlu evi nerede?, İsmail Keskinoğlu nerelidir? İsmail Keskinoğlu ev adresi?, İsmail Keskinoğlu kaç yaşında?, İsmail Keskinoğlu nerede oturuyor?, İsmail Keskinoğlu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için İsmail Keskinoğlu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.190018.Nisan.2001 senesinde doğan İsmail Keskinoğlu şu an için 101 yaşında ve burcundandır. İsmail Keskinoğlu doğum yeri ise Drama, Yunanistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

İsmail Keskinoğlu Kimdir? – İsmail Keskinoğlu Evi Nerede? – İsmail Keskinoğlu Nerede Oturuyor?

İsmail Keskinoğlu Kimdir?, evi nerede?

1963 senesinde kurulan Keskinoğlu Şirketler Grubu’nun Kurucusudur.

İsmail Keskinoğlu, 1900 senesinde Yunanistan’ın Drama kasabasına bağlı Ravika köyünde yaşayan köklü Türk ailelerinden Fevzi Bey ve Hatice Hanım’ın ilk çocuğu olarak doğmuştur. Annesi genç yaşta ölünce babası ikinci evliliğini yapar. 1910 senesinde seferberlik ilan edilince, Fevzi Bey askere gider, bir daha dönemez. Bir süre sonra üvey anne, İsmail ve kız kardeşi Fatma’yı evden kovar. İsmail ve kız kardeşi uzun süre komşularının yanında yaşamlarını sürdürürler.

1921 senesinde, Yunanlı gençlerin bir gün İsmail’in fesini alıp Yunan serpuşu giydirme teşebbüsleri, İsmail’i çileden çıkarır. Çıkan büyük kavgada, İsmail elindeki çakı ile Yunan palelerinin yüzünü çizerek, bir anlık boşluklarından yararlanıp kaçar ve bir Türk nalbandın yanına sığınır. Yunanlı gençler İsmail’i yaşamını kaybettirme kararı alırlar. Yakınları tarafından yapılan “Hemen kaç yoksa yaşamını kaybettirecekler” uyarısı üzerine, onyedi gün saklanan İsmail, büyük gizlilik içinde Dedeağaç’a getirilir. İsmail Rum sandalcı ile yapılan 250 sarı lira pazarlığın sonrasında, hiç bilmediği topraklara doğru yol alır ve Enez’e varır. Tam yirmibir günlük yolculuğun sonrasında, İstanbul’a varan İsmail, daha sonra tren raylarını takip ederek Yunanistan’dan göç eden Türklerin yaşadığı Adapazarı’nın Sarıdoğan kasabasına varır.

İsmail burada yaşamaya başlar. Bir müddet sonra zengin bir aileye mensup olan Esma Hanım ile evlenir. 4 çocuğu olur fakat çok küçük yaşlarda hepsi ölür. Daha sonra Yıldız ve Sevdiye adında iki kızı olur. Kayınpederi ile tütün ekim işi yapar. ManisaAkhisar’a taşınarak tütün ekme işini genişleterek büyütür. 3-4 yıl içinde 100 dönüm tütün ekecek refaha ulaşır. Tütüncülüğün bunun yanında taşımacılık işine de başlayan Keskinoğlu, kısa bir sürede zeytin taşımacılığında da aranan bir isim haline gelir.

Gün gelir tütünleri mavi küf hastalığına yakalanır ve iflas eder. Çalışmak üzere 1938 senesinde Manisa’dan Erzurum’a giden Keskinoğlu, burada aradığı iş ortamını bulamaz ve oradan Adana’ya gider. Adana’da bir demirci atölyesine işçi olarak girer. Daha sonra Hatay, İskenderun’a geçerek orada at arabası tamir dükkanı açıyor. Akhisar’a dönmeye karar verir ve yanında İskenderun’da Fransızlardan aldığı bıçkı makinesi ile 1948 senesinde Akhisar’a geri döndü.

İsmail Keskinoğlu, ilk eşi Esma hanımdan 1948 senesinde boşandı. Kısa bir zaman sonra Zeliha Hanım ile evlendi. Fevzi, Feruzan, Ferihan ve Mehmet adlarında çocukları oldu.
Bıçkıcılık, kerestecilik ve marangozluk da yapmaktadır. bir gün eve getirilen bir Denizli horozu ve iki tavuk ile seneler sonrasının imparatorluğunun ilk temellerini atar. Kısa süre sonra yumurta ticaretine başlayan Keskinoğlu, oğlu Fevzi’nin ısrarı üzerine, 1963’te minyatür bir tavuk çiftliği kurar. İki tavuk bir süre sonra 30 tavuk olur.

Zaman içinde, yer tavukçuluğundan kafes tavukçuluğuna geçme kararı alınır ve kurulan atölyede kafes imalatına başlanır. Seri ve bilinçli çalışma aracılığıyla Türkiye’de kafes hususunda da aranılan firma noktasına gelinmiştir. Kafes imalatı hızla büyümektedir. Bu sebeple büyüme kararı alınır ve Akhisar’ın hemen yanındaki Kayalıoğlu Kasabası’nda 60 dönüm arazi satın alınarak 10 bin kapasiteli kümeslerle kafeste yumurta tavukçuluğuna geçilir.

Daha sonra, tavukçuluk sektöründe tam entegrasyona geçme kararı alınır ve sırasıyla: saatte 8 ton yemi üreten Keskinoğlu Yem Fabrikası hizmete girer, her biri 35 bin yarka kapasiteli 13 kümeste yarka üretimi başlar, yem fabrikasının kapasitesi saatte 30 tona çıkar, yılda 100 milyon adet yumurta kabının üretildiği viol fabrikası devreye girer, etlik piliç yetiştirme kararı alınarak kapalı sistem damızlık yetiştirme kümesleri üretime geçer, yılda 30 bin ton üretim Keskinoğlu Piliç İşleme ve Değerlendirme Entegre Tesisleri açılır, artan talebe bağlı olarak el değmeden yumurta üretiminin yapıldığı, 10 katlı tam otomatik kümesler devreye girer.

Türkiye’deki ilk tam entegre tavukçuluk kuruluşu olan şirket, Türkiye’de bulunan mühim beyaz et ve yumurta üreticilerinden biridir.

1995 senesinde İsmail Keskinoğlu İlköğretim Okulu ve 2004 senesinde eşi adına olan Zeliha Keskinoğlu İlköğretm Okulu’nu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlamıştır.

İsmail Keskinoğlu, 18 Nisan 2001 tarihinde 101 yaşında yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün