Biyografi

İzzet Melih Devrim Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

İzzet Melih Devrim kimdir?, İzzet Melih Devrim kaç yaşında?, İzzet Melih Devrim evi nerede?, İzzet Melih Devrim nerelidir? İzzet Melih Devrim ev adresi?, İzzet Melih Devrim kaç yaşında?, İzzet Melih Devrim nerede oturuyor?, İzzet Melih Devrim nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için İzzet Melih Devrim hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Haziran.188715.Haziran.1966 senesinde doğan İzzet Melih Devrim şu an için 79 yaşında ve İkizler burcundandır. İzzet Melih Devrim doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

İzzet Melih Devrim Kimdir? – İzzet Melih Devrim Evi Nerede? – İzzet Melih Devrim Nerede Oturuyor?

İzzet Melih Devrim Kimdir?, evi nerede?

Türk şair, romancı ve oyun yazarı.

Babası, Kudüs defterdarı Hattatzade Mustafa Esat Bey (Mustafa Esat Bey, Kudüs’e gelmeden önce 1880’lerin ortalarında Girit defterdarıdır), annesi ise Girit’te arazi zengini Uzun Melek Bey’in (Uzun Melek Bey, Girit’in Hanya bölgesinde üç köy sahibi olduğu gibi, bütün Akdeniz ülkeleri içinde, Yemen kahvesinin tek bayiidir) kızı Saniye Hanım olan İzzet Melih, 6 Haziran 1887‘ de İstanbul‘da dünyaya geldi. (Dedesi, dönem şairlerinden Rıdvan Ağa’dır.)

İlkokulu Kudüs’te okuyan İzzet Melih, sonradan İstanbul’a Galatasaray Lisesine gönderildi. Galatasaray Lisesinden mezun oldu. Liseyi bitirince, hukuk öğrenimi için Paris’e gitti.

İzzet Melih, Paris dönüşünde Fransızların sahip olduğu Reji İdaresi’nde; Genel sekreterlik, genel müdür vekilliği ve direktörlük görevlerinde bulundu. Şirketin Genel Müdürü Mösyö Weil, İzzet Melih’in hem koruyucusu hem de örnek aldığı insan oldu.

İzzet Melih, Şişli‘deki evinin karşısında oturan Saniye Hanımla tanıştı. Saniye hanım, iki küçük kızının babası olan yaşlı kocasını boşayarak İzzet Melih ile evlendi. Birinci Dünya Savaşından sonra İzzet Melih, karısı Saniye Hanım’la Avrupa seyahatine çıktı. İtalya’da İspanyol gribine yakalanan Saniye Hanım, hastanede kendisine bakan doktorla ilişki kurdu ve orada kaldı. İzzet Melih, büyük bir düş kırıklığıyla İstanbul’a döndü ve yaşadığı kötü günlerin arkasından Şakir Paşa’nın kızı Fahrelnisa Zeid ile evlendi. Çiftin bu evlilikten iki çocukları dünyaya geldi: Nejat Melih Devrim ve tiyatro sanatçısı Şirin Devrim.

İzzet Melih tasarruflarını, New York Borsası’nda değerlendirdiği zamanda borsa çöktü. Fahrelnisa Zeid‘nın İzzet Melih’in, küçük bir çocuk gibi kucağına kapanıp ağladığını dile getirdiği bu zaman içinde, bireylerin kehanetlerini boşa çıkarmak için, danslı bir çay daveti planladılar. Hatta davetiyeleri şık giyinip, İtalyan şoför Manuel’in kullandığı Alfa Romeo arabalarıyla ahbaplarına kendileri dağıttılar (Daha sonraki günlerde ilk önce piyano, sonra da arabasını satmak zorunda kaldı). Bu tatsız dönemi geride bırakmak maksadıyla, Park Otel’in karşısına düşen, Hayırlı Apartmanına taşındılar. 1933 senesinde Fahrelnisa Zeid ile Fahrelnisa Zeid‘in, Irak Kralı I. Faysal’ın küçük kardeşi Zeyd ile olan ilişkisi sebebiyle ayrıldılar.

İzzet Melih, Cumhuriyetin kurulmasıyla başlayan reformlar sonucu, yabancıların sahip olduğu şirketler millileştirilmeye başlandığı zamanda, Osmanlı Tütün Şirketi yani Reji İdaresindeki işini kaybetti.

İstanbul Tramvay Şirketi idare meclisi kullanıcı hesabı, Elektirik Şirketi yazıişleri müdürlüğü (1930-1938), Anadolu Ajansı müdürlüğü (1951) yaptı. Harp Akademisi‘nde Fransızca öğretmenliğinde bulundu.

Fransız diliyle alakalı çalışmaları sebebiyle Paris Edebiyat Fakültesi tarafından edebiyat doktorluğu verilen (1938), Paris Yazarlar Birliği devamlı kullanıcı hesabıne seçilen (1957) İzzet Melih, Paris’te Les Annales Politique et Litéraires dergisinin açtığı bir düzyazı müsabakasında ikincilik kazanınca (1905) dikkatleri çekmiş, Fecr-i Ati topluluğuna katıldıktan sonra yazdığı romanlarında, duygusal aşkları konu almış, anlatım yönünden da betimlemelerle yüklü, süslü bir dil benimsemiştir.

İzzet Melih, 1966‘da İstanbul’da Alzheimer hastalığından vefat etti.

Eserleri :
Roman :
1915 – Tezat
1918 – Sermet

Hikâye :
1922 – Hüzün ve tebessüm
1938 – Her güzelliğine aşık

Oyun :
1912 – Leila (Paris)

İnceleme:
1924 – Henri Bataille (Fransızca)

Çeviri:
1910 – Antere
1944 – Fantasio ve Lorenzaccio
1955 – Meşaleler

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün