Biyografi

J. K. Rowling Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

J. K. Rowling kimdir?, J. K. Rowling kaç yaşında?, J. K. Rowling evi nerede?, J. K. Rowling nerelidir? J. K. Rowling ev adresi?, J. K. Rowling kaç yaşında?, J. K. Rowling nerede oturuyor?, J. K. Rowling nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için J. K. Rowling hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 31.Temmuz.1965 senesinde doğan J. K. Rowling şu an için 56 yaşında ve Aslan burcundandır. J. K. Rowling doğum yeri ise Yate, South Gloucestershire, Bristol, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

J. K. Rowling Kimdir? – J. K. Rowling Evi Nerede? – J. K. Rowling Nerede Oturuyor?

J. K. Rowling Kimdir?, evi nerede?

Harry Potter adlı fantastik roman serisinin yazarıdır.

J. K. Rowling, 31 Temmuz 1965 tarihinde Yate, South Gloucestershire, Bristol, İngiltere’de doğmuştur. Babası Peter, Bristol’daki Rolls Royce şirketinde uçak mühendisiydi. Annesi Anne ise, Wyedean Comprehensive’in kimya departmanında teknisyendi. Asıl adı Joanne Rowling’dir. Joanne Kathleen Rowling adını kullanan kadın yazar; Kathleen ismi kendisine verilen bir ad olmamasına rağmen, büyükannesinin onuruna bu adı almıştır. Gloucestershire’daki St Michael İlkokulu’nda okudu, dokuz yaşındayken ailesiyle birlikte önce Bristol’e, daha sonra da Güney Galler’deki Chepstow’a taşındı. Liseyi Wyedean Comprehensive’de okudu. Exeter Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Exeter Üniversitesinde okurken eğitimi için Paris’te bir yıl yaşadığı sırada evini; bir İtalyan, bir Rus ve bir İspanyol ile paylaştı.

Edinburgh Üniversitesi‘nde yüksek lisans yaptı ve 1996 senesinde mezun oldu.

J. K. Rowling’in ilk yazdığı 6 yaşındayken yazdığı “Tavşan” adlı hikâyesidir. On bir yaşına geldiğinde de konusu, yedi tane lanetli elmas ve onlara sahip olan insanlar olan ilk romanını yazdı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Londra‘ya yerleşerek araştırmacı ve Uluslararası Af Örgütü’nün Londra Ofisinde iki dil bilen bir sekreter olarak çalışmaya başladı. 1990 senesinde 25 yaşında iken hafta sonu ev bakmak için gittiği Manchester‘dan Londra‘ya dönerken uzun bir tren yolculuğu esnasında Harry Potter düşüncesini buldu ve o akşam ilk kitabı yazmaya başladı fakat tabi ki bitirmek senelerını aldı. Harry Potter’a dair çok fazla hayal kurmaktan dolayı işinden kovuldu.

1991 senesinde Londra‘dan sonra İngilizce öğretmenliği yapmak üzere Portekiz‘e taşındı. Aldığı kıdem tazminatı, önündeki birkaç yıl boyunca kitabı yazmaya odaklanmasına yardımcı oldu. Kitap ise 1997’de yayınlandı. Bu senelerda 16 Ekim 1992’de Portekizli televizyon muhabiri Jorge Arantes ile evlendi ve Jessica Isabel Rowling Arantes (d. 27 Temmuz 1993) adında bir kızı oldu. 17 Kasım 1993 tarihinde ayrıldılar fakat boşanmaları 1995 yılını buldu. 1995 senesinde halen kitabı bitirmemişken kendisine klinik depresyon teşhisi kondu.

J. K. Rowling, 1993 senesinin Aralık ayında kız kardeşinin yanına İngiltere’de Edinburgh‘a taşındı. Bu zamanda işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı’nı burada şimdi bir Çin lokantası olan Nicolson’s Café’de bitirdi. Bunun yanında Edinburgh Üniversitesi‘nde yüksek lisans yaptı ve 1996 senesinde mezun oldu.

Adını “J. K. Rowling” şeklinde kısaltmasında ilk kitabın yayımcısı Bloomsbury’nin etkisi mevcuttur. Yayınevi, erkek okuyucuların, kadın bir yazarı okumaktan çekinebileceğini düşünerek yazarın erkek olduğu izlenimi uyandırmak için adının “J. K. Rowling” şeklinde yazılmasını tercih etmiştir.

Kitapların İngiltere‘deki ilk başarısından sonra, Amerikalı bir şirket olan Scholastic Amerika‘da yayınlama hakları için dikkate değer bir miktar (£ 100,000) ödemeyi kabul etti. 1998’de, Warner Bros, kitapların film haklarını yedi rakamlı bir çek ile aldı. Filmler kitapların başarısını arttırdı ve Harry Potter’ı en fazla tanınan medya ürünlerinden biri haline getirdi.

J. K. Rowling, 16 Ekim 1992 tarihinde Portekizli gazeteci Jorge Arantes ile evlendi. Jessica Isabel Rowling Arantes (d. 27 Temmuz 1993) adında bir kızı oldu. 17 Kasım 1993 tarihinde ayrıldılar fakat boşanmaları 1995 yılını buldu.

J. K. Rowling, ikinci evliliğini 26 Aralık 2001 tarihinde İskoç bir doktor olan Neil Murray ile yaptı. Jessica Isabel Rowling Arantes (d. 27 Temmuz 1993), Mackenzie Jean Rowling Murray (d. 23 Ocak 2005), David Gordon Rowling Murray (d. 24 Mart 2003) adlarında 2 çocuğu mevcuttur. J. K. Rowling ailesi ile beraber İskoçya, Edinburgh’da yaşamaktadır.

J. K. Rowling, Guguk Kuşu, İpek Böceği ve Career of Evil adlarındaki polisiye türündeki üç eserini Robert Galbraith mahlasıyla yazdı.

Harry Potter serisi tüm dünya çapında 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. J. K. Rowling ise kitap yazarak dolar milyarderi olan ilk yazar ve Birleşik Krallık‘ın en zengin kadını unvanlarını elde etti. Servetiyle Uluslararası PEN Kulübü gibi kurumlara ve Birleşik Krallık İşçi Partisi’ne yüklü miktarda bağışlar yapmıştır.

2015 senesinde birkaç yazarla birlikte tiyatro metni olarak Harry Potter ve Lanetli Çocuk eserini hazırlamıştır. Daha sonra kitap haline getirilen tiyatro oyunu, kısa bir sürede büyük satış başarısı yakalamıştır.

2017 senesinde, Forbes’a göre, 650 milyon $ serveti mevcuttur. 2010 senesinde J. K. Rowling’in 10 milyon sterlinlik bağışıyla annesinin adına kurduğu nöroloji araştırmaları merkezine 2019 senesinde da 15,3 milyon sterlin bağışladı.

Büyük hayran kitlesine sahip olan kült serisi Harry Potter kitap serisi beyaz perdeye de uyarlanmıştır.

Kitapları :
Harry Potter serisi
1. Harry Potter ve Felsefe Taşı (26 Haziran 1997)
2. Harry Potter ve Sırlar Odası (2 Temmuz 1998)
3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (8 Temmuz 1999)
4. Harry Potter ve Ateş Kadehi (7 Temmuz 2000)
5. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (21 Haziran 2003)
6. Harry Potter ve Melez Prens (16 Temmuz 2005)
7. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları (21 Temmuz 2007)
8. Harry Potter and the Cursed Child (Harry Potter ve Lanetli Çocuk )(Ekim 2015)

Seriye ek eserleri:
1. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (2001)
2. Çağlar Boyu Quidditch (2001)
3. Ozan Beedle’ın Hikâyeleri (2007)
4. Harry Potter and the Cursed Child (konsept) (2016)
5. Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists (2016)
6. Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies (2016)
7. Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide (2016)
8. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (senaryo) (2016)

Diğer kitapları :
Boş Koltuk (roman) (2012)

Cormoran Strike serisi :
1. Guguk Kuşu (roman) (Robert Galbraith mahlasıyla) (2013)
2. İpek Böceği (roman) (Robert Galbraith mahlasıyla) (2014)
3. Career of Evil (Robert Galbraith mahlasıyla) (2015)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün