Biyografi

Jacopo da Pontormo Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Jacopo da Pontormo kimdir?, Jacopo da Pontormo kaç yaşında?, Jacopo da Pontormo evi nerede?, Jacopo da Pontormo nerelidir? Jacopo da Pontormo ev adresi?, Jacopo da Pontormo kaç yaşında?, Jacopo da Pontormo nerede oturuyor?, Jacopo da Pontormo nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Jacopo da Pontormo hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 24.Mayıs.149402.Ocak.1557 senesinde doğan Jacopo da Pontormo şu an için 63 yaşında ve İkizler burcundandır. Jacopo da Pontormo doğum yeri ise Empoli, İtalyaFloransa, İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Jacopo da Pontormo Kimdir? – Jacopo da Pontormo Evi Nerede? – Jacopo da Pontormo Nerede Oturuyor?

Jacopo da Pontormo Kimdir?, evi nerede?

Ressam Jacopo da Pontormo, Yüksek Rönesans’ın klasikçiliğinden uzaklaşarak arada bir erken maniyerizm olarak tanımlanan daha kişisel ve anlatımcı bir üslup yaratmıştır.

Jacopo da Pontormo, 24 Mayıs 1494 tarihinde Empoli, İtalya’da ressam Bartolommeo Carrucci’nin oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Jacopo Carucci’dir.

Jacopo da Pontormo, biyografi yazarı Giorgio Vasari’ye göre Leonardo da Vinci’nin, sonrasında da Mariotto Albertinelli ve Piero di Cosimo’nun yanında çıraklık yaptı. İlk dönem yapıtlarına daha çok, 18 yaşında yanında çalışmaya başladığı Andrea del Sarto’nun etkileri yansıdı.

1518 senesinde Floransa’daki 5. Miehele Visdomini Kilisesi altar panosunu bitirdi.

Jacopo da Pontormo, Michelangelo Buonarroti’nin sanatından esinlenerek ve çevre çizgilerine ağırlık vererek aydınlık bir resim üslubu ortaya koymuştur. Siluetleri vurgulamayı seven sanatçı maniyerist üslupla çalışmıştır.

Jacopo da Pontormo’nun huzursuz ve değişken kişiliği, onu yeni deneylere itmiştir. Zaman zaman Albrecht Dürer’in baskı resimlerinden de etkilenen ressam, hafif ve soğuk tonlar içeren bir renk yelpazesi içinde dolambaçlı şekiller ortaya koymuştur.

1545 senesinden sonra San Lorenzo kilisesinin apsisini süslemiştir. Burada on yıl boyunca şaşırtıcı ve grift, anıtsal bir etki taşımayan ve hiçbir başarı kazanmayacak düzenlemeler üzerinde çalışmıştır.

Jacopo da Pontormo’nun “Çarmıhtan İndiriliş” resmi mühimdir. Burada yapısalcı bir anlayışla dairesel bir hareket, kompozisyona egemendir. Renk tercihleri de natüralist bir eğilim göstermez ve böylece soyut resmin renk tercihlerine doğru gider. Maniyerist sanat ve onu uygulayan sanatçılar, ilerici ve o denli de etkili bir Rönesans karşıtlığını kullanmışlardır. Pontormo da bundan yararlanmıştır.

Daha çok dinsel konuları işleyen Jacopo da Pontormo’nun yaptığı bir çok portre resimleri de mevcuttur. 1521 senesinde Medici ailesi tarafından Poggio a Caiano’daki villayı mitolojik konulu resimlerle bezemekle vazifelendirildi. 1522- 1525 senelerında Floransa yakınlarındaki Certosa Manastıra için yaptığı “Isa’nın Çektikleri” dizisinde o sıralarda oymabaskıları ve ağaçbaskıları İtalya’da elden ele dolaşan Albrecht Dürer’den etkilendi. Olgunluk dönemi üslubunun en yetkin örneği bu dizinin hemen sonrasında Floransa’daki Santa Felicità Kilisesi için yaptığı “Isa’nın Çarmıhtan İndirilmesi”dir.

Son senelerında bir münzevi gibi yaşayan Jacopo da Pontormo’nun son 10 senesinde üzerinde çalıştığı San Lorenzo Kilisesi freskleri günümüz de yalnızca çizimlerden bilinmektedir. Bu çalışmalarda Michelangelo Buonarroti’nin etkileri görülür.

Jacopo da Pontormo, 2 Ocak 1557 tarihinde Floransa, İtalya’da 63 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün