James Gregory Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

James Gregory kimdir?, James Gregory kaç yaşında?, James Gregory evi nerede?, James Gregory nerelidir? James Gregory ev adresi?, James Gregory kaç yaşında?, James Gregory nerede oturuyor?, James Gregory nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için James Gregory hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1638??.Ekim.1675 senesinde doğan James Gregory şu an için 37 yaşında ve burcundandır. James Gregory doğum yeri ise Aberdeen, İskoçyaEdinburgh, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MatematikçiFizikçi olarak devam ettirmektedir.

James Gregory Kimdir? – James Gregory Evi Nerede? – James Gregory Nerede Oturuyor?

James Gregory Kimdir?, evi nerede?

James Gregory, 1638 senesinde Aberdeen’da doğmuştur. Annesi Janet Anderson, babası John Gregory’dir.

İskoçya, Aberdeen’da bulunan Marischal College’da öğrenim gördü ve 1657 senesinde mezun oldu. 1662′de Londra’ya gitti.

1663 senesinde yazıp paylaştığı Optica Promota (Optiğin Gelişimi) adlı eseriyle ünlendi. 1664-1668 senelerı içerisinde İtalya, Venedik’de Padova Üniversitesi’nde matematik hususunda incelemelerde bulundu. 1668 senesinde ülkesi İskoçya’ya dönerek Saint Andrews kentindeki St Andrews Üniversitesi’ne matematik profesörü olarak atandı. 1674′te Edinburgh Üniversitesi Matematik Kürsüsü Başkanlığına getirildi.

İlk kitabı Optiğin Gelişimi’nde sonraları kendi adıyla anılacak olan (Gregory Yansıtıcısı) ilk yansımalı teleskop düşüncesini ortaya atan ve daha sonraki çalışmalarında yüksek hesabın temel teoremini ispatlamayı başardı.

Arı geometri ve analitik geometri ile ilgilendi. Pi rakamının değerini yeniden hesapladı. Yay ve teğet serisi açılımlarını buldu. Özellikle diferansiyel ve integral hesap üzerinde çalışmaları mevcuttur.

Dünyanın uydusu olan Ay’da bir kratere onun adı olan “Gregory” adı verilmiştir.

James Gregory, bir ressam kızı olan Elrick ile evlendi. James adında bir oğlu oldu.

James Gregory, 1675 senesinin ekim ayında İngiltere’nin Edinburgh kentinde 37 yaşında bir felç geçirdi ve yaşamını kaybetti.

Başlıca Eserleri:
1663 – Optica Promota (Optiğin Gelişimi)
1667 – Vera Circuli et Hyperbolae Quadratura (Daire ve Hiperbolün Doğru Kareleştirilmesi)
1668 – Geometriae Pars Universalis (Geometrinin Evrensel Bölümü)
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün