Biyografi

James Madison Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

James Madison kimdir?, James Madison kaç yaşında?, James Madison evi nerede?, James Madison nerelidir? James Madison ev adresi?, James Madison kaç yaşında?, James Madison nerede oturuyor?, James Madison nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için James Madison hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 16.Mart.175128.Haziran.1836 senesinde doğan James Madison şu an için 85 yaşında ve Balık burcundandır. James Madison doğum yeri ise Belle Grove, Virginia, ABDMontpelier, Virginia, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

James Madison Kimdir? – James Madison Evi Nerede? – James Madison Nerede Oturuyor?

James Madison Kimdir?, evi nerede?

James Madison, Amerika Anayasası’nın babası olarak bilinmektedir ve Bill of Rights’ın yazarıdır. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlarının 4.südür.

James Madison, 16 Mart 1751 tarihinde Belle Grove, ABD’de Nelly ve James Madison Sr. Çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Annesinin doğum için kendi anne ve babasının çiftliğine dönmesi sebebiyle Port Conway, Virjinya yakınlarında Belle Grove (Port Conway, Virjinya) çiftliğinde dünyaya geldi. On iki kardeşin en büyüğüydü. Babasının Orange Virjinya’daki çiftliğinde büyüdü. Zamanla daha çok toρrak ve köle edinerek; 2000 dönüm, Piedmont Virjinya’da Orange Bölgesinin en büyük toρrak sahibi ve ileri gelen yurttaşı oldu.

Bu senelerda güney kolonileri bir köle toρlumuna dönüşmüş; köleler ekonomiyi güçlendirmiş ve köle sahiρleri siyasal eliti oluşturmuştu. 11 yaşından 16’sına kadar genç “Jemmy” Madison, Virjinya Tidewater bölgesindeki King ve Queen İdari Bölgesi içinde bulunan Innes çiftliğinde bir öğretmen olan Donald Robertson’un gözetimi altında öğretim görmeye yollandı. Robertson, güneyde fazlasıyla mühim çiftlik sahibi ailenin çocuğunun öğretmenliğini yaρmış İskoçyalı bir öğretmendi. Madison, Robertson’dan matematik, coğrafya ile özellikle yetkinleşeceği Latince gibi klasik ve modern dilleri öğrendi. Onaltı yaşında, Montpelier’e geri döndü. Üniversite için Rahip Thomas Martin ile iki yıllık bir çalışma kursuna başladı.

1769 tarihinde New Jersey Koleji’ne; (günümüzde Princeton Üniversitesi) gitti. 1771 senesinde mezun oldu. 1772 senesinin baharında Montpelier’e dönen kadar Princeton’da Üniversite Başkanı John Witherspoon gözetiminde İbranice ve siyaset felsefesi çalıştı. İbraniceyi gayet akıcı biçimde konuşmaya başlamıştı

1774’te Madison, yerel milis kuvvetlerini denetleyen bir yurtsever devrim öncesi grup olan Güvenlik Komitesi’nde görev aldı. Aile serveti aracılığıyla kamu hizmetine adanmış bir hayatın ilk adımı bu oldu. 1775 Ekim’inde sağlık nedenleriyle savaşa katılamasa da Orange County milislerinde yüzbaşı olarak vazifelendirildi. Amerikan Bağımsızlık Savaşı esnasında Madison, Virjinya Eyaleti Meclisi’nde (1776-1779) görev yaptı ve Thomas Jefferson tarafından gözetilen bir yakın çalışma arkadaşı oldu.

Daha önce Virjinya’da Baptist inancındakilerin, kurulu Anglikan Kilisesi’nden izin almaksızın ibadet gerçekleştirdikleri için tutuklanmaları ile gördüğü zulmü gözlemlemişti. Baptist Elijah Craig ile Virjinya’da dini özgürlüklerin anayasa güvencesine alınmasını destekleme hususunda işbirliği yaptı. Bu onun dini özgürlük hakkındaki düşüncelerini yaygınlaştırmasına yardım etti; daha sonra bunu Anayasa ve Haklar Bildirgesi’ne uyguladı. Madison, 1786 tarihinde onaylanan Virjinya Dini Özgürlük Yasası’nı Thomas Jefferson ile beraber hazırlarken Virjinya siyasetinde önem kazandı. Yasa İngiltere Kilisesi’nin yetkilerini daraltırken dini konularda devletin ytesirini kaldırdı.

Amerika Birleşik Devletlerinin 4. Başkanı, siyaset felsefecisi ve devlet adamıdır. 163 cm uzunluğunda ve asla 45 kilogramı aşmayan kilosu ile en minik Amerikan Başkanıydı.

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası ve Haklar Bildirisinin taslağının hazırlanması ve savunulmasında, en önde yer alması sebebiyle “Anayasanın Babası” olarak tanınmaktadır.

James Madison, Montpelier adını verdiği çiftliğini, Virjinya’nın Orange kasabasında kurdu ve hayatı boyunca yüzlerce köleye sahiplik yaptı. Hem Virjinya Temsilciler Meclisi hem de Anayasa Kongresi’nin öncülü olan Kıta Kongresi’nin bir üyesiydi. Anayasa Kongresi’nden sonra hem ülke çapında hem de Virjinya’da Anayasa’nın onaylanması için çalışan siyasi hareketin önderlerinden biri oldu. Alexander Hamilton ve John Jay ile beraber Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nın savunulmasında en mühim çalışmalardan biri olan Federalist Yazılar’ı hazırladı.

Anayasa hakkındaki tartışmalar esnasında önce kuvvetli bir Ulusal Hükümetten daha sonra ise, güçlü Eyalet Hükümetinden yana oldu; yaşamının sonlarına doğru ise, bu iki uç içerisinde bir görüşe sahip oldu.

1789’da Madison, yeni Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nde bir çok mühim kanun tasarısı hazırlayan önderlerden biri oldu. Anayasanın ilk on maddesini yazan kişi olarak dikkat çekti ve bundan dolayı Haklar Bildirisi’nin babası diye bilinmektedir.

Başkan George Washington ile birlikte yeni Federal Hükümeti kurmak için çok yakın çalıştı. Alexander Hamilton ve Federalist Parti ile 1791’de yollarını ayırınca, Thomas Jefferson ile birlikte Demokratik-Cumhuriyetçi Partiyi kurdu.

Yabancılara Uygulanacak ve İsyana Teşvik Ceza Yasalarına karşılık olarak Thomas Jefferson ve James Madison, eycihazların anayasaya uygun olmayan federal yasaları geçersiz kılabileceklerini savunan Kentucky ve Virjinya Önerilerini hazırladılar. Thomas Jefferson‘ın Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı (1801-09) zamanında, Madison ülke topraklarını iki katına çıkaran Louisiana’nın satın alımını gerçekleştirdi.

Thomas Jefferson’ın başkanlığı esnasında 2 Mayıs 1801 – 3 Mart 1809 tarihleri içerisinde Amerika Birleşik Devletleri 5. Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

James Madison, Thomas Jefferson’dan sonra 4 Mart 1809 – 4 Mart 1817 tarihleri içerisinde ABD Devlet Başkanlığı yapmıştır.

Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı’na karşı gerçekleştirilen diplomatik protestoların ve ticari ambargonun başarısızlığa uğramasının sonrasında ABD‘yi 1812 Savaşına soktu. ABD’nin kuvvetli bir ordusu ve finans sistemi olmadığı için savaş, yönetimsel bir bataklığa döndü. Bunun neticesinde bundan öncekilerde karşı olmasına rağmen Madison, daha kuvvetli bir Ulusal Hükümet, daha kuvvetli bir Ordu kadar ABD’nin İkinci Bankası adıyla bir ulusal bankanın kurulmasını destekledi.

Başkanlıktan ayrıldıktan sonra Montpellier’deki çiftliğine çekildi. Yaşamanın sonuna kadar eğitim, kölelik ve tarım poblemleriyla ilgilendi. Monroe öğretisini benimsemeye çalışanların önderi oldu. Son günlerinde politik vasiyeti niteliğinde olan Advice to my Country’yı (Ülkeme Öğütler) yazdı.

James Madison, 28 Haziran 1836 tarihinde Montpelier, Virginia, ABD’de 85 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1791 – United States Bill of Rights (Haklar Bildirisi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu