Biyografi

James Matthew Barrie Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

James Matthew Barrie kimdir?, James Matthew Barrie kaç yaşında?, James Matthew Barrie evi nerede?, James Matthew Barrie nerelidir? James Matthew Barrie ev adresi?, James Matthew Barrie kaç yaşında?, James Matthew Barrie nerede oturuyor?, James Matthew Barrie nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için James Matthew Barrie hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 09.Mayıs.186019.Haziran.1937 senesinde doğan James Matthew Barrie şu an için 77 yaşında ve Boğa burcundandır. James Matthew Barrie doğum yeri ise Kirriemuir, İngiltereLondra, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

James Matthew Barrie Kimdir? – James Matthew Barrie Evi Nerede? – James Matthew Barrie Nerede Oturuyor?

James Matthew Barrie Kimdir?, evi nerede?

Yazar James Matthew Barrie, İskoç romancı ve tiyatrocu yazardır, çok bi hayli beğeni alan “Peter Pan” adlı öyküsüyle ünlenmiştir.

James Matthew Barrie, 9 Mayıs 1860 tarihinde İngiltere’de İskoçya’nın Kirriemuir şehrinde on kardeşin dokuzuncusu olarak dünyaya geldi. Annesinin adı Margaret Ogilvy, babasının adı David Barrie idi. James Matthew Barrie, 6 yaşındayken 14 yaşındaki ağabeyi David, paten kayarken düştü ve yaşamını kaybetti. O günden sonra Barrie’nin yaşamında her şey değişti. Sırasıyla Glasgow, Forfar ve Dumfries akademilerinde okudu. Edinburgh Üniversitesi‘nden 1882 senesinde mezun oldu. 1919’da St. Andrews Üniversitesi, 1930’da Edinburgh Üniversitesi rektörü oldu.

Daha 6 yaşındayken, ölen ağabeyinden sonra annesinin bunalımdan çıkamayıp onu 13 yaşında ölen ağabeyinin yerine koyması ağabeyinden sonra bir ömür 13 yaşında kalmasına sebep olmuştur. James Matthew Barrie, pskojenik cücelik denen hastalık sebebiyle erişkin boyu 142 cm’e kadar uzayabildi.

1884 senesinde Nottingham Daily Journal gazetesinde ve 1885 senesinden beri de Londra‘da gazetecilik yaptı. Ölmek Daha İyi (1887) adlı ilk eseri Londra yaşamını anlatan bir taşlamadır. Eski Işık İdilleri (1888) ve Thrums’ta Bir Pencere (1889) adlı eserleriyle büyük bir başarı kazandı. Bu eserler, ince bir mizah duygusu ve içli bir gerçekçilikle İskoç köylülerinin hayat ve törelerini dile getirmektedir. Barrie’nin gerçek anlamda ilk romanı olan Küçük Rahip (1891) hadiseleri işleme, okuyucunun ilgisini uyanık tutma yönünden pek başarılı sayılmaz.

James Matthew Barrie, Peter Pan kişiliğini ilk defa 1902 senesinde kaleme aldığı “Peter Pan ile Wendy” adlı masal kitabında canlandırdı. Daha sonra 1904 senesinde, bir başka öykü olan “Peter Pan Kensington Bahçelerinde” adlı kitabında Peter Pan’ın bir başka macerasıni sözlerine ekledi.

James Matthew Barrie, hikâyelere canlılık veren zarif uslubuyla, ince mizah anlayışını tiyatroya da uyguladı.

1913 senesinde “sir” lük unvanı, 1922’de Yararlık Nişanı aldı.

James Matthew Barrie, 1929 senesinde Peter Pan’ın oyun ve kitabın tüm haklarını “Great Ormond Street Hospital for Sick Children” isimli çocuk hastanesine bağışladı.

1894 senesinde Mary Ansell ile evlendi. 1909 senesinde boşandı. Barrie, Mary Ansell’le 1894 senesinde evlendi ama hiçbir zaman onunla bir ilişki yaşamadı. “Ansell’in küçük çocuğu Barrie” olarak yaşadı. Yatağa yalnızca uyumak için girdi. Barrie, anılarında “Korkulu rüyalarımda evlendiğimi görüyorum ve titreyerek uyanıyorum.” diye yazıyordu. Karısı ona durmadan “Sen küçük bir çocuksun, büyümeyeceksin. Yetersizsin.” sözlerini tekrarlıyordu. Durumunu artık anlıyordu, o bir kadınla birlikte olmaktan mutlu olamazdı. Daha sonrasında eşi Barrie’yi aldattı ve ayrıldılar.

Eşinden ayrıldığı zamanlarda bu büyük eser kafasında iyice canlanmış ve kaleme almıştı. Barrie hiç büyümeyen bir çocuk olmak ve bir kuş olup bu çirkin dünya çapından kaçabilmeyi düşlemişti. Düşleri Peter Pan’la gerçekleşiyordu.

Eşine ve bir başkasına gösteremediği sevgiyi, çocuklara gösterebiliyordu. Çocuklarla beraberken mutlu oluyor, eğleniyordu.

“Peter Pan” romanının hüzünlü sonu, “Peter Pan ve Kensigton Bahçeleri” romanıyla başka bir boyuta taşınmıştı. Barrie, bu romanında eşiyle dolaşmaktan zevk aldığı Kensigton parkını mekan olarak seçmişti. Peter Pan’ın arkadaşının adı olan Wendy, yazarın ürettiği hayali bir isim olmasına rağmen sonradan çok tutulmuş, bir çok kimse bu ismi kız çocuklarına vermiştir.

James Matthew, Sir Arthur Conan Doyle, Jerome Klapka Jerome, Gilbert Keith Chesterton, Bernard Partridge, Birrel gibi tanınmış yazarlarla bir briket takımı kurmuştu. Adı “Allahaakbarriers” yani “Allahuekber”di.

James Matthew Barrie, 19 Haziran 1937 tarihinde Londra, İngiltere’de 77 yaşında ölmüştür.

Peter Pan, bir çok kez sinemaya uyarlanmıştır. 2005’te “Düşler Ülkesi” adıyla çekilen sinema filminde Johnny Depp, Kate Winslet, Julie Christie ve Dustin Hoffman gibi oyuncular rol aldılar.

Tiyatro oyunları :
1893 – Jane Annie: The Good Conduct Prize (Sir Arthur Conan Doyle ile birlikte)
1902 – The Admirable Crichton / Bulunmaz Uşak
1903 – Quality Street / Nitelik Sokağı
1903 – Şahane Crichton
1904 – Peter Pan
1917 – Dear Brutus / Kabahat Kendimizde
1920 – Mary Rose
1922 – Shall we Join the Ladies? / Hanımlara Katılalım mı?
1936 – The Boy David / Çocuk David

Kitapları :
1887 – Ölmek Daha İyi
1888 – Eski Işık İdilleri
1889 – A Window in Thrums /Thrums’ta Bir Pencere
1891 – The Little Minister / Küçük Rahip
1894 – Margaret Ogilvy
1900 – Tommy and Grizel
1902 – Küçük Beyaz Kuş
1904 – Peter Pan Kensington Bahçelerinde
1911 – Peter ile Wendy

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün