James Prescott Joule Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

James Prescott Joule kimdir?, James Prescott Joule kaç yaşında?, James Prescott Joule evi nerede?, James Prescott Joule nerelidir? James Prescott Joule ev adresi?, James Prescott Joule kaç yaşında?, James Prescott Joule nerede oturuyor?, James Prescott Joule nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için James Prescott Joule hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 24.Aralık.181811.Ekim.1889 senesinde doğan James Prescott Joule şu an için 71 yaşında ve Oğlak burcundandır. James Prescott Joule doğum yeri ise Salford, Manchester, İngiltereSalford, Manchester, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Fizikçi olarak devam ettirmektedir.

James Prescott Joule Kimdir? – James Prescott Joule Evi Nerede? – James Prescott Joule Nerede Oturuyor?

James Prescott Joule Kimdir?, evi nerede?

Isının mekanik iş ile olan ilişkisini keşfetti. Bu keşif, enerjinin korunumu teorisine ve oradan da termodinamiğin birinci kanunu’nun eldesini sağladı. SI sistemindeki iş birimi joule, onun adına ithafen verilmiştir.

James Prescott Joule, 24 Aralık 1818 tarihinde İngiltere Manchester’de sanayici bir aile olan Benjamin ve Alice Joule çiftinin dördüncü erkek çocukları olarak doğmuştur. Kendi kendini eğiterek araştırmalarına başladı. Çok genç yaşta, aileye ait bira fabrikasının sorumluluğunu üstlendi; ama içindeki bilimsel araştırma tutkusunun giderek ağır basması sebebiyle yirmi yaşında, bira fabrikasının yönetimini bırakıρ 1835 senesinde İngiliz fizikçisi John Dalton’un öğrencisi oldu, gazların özellikleri üstüne yaρtığı laboratuvar çalışmalarında ona yardım etti.

Daha sonra 19 yaşında magnetizma hususunda incelemeler yapmaya başladı, bir elektrik motoru icat etti ve magnetik doyma olayını ortaya koydu. 1841 senesinde devamlı bir elektrik akımının geçtiği bir iletkenden çıkan ısı miktarıyla alakalı yasayı buldu.

James Prescott Joule, William Thompson Lord Kelvin ile mutlak sıcaklık skalasını geliştirmiştir. Bir direnç üzerinden geçen elektrik akımının ısı yaydığını bulmuştur (Joule yasası).

1839 senesinde paylaştığı Annals of Electricity‘de (Elektrik Olayının Tarihsel Sistemi) kendi buluşu olan elektromanyetik motorun tanımını yaptı. 1840 senesinde dört yolla yaptığı ısının mekanik eşdeğerini doğrulayan bir yönetimi açıkladı.

James Prescott Joule, yaptığı deneyler neticesinde, ısının mekanik eşdeğeri olarak; bir pound suyun sıcaklığını bir derece Fahrenheit arttırmak için 838 ft•lbfluk bir iş gerektiğini bulmuştur. Başka bir anlatımla, “bir ısınlık ısı üretmek için gerekli iş değerinin 4.1855 joule/1 kal” kuramını ortaya koydu. James Prescott Joule, bu sonuçları 1843 senesinde gerçekleştirilen “British Association for the Advancement of Science” toplantısında açıkladı fakat beklediği ilgiyi göremedi.

1847 senesinde enerjinin ilinti ve korunum öğretisini açıkladı. Son çalışmasıyla dikkatini çektiği William Thompson Lord Kelvin ile birlikte gazlar üzerinde yaptıkları deneyde basınç altında ısı değişimini incelediler.

Isı, elektrik, termodinamik bilime yaptığı katkılar sebebiyle 1866 senesinde Royal Society’nin Copley Altın Madalyası ile onurlandırıldı. 1872, 1887’de İngiliz İleri Bilim Kurulu’nun başkanlığına getirildi.

James Prescott Joule, 18 Ağustos 1847 tarihinde Liverpool Gümrük Müdürü’nün kızı olan Amelia Grimes ile evlendi. Eşi 1954 senesinin Eylül ayında vefat etti. Alice Amelia (d.1852), Henry James (d.1854), Benjamin Arthur (d.1850) adlarında 3 çocuğu oldu.

James Prescott Joule, 11 Ekim 1889 tarihinde Salford, Manchester, İngiltere’de 71 yaşında ölmüştür.

Isının mekanik iş ile olan ilişkisini keşfetti. Bu keşif, enerjinin korunumu teorisine ve oradan da termodinamiğin birinci kanunu’nun eldesini sağladı. SI sistemindeki iş birimi joule, onun adına ithafen verilmiştir.

Joule Nedir:
Fizikte kullanılan iş birimine verilen isimdir. Bir cisim, 1 Newton’luk bir kuvvetle hareket ettiğinde, 1 metrelik yol alıyorsa bu sırada yapılan iş 1 Newton-metre ya da 1 Joule’dur. Bu tanım ülkeler arası anlaşmalarla belirlenmiş olan M.K.S. birim sistemindedir. C.G.S. birim sisteminde iş birimi erg’dir. 1 joule=107 erg olarak bulunur. Joule, mekanikte kullanılan iş birimidir. Ancak elektrikte de elektriksel iş birimi olarak joule kullanılır. Burada 1 joule: 1 wattxsan olarak tanımlanır.

Joule Yasası Nedir?:
Mekanik olarak sürtünen tüm cisimler bir süre sonra ısınırlar. Çoğu kez bu ısınma çok yüksek sıcaklıklar oluşturur. Misal verilecek olursa bir otomobilin motorunda mekanik parçaların sürtünmesi sunucu oluşan ısı, soğutma suyu kullanılarak alınabilir. Bu olayı ilk defa inceleyen İngiliz bilim adamı James Prescott Joule oldu. Burada mekanik enerjinin, ısı enerjisine dönüşmesi söz konusudur. Bu dönüşümün kaidelerinı ve matematik formülünü ilk kez Joule ortaya koyduğından onun adına dayanarak “Joule Yasası” olarak bilinmektedir. Buna göre W mekanik işi ile açığa çıkan G ısı miktarı içerisinde şu bağlantı mevcuttur:
W/Q= J.
J’ye Joule sabiti denir.
Deneyler sonucu hesaplanan değeri 4.1855 Joule/cal’dir. Yani 1 kalorilik ısı enerjisi elde etmek için 4.1855 Joule’lük iş yapmak gerekir. Genelde kullanılan mekanik makinelerde Joule Yasası geçerlidir. İş ve verim hesapları buna göre yapılır. Joule Yasası ters yönde de uygulanabilir. Isı enerjisinden yararlanıp, mekanik iş elde edilir. Misal verilecek olursa eski buharlı lokomotifler ile gemilerde, ısı enerjisi mekanik işe dönüştürülür. Joule Yasası uyarınca, 1 Joule= 1/4.1855 kalori olarak hesaplanır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün