Biyografi

James Watt Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

James Watt kimdir?, James Watt kaç yaşında?, James Watt evi nerede?, James Watt nerelidir? James Watt ev adresi?, James Watt kaç yaşında?, James Watt nerede oturuyor?, James Watt nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için James Watt hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 19.Ocak.173619.Ağustos.1819 senesinde doğan James Watt şu an için 83 yaşında ve Oğlak burcundandır. James Watt doğum yeri ise Greenock İngiltereHeathfield İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MucitMühendis olarak devam ettirmektedir.

James Watt Kimdir? – James Watt Evi Nerede? – James Watt Nerede Oturuyor?

James Watt Kimdir?, evi nerede?

İskoçyalı mucit ve mühendistir.

James Watt, 19 Ocak 1736′da Greenock’ta gemi işleten zengin bir baba ve kültürlü bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

19 yaşındayken Londra‘ya gidip ölçüm aletleri imalatçısının yanında çalışmaya başladı. Daha sonra kendi kendine işyeri açarak çalışmaya devam etti. Fakat izinsiz olduğu için işyeri kapatıldı. Üniversite Watt’a sahip çıkarak onu laboratuarlarında cihaz yapması için işe aldı. Üniversite profesörleri Watt’ın kabiliyetini fark ederek onu yetiştirmeye çalıştılar.

James Watt ilk olarak Thomas Newcomen’in 1705 senesinde yaptığı buhar yoğunlaştırıcı silindir üzerinde çalışmalarına başladı. James Watt ise yalnızca 1765’de onu sanayi’de kullanılacak şekile çevirmiştir. Ancak tam başarı halen sağlanamamıştı. Tam kapsamlı bir buhar makinesi daha da ilerletmeye çalışan James Watt, Sonunda 1776’da başarı ile üretilen buhar makineleri ticarî olarak satılmaya başlamış ve çoğunlukla madenlerden suyu pompalamak için talep edilmiştir. Sonraki 6 yıl içinde tasarımda çeşitli iyileştirmelerde bulunan Watt, 1781 senesinde ise dik hareketi döner hareket haline çeviren buharlı makinayı yaptı ve gücü kontrol etmek için valf ve buhar basınç göstergesi eklemiştir.

Sanayi devriminin buhar makinesinin geliştirilmesiyle başladığı da bir gerçektir.

1794’te Boulton ve Watts şirketini kuran ortaklar, yalnızca buhar makinesi üretmeye yöneldiler. 1824’te şirket 1164 buhar makinesi üretmişti. Matthew Boulton başarılı bir işadamı olduğunu ispatladı ve her ikisi de zengin oldular. 1800’de James Watt, emekli oldu. Emekliliğinde değişik icatlara devam eden Watt, teleskop ile mesafe ölçümü, mektup kopyalama cihazı, yağ lâmbasında iyileştirmeler, buhar merdanesi ve heykel kopyalama cihazı geliştirmiştir.

Watt yüksek basınçlı buhar sistemlerine geçişin hazırlayıcısı, termodinamik prensiplerin birçoğunun bulucusudur. Modern buhar türbinlerindeki devir kontrol regülatörü de Watt’ın ortaya koyduğı kontrol prensibine göre çalışır. Beygir gücü ve Watt kavramlarının güç ifadesi olarak kullanılması da Watt tarafından başlatılmıştır.

1767’de kuzeni Margaret Miller ile evlenmiş ve 6 çocuk sahibi olmuştur. İkinci eşi ile Almanya,İskoçya ve Fransa’yi gezmiş ve Galler’de bir malikâne alarak restore etmiştir.

James Watt, 19 Ağustos 1819 Heathfield’te yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün